W których krajach żyje się najkrócej?

2019-09-02 0:53

Wskaźnik oczekiwanej długości życia pozwala ocenić jego jakość w danym kraju. Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), czyli raportu „World Health Statistics 2018. Monitoring Health for the SDGs (Sustainable Development Goals)”, można wyczytać informacje nie tylko na temat krajów o najlepszych wskaźnikach w tym zakresie, lecz także najgorszych. Dowiedz się, w których krajach żyje się najkrócej.

Gdzie żyje się najkrócej
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. W których krajach żyje się najkrócej - kraje Afryki
  2. W których krajach żyje się najkrócej - Lesotho – 52,9
  3. W których krajach żyje się najkrócej - Republika Środkowoafrykańska – 53
  4. W których krajach żyje się najkrócej - Sierra Leone – 53,1
  5. W których krajach żyje się najkrócej - Czad – 54,3
  6. W których krajach żyje się najkrócej - Wybrzeże Kości Słoniowej – 54,6
  7. W których krajach żyje się najkrócej - Nigeria – 55,2
  8. W których krajach żyje się najkrócej - Somalia – 55,4
  9. W których krajach żyje się najkrócej - Suazi (Eswatini) – 57,7
  10. W których krajach żyje się najkrócej - Mali – 58
  11. W których krajach żyje się najkrócej - Kamerun – 58,1
  12. Gdzie w Europie żyje się najkrócej?

Wiele czynników wpływa na wydłużenie życia w różnych krajach. Przede wszystkim ma to związek z rozwojem gospodarczym, zamożnością, edukacją, sytuacją społeczno-polityczną, a przede wszystkim sprawnie działającą służbą zdrowia. 

W których krajach żyje się najkrócej - kraje Afryki

W przypadku Afryki właściwie wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na oczekiwaną długość życia. Szacuje się, że niemal połowa mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej nie ma dostępu do wody zdatnej do picia. W rezultacie spożywane płyny pozyskiwane są ze strumieni czy nawet kanałów, zanieczyszczonych przez odchody i chemikalia. Dochodzi przez to do częstych zakażeń biegunkowych, nicieniami, zachorowań na dur brzuszny czy cholerę.

Czytaj też: Surowa woda - co to jest? Czy picie surowej wody szkodzi zdrowiu?

Dostęp do wykwalifikowanej służby zdrowia jest przy tym niewielki – brakuje potrzebnej infrastruktury, lekarzy, leków. W Afryce poważnym problemem jest też epidemia HIV/AIDS. W niektórych regionach zakażony wirusem HIV jest nawet co piąty dorosły. Wiąże się to niestety m.in. z niską świadomością w zakresie bezpiecznego seksu.

Niska wartość oczekiwanej długości życia to również wypadkowa sytuacji politycznej – częstych wojen, konfliktów społecznych i religijnych, gromadzenia bogactwa przez wąskie kasty urzędników i polityków oraz bardzo wysokiego poziomu korupcji. W efekcie potrzebne pieniądze nie trafiają do potrzebujących, a tym bardziej nie są przeznaczane na rozwój służby zdrowia.

Kolejnym problemem, z którym zmaga się wiele krajów afrykańskich, jest głód. Wiąże się to m.in. z nieprzewidywalnym klimatem (rzadkie opady deszczu). Mimo że do Afryki trafia sporo środków pomocowych z innych kontynentów, wiele pozostaje w rękach skorumpowanych bądź nieuczciwych urzędników albo polityków, których interesuje wyłącznie realizowanie własnych ambicji.

Poniżej znajduje się dziesiątka krajów z najniższą oczekiwaną długością życia na świecie. Wszystkie niestety leżą na kontynencie afrykańskim.

W których krajach żyje się najkrócej - Lesotho – 52,9

Lesotho to mały afrykański kraj będący enklawą na terenie Republiki Południowej Afryki (tzn. całkowicie otoczone jest przez ten kraj). Zamieszkuje je niecałe 2 miliony ludzi, a z ciekawostek warto wspomnieć, że to jedyne państwo na świecie w całości położone na wysokości ponad 1000 m n.p.m.

Skąd tak niski wskaźnik oczekiwanej długości życia? Największym winowajcą jest epidemia HIV/AIDS. Na terenach zurbanizowanych nawet 50% kobiet w wieku poniżej 40 lat jest zakażonych wirusem HIV. Na szczęście sytuacja z roku na rok nieznacznie się poprawia.

W których krajach żyje się najkrócej - Republika Środkowoafrykańska – 53

To jeden z najbiedniejszych krajów na świecie zamieszkiwany przez około 5 milionów osób. Społeczeństwo tego państwa walczy z licznymi problemami zdrowotnymi, wśród których warto wymienić chociażby epidemię HIV/AIDS, malarię i odrę.

Powszechną praktyką jest także obrzezanie kobiet, co w praktyce jest groźnym dla zdrowia i życia okaleczeniem. Bardzo słaba sytuacja ekonomiczna, niski rozwój w wielu aspektach, a także wszechobecne ubóstwo zbierają niestety swoje żniwo.

W których krajach żyje się najkrócej - Sierra Leone – 53,1

To niewielkie państwo w zachodniej Afryce liczy ok. 6,1 miliona obywateli. Wielką katastrofą we współczesnej historii kraju była wojna domowa w latach 1991-2002. Doszło wtedy do śmierci około 50 tysięcy osób, zniszczenia ważnej infrastruktury, a 2 miliony osób zostało pozbawionych dachu nad głową. Nic zatem dziwnego, że Sierra Leone nadal zmaga się z następstwami wojny. Do tego dochodzą problemy zdrowotne, związane chociażby z wirusem Ebola.

Czytaj też: Gorączka krwotoczna: rodzaje, objawy, leczenie

W których krajach żyje się najkrócej - Czad – 54,3

Czad to dość duży kraj zamieszkiwany przez ponad 12 milionów osób. Regularnie nękany jest przez zawirowania polityczne – zamachy stanu i walki wewnętrzne, co negatywnie odbija się na życiu społeczeństwo.

Czad jest też jednym z najbiedniejszych i najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. W rejonach miejskich jedynie niespełna połowa mieszkańców ma dostęp do wody pitnej. Na terenach wiejskich panuje jeszcze gorsza sytuacja – często brakuje podstawowej żywności i artykułów codziennego użytku.

W których krajach żyje się najkrócej - Wybrzeże Kości Słoniowej – 54,6

Kolejne państwo w zachodniej Afryce (około 25 milionów mieszkańców), które co ciekawe, ma jeden z najwyższych PKB per capita w Afryce. Kiepsko za to wygląda sytuacja w zakresie ochrony zdrowia.

Przede wszystkim w kraju brakuje lekarzy, ponadto zmaga się on z epidemią HIV/AIDS, a powszechną praktyką jest obrzezanie kobiet, które przeprowadzane jest nawet na jednej trzeciej obywatelek. W rezultacie wiele dziewczyn umiera w młodym wieku.

W których krajach żyje się najkrócej - Nigeria – 55,2

To najludniejszy kraj w Afryce z liczbą mieszkańców na poziomie 190 milionów. Skąd niska oczekiwana długość życia? Odpowiada za to m.in. wszechobecna przemoc oraz wiele negatywnych zjawisk społecznych i politycznych oraz związanych z konfliktami na tle religijnym.

Kiepskie są również warunki życia – tylko mniej więcej połowa obywateli ma dostęp do wody pitnej oraz odpowiedniej infrastruktury sanitarnej.

W których krajach żyje się najkrócej - Somalia – 55,4

Ten średniej wielkości kraj we wschodniej Afryce (około 11 milionów obywateli) mierzy się od lat z permanentną wojną domową. W rezultacie zniszczono znaczną część ważnej infrastruktury, w tym zdrowotnej i sanitarnej.

