Kaszel palacza (kaszel po papierosach) - objawy i leczenie

Monika Majewska

Kaszel palacza często jest lekceważony. Tymczasem kaszel po papierosach lub po paleniu innych wyrobów tytoniowych może wskazywać na poważne choroby, nawet na raka płuc. Sprawdź, jak rozpoznać kaszel palacza i na czym polega jego leczenie.

Spis treści:

 1. Kaszel palacza - skąd się bierze?
 2. Kaszel palacza - jak rozpoznać objawy?
 3. O jakich chorobach może świadczyć kaszel palacza?
 4. Kaszel palacza - diagnostyka
 5. Kaszel palacza - leczenie
 6. Kaszel palacza po rzuceniu palenia

Kaszel palacza nie jest prawidłowym objawem. Jest skutkiem podrażnienia dróg oddechowych papierosami.

Podczas palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych wydziela się dym, który zawiera ponad 4 tys. szkodliwych substancji, takich jak nikotyna, tlenek węgla, substancje smołowe, związki benzenu i wiele innych.

Doprowadzają one do niekorzystnych zmian w drogach oddechowych, których skutkiem może być kaszel palacza, ale i inne groźne choroby, w tym nawet raka płuc.

Kaszel palacza - skąd się bierze?

W drogach oddechowych produkowana jest niewielka ilość śluzu, którego zadaniem jest zatrzymanie zarazków, zanieczyszczeń powietrza i innych szkodliwych substancji, które przedostają się do płuc z każdym wdechem.

Następnie śluz ten jest usuwany z dróg oddechowych podczas kaszlu. Jednak toksyczne związki zwarte w dymie tytoniowym doprowadzają do stopniowego zanikania komórek, które są odpowiedzialne za oczyszczanie dróg oddechowych.

W związku z tym śluz, który dodatkowo jest produkowany w nadmiarze, jest odkasływany z coraz większym trudem. Jego część wraz z drobnoustrojami i szkodliwymi substancjami zalega w drogach oddechowych, doprowadzając do kaszlu palacza oraz rozwoju wielu chorób.

Kaszel palacza - jak rozpoznać objawy?

Kaszel palacza to kaszel:

 • drażniący
 • uporczywy
 • gwałtowny
 • najbardziej nasila się rano, po przebudzeniu
 • z odpluwaniem lepkiej, gęstej wydzieliny, której ilość stopniowo się zwiększa. Początkowo jest bezbarwna, jedna z czasem staje się ropna. Może być nawet podbarwiona krwią
 • im dłużej trwa nałóg, tym kaszel staje się coraz bardziej dokuczliwy i  meczący

O jakich chorobach może świadczyć kaszel palacza?

Kaszel palacza może być objawem wielu groźnych chorób, takich jak:

Jeśli kaszel trwa dłużej niż 8 tygodni, a dodatkowo towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak, np. nasilające się duszności czy krwioplucie, należy najszybciej udać się do lekarza.

Kaszel palacza - diagnostyka

W przypadku kaszlu palacza należy wykonać następujące badania układu oddechowego:

 • RTG klatki piersiowej - aby wykluczyć gruźlicę czy zapalenie płuc i inne choroby
 • testy alergiczne i spirometria - aby sprawdzić, czy przyczyna ww. objawów może być astma oskrzelowa
 • badanie gardła, zatok i nosa u laryngologa, który powinien wykluczyć przewlekłą infekcję w obrębie górnych dróg oddechowych
 • w niektórych przypadkach konieczne może wykonanie tomografii komputerowej płuc lub/i bronchofiberoskopii.

Kaszel palacza - leczenie

Przede wszystkim należy rzucić palenie. Można także sięgnąć po domowe syropy na kaszel lub środki łagodzące kaszel - z apteki lub te naturalne, np. zioła, takie jak: ziele kopytnika, liście i korzeń prawoślazu, owoc anyżku, kwiat podbiału, tymianek.

Jeśli przyczyną kaszlu jest któraś z ww. chorób, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Kaszel palacza po rzuceniu palenia

Kaszel palacza może dokuczać także po rzuceniu nałogu. Jest on wynikiem oczyszczania się płuc ze szkodliwych substancji, co może trwać nawet kilka lat. Jednak dla pewności lepiej sprawdzić u lekarza, czy kaszel nie jest oznaką choroby.

Kaszel

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, jest odruchem mającym na celu oczyszczenie drzewa oddechowego z czegoś co w nim zalega. Jest więc ważnym elementem obrony organizmu. Dla lekarza bardzo ważna jest informacja o tym jakiego typu kaszel nam dolega. W zależności od rodzaju kaszlu inne też będzie jego leczenie.

Kaszel - jakie są jego rodzaje?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Sąsiad
|

Moja sąsiadka paliła i kaszlała na całą ulicę,po zbadaniu zakazano palić i usunięto jedno płuco.A moja swatowa po chemio terapii paliła dalej i już leży parę lat na cmentarzu

MAX
|

Do palących. Jeśli piecze gardło po paleniu, to najwyższy czas odstawić palenie. Że nie jest to łatwe, wiadomo, ale nie każdy wie, że czasami po odstawieniu papierosków tez boli gardło. Dlaczego - nie wiem.