Czy mogę zajść w ciążę, jeśli mam mięśniaki macicy [Porada eksperta]

2018-06-11 23:56 Barbara Grzechocińska

Jestem po cesarskim cięciu, nie było żadnych komplikacji ani sygnałów, że dzieje się coś złego, regularne miesiączki, obfitość normalna, lekko bolesne. Po ostatniej miesiączce w różnych odstępach występowało plamienie brązowo-krwiste i silne bóle podbrzusza, kolejnej miesiączki brak. Pierwszy lekarz stwierdził dwie torbiele na lewym i prawym przydatku, do operacji, skonsultowałam to z kolejnym lekarzem, który wykrył tylko zmianę na prawym przydatku do leczenia hormonalnego. U kolejnego lekarza, który wykonał tylko USG, potwierdziła się torbiel wewnątrz przydatka i dość spory mięśniak macicy. Lekarz wykonujący USG zalecił operację. Lekarka, która skierowała mnie na USG, powiedziała, żeby nic na razie nie robić, bo to łagodne zmiany, włączyła tylko leczenie przeciwzapalne. Planuję kolejne dziecko i nie wiem, czy szukać pomocy u innego lekarza, bo mięśniak może utrudniać zajście w ciążę i powodować komplikacje.

W przypadku mięśniaka macicy wskazania do operacji muszą być bardzo starannie rozważone, ponieważ zrosty, które powstają po każdej operacji, mogą być przyczyną niepłodności, a blizna w mięśniu macicy po wyłuszczeniu mięśniaka przyczyną poważnych komplikacji podczas ciąży. Radziłabym najpierw próbować zajść w ciążę, a gdyby się to nie udało, to wtedy rozważyć operację.

Polecamy: Leczenie mięśniaków macicy

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE