Bezpieczny seks - na co uważać, szukając dodatkowych podniet?

2017-08-10 16:31

Nikt już nie uważa, że seks analny, ostry seks, używanie wibratora lub innych zabawek z seks shopu nie przystoi tzw. przyzwoitym parom. W sferze seksu staliśmy się otwarci i ciekawi nowych doznań, ale dodatkowe podniety mogą nieść ze sobą różne skutki, nie zawsze przyjemne... Sprawdź, na co uważać przy wprowadzaniu nowych form seksu do swojego życia intymnego.

Bezpieczny seks - na co uważać, szukając dodatkowych podniet?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ważna kolejność – najpierw seks waginalny, potem seks analny
  2. Odpowiednie nawilżenie pochwy i odbytu
  3. Ostry seks
  4. Wibrator i inne seks zabawki
  5. Ryzykowny szybki numerek
  6. Swinging
Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Seks służy zdrowiu, więc nie odmawiaj go sobie. Ale, z drugiej strony, nie popadaj w skrajności. Jak we wszystkim, i w seksie warto zachować umiar. Bo niekiedy, zwłaszcza gdy kochasz się bez opamiętania, możesz sobie zaszkodzić.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się przyjemnym i bezpiecznym seksem.

Ważna kolejność – najpierw seks waginalny, potem seks analny

Jeśli seks analny nie stanowi dla was tabu i sprawia wam obojgu jednakową przyjemność, pamiętajcie, aby nie kochać się analnie przed seksem waginalnym. I to nawet w prezerwatywie. Dlaczego? W odbycie bytuje wiele bakterii, zwłaszcza z rodzaju e.coli, które mogą potem być przeniesione do pochwy. Stąd droga do zakażenia dróg moczowo-płciowych już niedaleka. I zawsze po seksie analnym dokładnie się umyjcie, nawet jeśli wydaje wam się, że wszędzie jest czyściutko.

Odpowiednie nawilżenie pochwy i odbytu

Brak wystarczającej lubrykacji, czy to naturalnej, czy sztucznej, może być przyczyną podrażnień i stanów zapalnych zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. To dotyczy obu płci. Jeśli akurat nie masz pod ręką żadnych nawilżaczy, użyjcie własnej śliny, jest równie skuteczna. Odpowiednie nawilżenie ma szczególne znaczenie przy seksie analnym, gdzie łatwiej o otarcia naskórka. A jeśli już dojdzie do nich, możesz się poratować chociażby maścią B-panten (jeśli w ciągu trzech dni nie nastąpi poprawa, konieczna jest wizyta u lekarza).

Czytaj też: Naturalny lubrykant: 6 pomysłów na pieszczoty ułatwiające stosunek

Ostry seks

Nie masz od czasu do czasu ochoty ostry seks lub jakiś eksperyment? Jakieś kajdanki, klapsy w pupę, wiązanie szalem... Zabawa może być niezwykle podniecająca, ale tylko wówczas, gdy będziecie pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa.

I tak wiązać można w ten sposób, żeby nie tamować przepływu krwi, bo inaczej może dojść do obrzęków, a nawet innych nieprzyjemnych konsekwencji! I raczej nie dawaj się związać komuś, kogo nie znasz. Jeśli zakuwasz partnera w kajdanki, to staraj się nie zgubić od nich kluczyka. Najlepiej trzymaj go w widocznym miejscu.

Klapsy mogą zwielokrotnić rozkosz, jeśli nie będziesz ich dawać płaskimi dłońmi. Uderzaj niezbyt mocno w dół pośladków, w okolicy uda, w rytmie, jaki wam najbardziej odpowiada, np. dwa lekkie uderzenia i jedno mocniejsze. Albo jedno lekkie, jedno mocne, dwa lekkie, jedno mocne...

Wibrator i inne seks zabawki

To, że masz ochotę na eksperymenty z zabawkami z seks shopu, jest jak najbardziej zrozumiałe. Ale wybieraj tylko takie, z którymi będziesz wiedzieć, co robić (nie wszystkie mają instrukcje obsługi) i stosuj je zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli pierścień do przedłużania erekcji można zakładać na penisa na czas nie dłuższy niż 10-20 minut, to absolutnie nie przekraczajcie tej granicy. Bo może się potem okazać, że penis już do seksu nie będzie się nadawał, gdyż dojdzie do obumarcia tkanek.

Niektóre zabawki (np. jadalna bielizna erotyczna) są jednorazowe, inne, jak np. wibrator są przeznaczone do wielokrotnego użycia. I one wymagają pielęgnacji, w tym przypadku – dokładnego mycia po użyciu. Jeśli o tym będziecie zapominać, z pewnością przypomną o sobie zarazki, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych, grzybicy, a nawet infekcji ogólnoustrojowych.

Ryzykowny szybki numerek

Seks podkręcony adrenaliną, np. w parku, w przebieralni, w samochodzie, windzie – to jest to, co niejednej parze się marzy. I zwykle jest to seks, który daje i pozostawia wiele niezapomnianych doznań. Ale podczas takich, na ogół szybkich numerków i nierzadko z dość przypadkowym parterem, łatwo o paru ważnych rzeczach zapomnieć np. o prezerwatywie. I nie chodzi tu nawet o niepożądana ciążę, ale o wiele chorób, które przy okazji można załapać. Dlatego na wszelki wypadek, przewidując takie sytuacje, prezerwatywę noś przy sobie.

Niestety, nawet najlepsza prezerwatywa nie zapewnia 100 proc. bezpieczeństwa w przypadku opryszczki, brodawczaków czy wzw typu B, bo mogą one znajdować się w miejscach, które nie są okryte prezerwatywą. Dlatego nawet szybkie numerki bezpieczniej uprawiać ze stałym partnerem, co do zdrowia którego jesteśmy pewni.

Ważne

Drogą płciową przenosi się co najmniej 25 różnego rodzaju infekcji. Może to być m.in. bakteryjne zakażenie pochwy, brodawczaki, opryszczka, rzeżączka, rzęsistkowica, syfilis, HIV (prowadzący do AIDS), świerzb, wszy łonowe, ziarniniaki, wzw typu B.

Swinging

Niektóre pary, mając dość rutyny w łóżku, decydują się na swinging, czyli seks z obcą osobą lub kilkoma osobami za przyzwoleniem partnera i w jego obecności. Podobno o takim seksie fantazjuje niejedna kobieta, a mężczyzn ciekawi jeszcze częściej. Bywa, że jedno z partnerów namawia drugiego na swingowanie mimo jego wyraźnych oporów.

Jeśli oboje chcecie spróbować tej odmiany seksu, nic nie stoi na przeszkodzie, by fantazja stała się rzeczywistością - kluby dla swingersów działają obecnie w każdym większym mieście w Polsce i zapewniają anonimowość. Trzeba jednak pamiętać, że skutki swingowania są nieodwracalne i mogą znacząco wpłynąć na relacje w związku. W teorii taka zabawa może wydawać się ekscytującą przygodą, ale w praktyce wystawia związek na próbę. Trzeba zaakceptować widok partnera lub partnerki uprawiającego seks z całkiem obcym mężczyzną lub kobietą. Obserwowanie jego albo jej podniecenia i zafascynowania kimś innym może spowodować wewnętrzny konflikt oraz całkowicie podważyć zaufanie do ukochanej osoby. Związek po takim załamaniu często trudno odbudować.

Jeżeli partner lub partnerka namawia cię na swingowanie, a ty masz wątpliwości - lepiej stanowczo wyklucz taką możliwość. Prawdopodobnie będzie ci trudno zaakceptować fakt, że musisz dzielić się swoją ukochaną osobą z kimś innym i wasza relacja już nigdy nie będzie taka jak wcześniej.