Dlaczego ciągle chce ci się spać? Oto 8 powodów nadmiernej senności

Ciągle chce ci się spać, a uczucie to nie znika nawet po mocnej kawie? A nawet jeśli - to szybko wraca i nie opuszcza cię do końca dnia? Uczucie senności to znak, że organizm domaga się odpoczynku. Jednak jeśli towarzyszy ci zbyt często, warto zastanowić się, jakie ma przyczyny. Oto najczęstsze powody nadmiernej senności.

Nadmierną senność i towarzyszące jej objawy - ziewanie, brak energii, ospałość, uczucie znużenia, chęć natychmiastowego przyłożenia głowy do poduszki i odpłynięcia w objęcia Morfeusza zna chyba każdy, kto choć raz utknął na nudnym i przydługim zebraniu w pracy.

Dokuczająca w ciągu dnia senność może być oczywiście związana z przemęczeniem, wywołanym zbyt intensywną pracą, lub z jednostkowym zakłóceniem nocnego odpoczynku (kiedy spać nie dawał hałas za oknem czy chore dziecko). Jednak jeśli takie uczucie pojawia się zbyt często - i w dodatku w sytuacjach, które bynajmniej nudne nie są - to znak, że coś jest nie w porządku.

Zamiast tłumaczyć ją upałem lub chwilowym spadkiem kondycji warto sprawdzić, czy przyczyna nadmiernej senności w ciągu dnia nie leży po stronie trybu życia lub nawet nie zdiagnozowanej choroby. Oto jej najczęstsze przyczyny.

1. Styl życia. Siedząca praca, zbyt mało ruchu - to sprawia, że organizm jest niedotleniony, przez co w ciągu dnia często brakuje ci energii i stale ziewasz. Spróbuj zmienić zwyczaje: do pracy chodź, a nie dojeżdżaj (albo przynajmniej wysiadaj z autobusu przystanek wcześniej), w ciągu dnia odrywaj się od biurka nawet na krótką przechadzkę wokół budynku, w domu zamiast siedzieć na kanapie wyjdź na spacer.  

2. Monotonny jadłospis. Energii w ciągu dnia może brakować również dlatego, że twoja dieta jest zbyt uboga w warzywa i owoce, natomiast zawiera zbyt dużo potraw tłustych, smażonych. Spróbuj coś zmienić w swoim jadłospisie, zmniejsz porcje mięsa, a wzbogać go o surówki i sałatki - szybko odczujesz poprawę, jeśli to właśnie był powód nadmiernej senności.

3. Niedociśnienie tętnicze. Być może masz zbyt niskie ciśnienie - mówi się o nim wtedy, gdy ciśnienie skurczowe stale wynosi poniżej 100 mmHg. Wówczas senność nie jest jedynym objawem: często towarzyszyć jej mogą bóle głowy, nudności, a także skłonność do omdleń.

Przyczyna niedociśnienia wymaga diagnozy, bo może wynikać np. z zaburzeń hormonalnych, zaburzeń układu sercowo-naczyniowego lub czynności autonomicznego układu nerwowego - w takim wypadku konkretne badania (w tym kardiologiczne, neurologiczne, a także badanie poziomu hormonów tarczycy) zleca lekarz.

4. Anemia. Gdy we krwi jest zbyt mało hemoglobiny, która przenosi tlen z płuc do tkanek i narządów, dochodzi do niedotlenienia organizmu, a także do związanej z nim upośledzeniem wydolności pracy mózgu - czego objawem jest senność. By ją potwierdzić, trzeba wykonać morfologię krwi.

5. Niedoczynność tarczycy. Dochodzi do niej na skutek niedoborów hormonów tarczycy, co doprowadza do zwolnienia procesów metabolicznych - a to z kolei skutkuje sennością i zmęczeniem w ciągu dnia. Niedoczynność tarczycy daje poza tym inne charakterystyczne objawy, w tym zaburzenia pamięci, zaparcia, uczucie zimna. Diagnozuje się ją m.in. oznaczając we krwi poziom hormonów TSH, fT3, fT4.

6. Infekcja wirusowa. Przewlekła senność może również towarzyszyć infekcji wirusowej, która po początkowej ostrej fazie zakażenia (przypominającej grypę) przeszła w stan przewlekły i przebiega bezobjawowo - np. zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) lub wirusem Epsteina-Barr (EBV) wywołującym mononukleozę. By potwierdzić zakażenie, konieczne są badania krwi, w tym testy na przeciwciała.

7. Cukrzyca. Związane z nią zaburzenia gospodarki węglowodanowej odpowiadają za przewlekłe uczucie senności i zmęczenia. Diagnozę stawia lekarz na podstawie wyników badań, przede wszystkim badania poziomu glukozy we krwi i doustnej próby obciążenia glukozą. 

8. Bezdech senny. Kilku, kilkunastosekundowe przerwy w oddychaniu, a następnie gwałtowne zaczerpnięcie oddechu przerywa naturalne fazy snu, zakłócając nocny wypoczynek i regenerację organizmu. I choć po obudzeniu nie pamiętasz tych epizodów, to jednak mogą one skutkować nadmierną sennością w ciągu dnia.

To, że cierpisz na bezdech senny, można potwierdzić za pomocą badań - polisomnografii lub badania apnografem – polegają one monitorowaniu snu  za pomocą specjalnych czujników.

Bezsenność: co zrobić by zasnąć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE