Lecznicza nalewka z melisy nie tylko na uspokojenie. Co daje? Przepis na melisówkę

2020-09-24 7:49

Lecznicza nalewka z melisy pozwala w pełni wykorzystać możliwości tego zioła - nie tylko uspokaja i odpręża, ale wspiera także odporność, poprawia trawienie i działa antywirusowo. Jakie korzyści odniesiesz z jej picia i jak przygotować najlepszą melisówkę?

Nalewka z melisy
Autor: Getty Images
Nalewka z melisy
Autor: Getty Images

Lecznicza nalewka z melisy, mimo że ma łagodny i bardzo przyjemny smak, nie jest tak znana, jak napar czy herbatka z tego zioła.

Nie jest też tak często stosowana, gdyż jej przygotowanie wymaga nieco więcej zachodu. Ale warto - to znakomite remedium na wiele nie tylko typowo jesiennych przypadłości.

Bo choć melisa znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, to warto stosować ją również z powodu innych jej właściwości leczniczych.

Spis treści

  1. Korzyści z picia nalewki z melisy (melisówki) 
  2. Nalewka z melisy (melisówka) - jak ją przygotować?
  3. Nalewka z melisy: przeciwwskazania

Korzyści z picia nalewki z melisy (melisówki) 

Picie leczniczej nalewki z melisy daje szereg korzyści, pod warunkiem jednak, że melisa jest świeżo zerwana - suszone liście tego ziela nie zawierają bowiem olejków eterycznych.

Nalewka z melisy:

  • pomaga się uspokoić i odprężyć - dlatego warto ją pić, jeśli masz problemy z zasypianiem i często budzisz się w nocy, czujesz rozdrażnienie
  • działa przeciwwirusowo i przecibakteryjnie - zawarte w świeżych listkach melisy garbniki i olejek eteryczny hamują replikację niektórych wirusów oraz bakterii (w tym tych, które bytują w jamie ustnej oraz bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnych za chorobę wrzodową żołądka)
  • wspiera trawienie, gdyż pobudza wydzielanie soku żołądkowego
  • łagodzi bóle głowy, również migrenowe
  • działa lekko moczopędnie
  • lekko obniża poziom cholesterolu we krwi.

Nalewka z melisy (melisówka) - jak ją przygotować?

Nalewkę z melisy można przygotować, korzystając z kilku różnych przepisów.

Przepisy na melisówkę:

Nalewka z melisy z miętą, cynamonem i dziurawcem Składniki:

  • kilkanaście listków melisy (ok. 200 g)
  • kilka listków mięty
  • szczypta dziurawca (może być suszony)
  • kawałek laski cynamonu (ok. 1/3)
  • pół litra spirytusu
  • szklanka wody
  • szklanka cukru
  • sok z jednej cytryny

Przygotowanie: zaparz pod przykryciem zioła wraz z cynamonem, następnie przefiltruj przez gęste sitko i ostudź. Cukier zmieszaj z wodą, zagotuj w garnku aż powstanie syrop, ściągnij białą pianę i dolej sok z cytryny. Przelej syrop do słoika, dodaj ostudzony napar ziołowy i spirytus. Zakręć i odstaw w ciemne miejsce na kilkanaście dni, co jakiś czas wstrząsając słojem. Po tym czasie nalewka będzie gotowa i można ją będzie przelać do butelek.

Nalewka z melisy na spirytusie

Składniki:

  • Kilkanaście całych gałązek melisy
  • Pół litra spirytusu
  • Pół litra wody
  • 250 g cukru

Przygotowanie: umyj melisę, oderwij od gałązek zdrowe listki, włóż je do dużego słoja, a następnie rozcieńcz pół litra spirytusu 250 ml wody i zalej płynem liście melisy. Po trzech dniach odcedź nalewkę, zagotuj 250 ml wody z cukrem, aż powstanie syrop - ostudź go i wymieszaj z alkoholem.

Tę nalewkę można przygotować również w nieco inny sposób: świeże pędy melisy (liście wraz z gałązkami) po opłukaniu włóż do półlitrowej butelki ze spirytusem, następnie zakręć i odstaw w ciemne miejsce na dwa miesiące. Po tym czasie płyn zlej do większej butelki i dopełnij syropem przygotowanym z 250 ml wody zmieszanej z kilkoma łyżkami cukru i odstaw na kolejne dwa-trzy miesiące. Jeśli chcesz, by nalewka miała słabszą moc, można użyć więcej wody, a mniej spirytusu.

Nalewka z melisy: przeciwwskazania

Warto pamiętać, że nalewka z melisy przygotowywana jest na wysokoprocentowym alkoholu. Nie należy więc przesadzać z jej ilością - wystarczy kieliszeczek dziennie np. przed snem. Można ją też pić również podobnie jak inne nalewki: kilka, kilkanaście kropli rozpuścić w kieliszku wody i wypić przed lub po posiłki.

Nalewki z melisy nie mogą pić dzieci i kobiety w ciąży lub karmiącą. Odradzana jest również osobom, które na stałe przyjmują leki (np. obniżające ciśnienie lub uspokajające), gdyż w połączeniu z melisą mogą powodować dużą senność lub inne efekty uboczne, dlatego jeśli cierpisz z powodu przewlekłych chorób, o zgodę na stosowanie takiej nalewki zapytaj lekarza. 

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda
Nalewki domowe