Niepokoje społeczne i polityczne wciąż zresztą trwają, do czego dochodzą np. klęski suszy czy plagi szarańczy. W rezultacie znaczna część mieszkańców zagrożona jest klęską głodu, nie ma też dostępu do podstawowych produktów użytku codziennego, a tym bardziej właściwej opieki lekarskiej.

W których krajach żyje się najkrócej - Suazi (Eswatini) – 57,7

Niewielki kraj w południowej Afryce zamieszkuje niespełna 1,5 miliona osób. Mimo że gospodarczo radzi sobie coraz lepiej, wiele do zrobienia jest w kwestiach zdrowia. Szacuje się, że w Suazi procentowo najwięcej obywateli, bo około jednej czwartej osób dorosłych, dotknięte jest epidemią HIV/AIDS. Do tego dochodzi jeszcze jedna choroba, która z perspektywy europejskiej może zaskakiwać, a mianowicie gruźlica. Nawet jedna piąta śmiertelności w kraju wiąże się właśnie z tym schorzeniem.

W których krajach żyje się najkrócej - Mali – 58

Ten dość duży kraj zamieszkuje około 19 milionów osób. Niska oczekiwana długość życia wynika przede wszystkim z powszechnego ubóstwa i ograniczonego dostępu do służby zdrowia. Brakuje leków czy potrzebnej infrastruktury sanitarnej. Wskaźniki związane ze zdrowiem i rozwojem w Mali należą do jednych z najgorszych na świecie.

Co więcej, szacuje się, że większość dziewczyn i kobiet (nawet 90%!) przechodzi brutalne obrzezanie. Takie okaleczenie narządów płciowych miewa fatalne konsekwencje i często prowadzi do przedwczesnej śmierci.

W których krajach żyje się najkrócej - Kamerun – 58,1

Zamieszkiwany przez ponad 24 miliony osób Kamerun na tle sąsiadów wyróżnia się względną stabilnością polityczną i społeczną. Niemniej poważnym problemem jest powszechne ubóstwo – głównie dlatego, że największe bogactwa trzymane są w ręku autorytarnego prezydenta.

W Kamerunie nisko opłacana jest służba zdrowia. W rezultacie lekarze i pielęgniarki masowo emigrują z tego kraju. Sytuacja zdrowotna mieszkańców także nie jest najlepsza – walczy się chociażby z dengą i malarią.

Czytaj też: Gorączka krwotoczna Marburg - przyczyny, objawy, leczenie

Ponadto w Kamerunie nawet jedną czwartą dziewcząt dotyka okrutna praktyka tzw. prasowania piersi (ubijanie lub uciskanie za pomocą gorących przedmiotów, tak by zatrzymać lub opóźnić rozwój piersi), co ma bardzo zły wpływ na zdrowie i rozwój kobiet.

Gdzie w Europie żyje się najkrócej?

W porównaniu z Afryką, europejskie wskaźniki są znacznie bardziej optymistyczne – wszystkie wskazują na średnią oczekiwaną długość życia ponad 70 lat (dla obu płci). A jak to wygląda w szczegółach?

Najkrócej żyje się w Mołdawii, czyli jednym z najbiedniejszych krajów na kontynencie. Oczekiwana długość życia zgodnie z WHO kształtuje się na poziomie 71,5 lat. Inne kraje o najniższych wskaźnikach to Rosja (71,9) i Ukraina (72,5).

W krajach Unii Europejskiej wśród krajów o najniższej średniej oczekiwanej długości życia warto wymienić np. Bułgarię (74,8), Łotwę (75), Litwę (75) oraz Rumunię (75,2). Nie są to jednak ogromne różnice w porównaniu z europejskimi rekordzistami w długowieczności, czyli Szwajcarią (83,3), Hiszpanią (83,1), Francją (82,9), Włochami (82,8) i Norwegią (82,5).

Na Polskę, dla porównania, przypada wartość 77,8.