Hemofilia - powikłania hemofilii

2014-07-02 14:05

Osoby chore na hemofilię są narażone na pewne powikłania. Do pierwszego z nich może dojść podczas próby leczenia pacjenta. Osobie zmagającej się z hemofilią podaje się koncentrat czynnika krzepnięcia, by zapobiec krwawieniom. Jednak u niektórych pacjentów organizm stara się zwalczyć lek, przez co nie pozwala mu na zatrzymanie krwawień. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być powikłania hemofilii.

Anemia. Jak się objawia anemia
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Spis treści

  1. Hemofilia powikłana inhibitorem
  2. Hemofilia - powikłania. Krwawienia do mięśni
  3. Hemofilia - powikłania. Uszkodzenia stawów
  4. Hemofilia - powikłania. Ból

Osoby chore na hemofilię są narażone na pewne powikłania. Do pierwszego z nich może dojść podczas próby leczenia chorego. Osobie zmagającej się z hemofilią podaje się koncentrat czynnika krzepnięcia, by zapobiec krwawieniom. Kolejnymi powikłaniami są uszkodzenie stawów, powikłania wynikające z krwawienia do mięśni i ból.

Hemofilia powikłana inhibitorem

Osobie chorej na hemofilię podaje się koncentrat czynnika krzepnięcia, aby zapobiec krwawieniom. Jednak u niektórych pacjentów organizm rozpoznaje koncentrat czynnika krzepnięcia jako "wroga" i zaczyna wytwarzać przeciwciała - nazywane inhibitorami - które zwalczają go i usuwają z organizmu bądź neutralizują jego działanie. Przez to nie pozwalają na zatrzymanie krwawienia. To powikłanie hemofilii pojawia się zazwyczaj podczas pierwszych 50 podań czynnika krzepnięcia. Po tym czasie ryzyko wytworzenia inhibitora jest bardzo niskie. Nie wiadomo, dlaczego organizm wytwarza inhibitory. Jednak lekarze ustalili, że istnieją pewne czynniki ryzyka, do których należą: wiek chorego, postać hemofilii, zakażenie, do którego mogło dojść przez założenie portu naczyniowego. Celem leczenia jest pozbycie się inhibitora z organizmu. Można to osiągnąć, regularnie podając duże dawki koncentratów czynnika VIII lub IX, aby osłabić produkcję przeciwciał i modulować układ odpornościowy tak, aby przestał odrzucać czynnik. To metoda podobna do odczulania osoby zmagającej się z alergią. W celu leczenia krwawień i ich zapobiegania im w czasie "odczulania" stosuje się inne preparaty lecznicze (tzw. czynnik omijający inhibitor).

Hemofilia - powikłania. Krwawienia do mięśni

Krwawienia do mięśni głębokich mogą powodować uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych, co niekiedy doprowadza do odrętwienia, paraliżu mięśni, a nawet ich martwicy. Aby temu zapobiec, należy rozsądnie dobierać aktywność fizyczną i stosować ochraniacze przy niebezpiecznych czynnościach.

Hemofilia - powikłania. Uszkodzenia stawów

U osób chorych na hemofilię często spotykane są krwawienia do stawów, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia (jest to artropatia hemofiliowa). Powtarzające się krwawienia do stawu powodują jego nieodwracalne uszkodzenia i deformację, połączoną z zanikami sąsiednich grup mięśniowych oraz z ograniczeniem ruchomości. W takiej sytuacji podaje się czynniki krzepnięcia, by zapobiec nowym krwawieniom. Poza tym chory powinien wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Można także stosować szyny lub stabilizatory.

Hemofilia - powikłania. Ból

Osoba chora na hemofilię doświadcza dwa rodzaje bólu - ostry, spowodowany krwawieniem do mięśni lub stawu, oraz ten przewlekły, którego źródłem jest uszkodzenie mięśni, stawu na skutek nawracających krwawień. Jeśli pojawia się ostry ból, należy podać koncentrat czynnika krzepnięcia, odciążyć miejsce krwawienia, przez położenie ręki czy nogi na poduszce. Ból uśmierzą także okłady z lodu. Można również stosować lek przeciwbólowy, ale tylko paracetamol. Leki przeciwbólowe, które zawierają kwas acetylosalicylowy, są zabronione, ponieważ blokuje on proces zlepiania się ze sobą płytek krwi, które biorą udział w tworzeniu skrzepu. Również inne leki przeciwbólowe, takie jak ketoprofen i ibuprofen, nie powinny być stosowane przez osobę chorą na hemofilię.

Bibliografia:

1. Wszystko o hemofilii. Poradnik dla rodziny