Maść końska: właściwości, wskazania i przeciwwskazania

2017-08-18 7:52 Izabela Orlicz

Maść końska, dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym i rozluźniającym, od lat cieszy się zaufaniem osób, które zmagają się z bólami reumatycznymi, stawów, czy kręgosłupa. Pomaga też przy artretyzmie, zapaleniu korzonków oraz wszelkiego rodzaju stłuczeniach, nadwyrężonych mięśniach czy obrzękach. Jaki jest skład maści końskiej? Czy każdy może z niej korzystać?

Maść końska zawiera kompozycję wyciągów z ziół oraz olejów eterycznych, które zmieszane w odpowiednich proporcjach, wykazują szeroki zakres działania. W zależności od składu maść końska może być rozgrzewająca lub chłodząca – zarówno jedną, jak i drugą stosuje się przy  konkretnych dolegliwościach.

Rozgrzewająca maść końska poprawia krążenie, bo rozszerza ścianki naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność, a co za tym idzie wpływa na ukrwienie tkanek. Dlatego łagodzi bóle mięśni i stawów oraz bóle kręgosłupa, również u osób z chorobami zwyrodnieniowymi. Pomaga też przy bólach reumatycznych, artretyzmie, nerwobólach oraz zapaleniu nerwu kulszowego.

Natomiast chłodząca maść końska sprawdzi się przy kłopotach z narządem ruchu - łagodzi napięcie i nadwyrężenie mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, przy niewielkich stłuczeniach (nie należy jednak stosować na rany), miejscowych obrzękach oraz w przypadku uczucia tzw. ciężkich nóg. Zarówno maść końska rozgrzewająca, jak i chłodząca wykazują działanie rozluźniające i przeciwbólowe. Ponieważ zawierają one również precyzyjnie dobrane olejki eteryczne działają również antystresowo i niwelują objawy zmęczenia. Można na przykład jedną łyżkę maści końskiej dodać do kąpieli w gorącej wodzie, by przy okazji skorzystać z dobroczynnego działania aromaterapii.

Maść końska: cenne wyciągi z ziół

Maść końska jest skuteczna, dzięki właściwościom ziół, z których jest wykonana. Jej skład może się nieznacznie różnić w zależności od producenta, ale w większości znajdziemy wyciągi m.in. kasztanowca, jałowca, arniki, mięty, rozmarynu, tymianku, chmielu, czasem też zawiera ekstrakt z papryczki chili. I tak:

  • wyciąg z kasztanowca usprawnia przepływ krwi, przeciwdziała obrzękom i kurczom mięśni, wykazuje właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki
  • wyciąg z jałowca wykazuje działanie rozgrzewające, poprawia mikrokrążenie, świetnie sprawdza się w przypadku nerwobólów, bólów pochodzenia reumatycznego oraz przy zapaleniu korzonków nerwowych
  • wyciąg z arniki wzmacnia z kolei ścianki naczyń krwionośnych, pomaga przy stłuczeniach, bo zmniejsza obrzęki, krwiaki i siniaki, czy przy zwichnięciach lub skręceniach, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, podobnie zresztą jak rozmaryn
  • mięta i tymianek łagodzą bóle reumatyczne, mięta dodatkowo działa znieczulająco i daje poczucie chłodu
  • wyciąg z szyszek chmielu stosuje się przy zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych oraz działa przeciwzapalnie

Czasem w składzie maści końskiej można znaleźć również ekstrakt z papryczki chili, który oddziałuje na obwodowy układ nerwowy i wykazuje silne działanie przeciwbólowe.

Ważną rolę w maści końskiej odgrywają też olejki eteryczne. Te najczęściej stosowane to mentol, kamfora, eukaliptus:

  • mentol ma działanie znieczulające, chłodzące, przeciwobrzękowe
  • kamfora natomiast pobudza układ krążenia, łagodzi bóle kręgosłupa, mięśni i stawów oraz te o podłożu reumatycznym; wykazuje też działanie obkurczające, przeciwzapalne
  • eukaliptus rozszerza naczynia krwionośne, dlatego podobnie jak kamfora świetnie sprawdza się w przypadku bólów mięśni i stawów, łagodzi też dolegliwości związane z zapaleniem korzonków. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom daje też uczucie chłodu i niweluje skutki zmęczenia.

Maść końska: przeciwwskazania

Podstawowe przeciwwskazanie do stosowania maści końskiej to uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Dlatego warto przed posmarowaniem wykonać test alergiczny, czyli zaaplikować maść na niewielki fragment skóry i odczekać kilkanaście minut, obserwując reakcję. Warto też pamiętać, by maści końskiej nie stosować na większej powierzchni ciała (maksymalnie 20-30 procent), najlepiej punktowo i na bolące miejsce nanosić cienką warstwę preparatu. Nie można również smarować nią okolic nosa czy ust. Nie zaleca się też używania maści końskiej u dzieci, zwłaszcza poniżej 12 roku życia. Najlepiej w tej kwestii poradzić się pediatry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE