Badania genetyczne przed kolejną ciążą [Porada eksperta]

2017-11-27 22:01 Barbara Grzechocińska

Jakiś czas temu urodziłam dziecko z zespołem Downa (lekarze mówili, że to czysty przypadek losowy), do końca ciąży nic na to nie wskazywało, dopiero w dniu porodu było wielkie zaskoczenie. Chcemy z mężem zrobić badanie kariotypów, aby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze z nami. Przychodnia zaproponowała nam także badanie na trombifilię wrodzoną. Nie jesteśmy pewni, czy jest to potrzebne. Co robić? Wszystkie te badania są wysoko płatne.

Powinna Pani dostać skierowanie na konsultację genetyczną. Należy zgłosić się wówczas do poradni genetycznej, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Informację znajdzie Pani na stronie swojego oddziału NFZ. Genetyk określi po zbadaniu Pani i męża, jakie jest ryzyko wad w następnej ciąży. W sprawie trombofili mogę tylko napisać, że trombofilia nie jest przyczyną wad rozwojowych, tylko poronień.

Czytaj też:

Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je zrobić?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE