O czym świadczy podwyższone OB

Podwyższone OB może mieć wiele przyczyn i nie zawsze oznacza chorobę, choć zwykle świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. U zdrowej kobiety poniżej 50. roku życia OB nie powinno przekraczać 12 mm/godz. U starszych może wynosić 20–30 mm/godz. O czym świadczy podwyższone OB?

O czym świadczy podwyższone OB
Autor: Getty Images O czym świadczy podwyższone OB interpretuje się na podstawie wyniku morfologii krwi

Spis treści

  1. Podwyższone OB - co to jest?
  2. OB - badanie
  3. OB podwyższone - przyczyny
  4. Co oznacza podwyższone OB 

Podwyższone OB - co to jest?

Fizjologicznie podwyższone OB występuje przed miesiączką i w jej trakcie, od 10–11 tygodnia ciąży i utrzymuje się do 6 tygodni po porodzie. Żeby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, trzeba przypomnieć, co to jest OB (odczyn Biernackiego) - to szybkość, z jaką czerwone krwinki opadają w osoczu krwi w ciągu 1–2 godzin.

Jak przygotować się do badania krwi?

OB - badanie

Na badanie krwi należy iść na czczo, czyli co najmniej 6 godzin po ostatnim posiłku. Jeśli to niemożliwe, krew do badania można pobrać najwcześniej 3 godziny po posiłku.

Czytaj także:

OB podwyższone - przyczyny

Powodem podwyższonego opadu może być nawet niewielka i trudna do stwierdzenia infekcja gardła, stan zapalny wywołany przez próchnicę zębów czy paradontozę.

  • OB poniżej normy towarzyszy często alergiom i niedokrwistości.
  • Sam podwyższony opad nie musi świadczyć o chorobie czy infekcji.
  • Wyniki badania prawidłowo może zinterpretować tylko lekarz po porównaniu poziomu OB z innymi parametrami krwi.

Przyczyny fizjologiczne podwyższonego OB

W czasie miesiączki i ciąży pojawia się niewielka niedokrwistość. We krwi jest wtedy mniej czerwonych krwinek (hemoglobiny), a więc będą one swobodniej (czyli szybciej) opadały na dno probówki. Opisując to bardziej obrazowo - rzadszy roztwór szybciej przecieka przez sitko.

Wyższe OB po posiłku można wyjaśnić tym, że komórki wchłaniają wodę, która jest potrzebna do trawienia. I znów krew zostaje rozrzedzona, a więc czerwone krwinki mogą swobodniej opadać. Stan ten szybko się normuje. W silnym stresie i w trakcie zażywania środków antykoncepcyjnych do głosu dochodzą hormony.

Stres podnosi ciśnienie krwi. Aby tak się stało, muszą się skurczyć naczynia, a nerki zatrzymać w organizmie wodę, ponieważ nasz organizm nie może szybko wytworzyć większej ilości czerwonych krwinek, zwiększa ilość osocza. Tym samym – upraszczając ten skomplikowany mechanizm - krew jest rzadsza. W większej ilości osocza jest mniej krwinek, a więc szybciej opadają. Badanie wykonane w takim momencie wykaże podwyższone OB.

Co oznacza podwyższone OB 

Wysokie OB może również sygnalizować, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Podwyższony o 10-20 proc. poziom OB często towarzyszy m.in.:

Wysokie OB pojawia się także u osób, które przeszły zawał serca - podwyższenie opadu jest w tym przypadku konsekwencją zmian martwiczych powstałych w mięśniu sercowym.

Czy wiesz, jakie to badanie?

Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie