Maść tygrysia, czyli tiger balm: właściwości i zastosowanie

2019-11-29 11:09

Maść tygrysia, czyli tiger balm na szczęście nie ma nic wspólnego z tygrysami, bo w skład specyfiku wchodzą tylko składniki roślinne. Maść tygrysia, nazywana też maścią z kotkiem była niezwykle popularna w czasach PRL. Uważano wówczas, że jest to najbardziej skuteczna, rozgrzewająca i przeciwbólowa maść.

Maść tygrysia przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Autor: gettyimages.com

Spis treści

  1. Maść tygrysia: skład
  2. Maść tygrysia: zastosowanie
  3. Maść tygrysia: jak jej używać?
  4. Maść tygrysia: skutki uboczne stosowania

Maść tygrysia, czyli tiger balm to mieszanka ziół o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym, opatentowana przez zielarza chińskiego pochodzenia Aw Chu Kina w 1870 roku, w Birmie. Posiadał on w latach 70. XIX wieku sklep z maściami przeciwbólowymi produkowanymi według własnych receptur.

Opakowania maści były ozdabiane wizerunkiem tygrysa, ponieważ ten wielki kot, w kulturze dalekiego wschodu jest symbolem siły i witalności. Maść opatrzona pięknym tygrysem miała sugerować, że dzięki jej zastosowaniu szybko odzyska się siłę, witalność i zdrowie.

Synowie Aw Chu Kina w latach 20. XX wieku otworzyli fabrykę maści tygrysiej w Singapurze. Fabryka prosperuje do dzisiaj.

Maść tygrysia: skład

W skład maści tygrysiej wchodzą:

  • kamfora ( 25%)
  • mentol (10%)
  • olejek kajeputowy (7%)
  • mięta pieprzowa (6%)
  • olejek goździkowy (5%)
  • olej cynamonowy (5%)
  • oraz baza maści

Do maści dodaje się także olejki eteryczne pozyskiwane z lawendy, eukaliptusa czy palmy.

Wyróżnić można dwa rodzaje maści.

Maść tygrysia biała ma łagodne działanie, stosuje się ją przy migrenie i lekkich bólach mięśniowych czy ukąszeniach owadów.

Maść tygrysia czerwona (o pomarańczowym kolorze) stosowana w bólach pochodzenia reumatycznego i bólach o silnym nasileniu.

Maść tygrysia: zastosowanie

Mentol, czyli jeden z głównych składników maści ma właściwości inhalujące. Pomaga przez to w przypadku zatkanych zatok i przeziębieniu. Maść pomaga również na:

Maść idealnie nadaje się do masażu rozgrzewającego, polecanego nie tylko sportowcom, ale także każdemu, kto chce przynieść ulgę zmęczonym mięśniom.

Maść tygrysia: jak jej używać?

Maść tygrysia jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Niewielką ilość maści należy nanieść i delikatnie wmasować w obolałe miejsce.

Przy bólach głowy wmasować specyfik w skronie i skórę powyżej nosa. Należy unikać kontaktu maści z okolicami oczu, jej intensywny zapach może powodować łzawienie i dyskomfort.

Maść tygrysia nie nadaje się do stosowania u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Przy obrzęku śluzówki nosa związanym z katarem, maść można stosować wyłącznie jako olejek eteryczny do wdychania. Można też odrobinę maści rozpuścić w gorącej wodzie i zastosować do inhalacji.

Nacieranie obolałych miejsc rozgrzewającą maścią tygrysią, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawę krążenia krwi w skórze i tkance podskórnej. To daje uczucie ciepła.

Maść tygrysia: skutki uboczne stosowania

Niewłaściwe zastosowanie maści tygrysiej np. na błony śluzowe może być przyczyna poważnych komplikacji zdrowotnej.

Wiadomo także, że długie stosowanie maści może wywołać poważne podrażnienia skóry. Może pojawić się:

  • rumień
  • zapalenie skóry
  • hiperkeratoza
  • a nawet strupy

Ale maść tygrysia nie powoduje stałych zmian na skórze.

Maść czerwona działa silniej niż maść biała.

Osoby uczulone na składniki zawarte w maści nie powinny jej używać.

U osób nadużywających maści, nawet do wdychania, może dojść do podrażnienia dróg oddechowych, dlatego należy zachować ostrożność. Maści nie należy stosować u dzieci.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.