Faza homofilna? [Porada eksperta]

2013-04-08 15:23 Beata Ciesielska

Jestem 18-letnim chłopcem, który jest zdrowy fizycznie, ma dobre kontakty z rodziną i rówieśnikami. Dlaczego odczuwam pociąg płciowy do mężczyzn? Również z powodu jednego mężczyzny zacząłem się masturbować. Czy to homoseksualizm? Jak on się u mnie 'narodził'? Czy to może inne zaburzenie?

Jesteś akurat w takim wieku (okres dojrzewania płciowego), w którym większość ludzi przechodzi tzw. fazę homofilną (czyli zainteresowania płcią własną). Trudno w tym momencie stawiać diagnozę odnośnie orientacji seksualnej. Jeśli to homoseksualizm, to narodziłeś się razem z nim. Coraz więcej przesłanek naukowych mówi o biologicznym, a nie nabytym podłożu homoseksualizmu. Jeśli taki właśnie jesteś, to nic nie jest w stanie tego zmienić. Nie można się wyleczyć (tak jak nie można się nabawić) z homoseksualizmu. To jest jak z kolorem oczu. Poczekaj jeszcze, aż Twoje dojrzewanie się zakończy. Wtedy sam nabierzesz pewności co do swojej orientacji.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Beata Ciesielska

Lekarz specjalista seksuolog, biegły sądowy. członek europejskiego i polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego, Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych. Przyjmuje w gabinecie prywatnym w Łodzi (po wcześniejszym umówieniu terminu tel. 0501 019 578). 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE