Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Syntetyczna marihuana to bardzo niebezpieczny narkotyk zaliczany do popularnych dopalaczy. Susz dowolnej rośliny spryskuje się roztworami syntetycznych kannabinoidów, co znacznie zwiększa siłę oddziaływania substancji, nierzadko wywołując szereg objawów niepożądanych: poczucie odrealnienia, halucynacje, utratę kontroli nad swoimi zachowaniami, agresję, palpitacje serca. Zobacz, jak działa syntetyczna marihuana i jakie objawy może wywołać zażycie nawet minimalnej ilości narkotyku.

Spis treści:

 1. Syntetyczna marihuana – jak wygląda?
 2. Syntetyczna marihuana – drogi podania
 3. Syntetyczna marihuana – działanie i objawy
 4. Syntetyczna marihuana – sytuacja prawna

Syntetyczna marihuana to mieszanka ziół mająca zastępować naturalną postać marihuany. Jest jednak o wiele bardziej niebezpieczna, ponieważ używany do jej produkcji susz roślinny nasącza się chemicznymi dodatkami – kannabinoidami. Działanie tych substancji nie zostało jeszcze przebadane naukowo i jest całkowicie nieprzewidywalne.

Nie wiadomo także, jakie dawki syntetycznej marihuany dają efekt jedynie mocnego „kopa”, a jakie prowadzą do występowania lęków, paranoi i halucynacji. Z tego powodu narkotyk można bardzo łatwo przedawkować, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków ubocznych.

Syntetyczna marihuana – jak wygląda?

Syntetyczna marihuana, podobnie jak większość dopalaczy, sprzedawana jest pod postacią suszu roślinnego. W wielu krajach występuje pod różnymi nazwami, m.in.: Spice, K2, Yucatan Fire, Scooby Snax, Sexy Monkey. Dopalacz, który w lipcu 2015 roku był przyczyną fali zatruć w Polsce – Mocarz – także zalicza się do grupy syntetycznych kannabinoidów.

Czy można przedawkować marihuanę?

Syntetyczna marihuana – drogi podania

Droga podania dopalacza jest taka sama jak w przypadku zwykłej marihuany – z suszu robi się skręt i wypala. Jednak syntetyczna wersja narkotyku jest dużo silniejsza, a efekt psychodeliczny występuje już przy zażyciu minimalnych ilości rzędu kilku miligramów.

Dlatego nawet osoby, które miały wcześniej doświadczenie z substancjami psychoaktywnymi, często nieświadomie przekraczają bezpieczne dawki.

Syntetyczna marihuana – działanie i objawy

Kanabinoidy zawarte w syntetycznej marihuanie działają na te same receptory w mózgu, co THC.  W przypadku czystej marihuany mogą wystąpić niewielkie halucynacje, działanie uspokajające, czasem pobudzające. Działanie kanabinoidów na mózg jest jednak znacznie silniejsze, niż THC i może powodować tragiczne skutki.

Dużo informacji na ten temat można znaleźć w relacjach osób, które spróbowały narkotyku. W większości przypadków są to przerażające historie, które pokazują, jak destrukcyjnie syntetyczna marihuana wpływa na mózg i jak diametralnie zmienia postrzeganie rzeczywistości.

Nie są rzadkością:

 • odczucia całkowitego odrealnienia,
 • utrata kontroli nad swoim zachowaniem,
 • postrzegania świata w kawałkach czy uwięzienia w innym wymiarze,
 • psychozy,
 • paranoja,
 • omamy,
 • skrajne stany lękowe,
 • agresja,
 • myśli samobójcze, które mogą przerodzić się w czyny.

Do tego dochodzą objawy fizyczne:

W skrajnych przypadkach o osobach będących pod wpływem syntetycznej marihuany mówi się, że posiadają nadludzką siłę – dzieje się tak, ponieważ substancja silnie pobudza, a przy tym znosi odczuwanie bólu.

Zdarza się, że ludzie po zażyciu syntetycznych kannabinoidów demolują płoty, biegają nago po ulicy, blokują ruch uliczny czy atakują przechodniów.

Spożycie syntetycznej marihuany, zwłaszcza w większych ilościach, może nie tylko spowodować wyżej wymienione objawy, lecz także może być przyczyną zatrzymania akcji serca i w konsekwencji - śmierci.

Przeczytaj także: Benzylopiperazyna - substancja psychoaktywna w dopalaczach

Syntetyczna marihuana – sytuacja prawna

Syntetyczna marihuana powstała jako zamiennik zwykłej marihuany, która wciąż w wielu krajach jest nielegalna. Posiadanie toksycznej mieszanki jest w świetle prawa dopuszczalne i nie grozi konsekwencjami prawnymi. Ponadto, syntetycznej marihuany nie można wykryć za pomocą testów na obecność narkotyków.

Wiele osób te argumenty zachęcają, aby sięgnąć po niebezpieczny dopalacz, ponieważ w ten sposób nie narażają się na konsekwencje prawne. Nie każdy jednak bierze pod uwagę, że konsekwencje zdrowotne zażycia takiego środka mogą być dużo poważniejsze niż w przypadku zwykłej marihuany.

Przeczytaj także:

Jak rozpoznać, że ktoś palił marihuanę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
TeHaCeK
|

Takich sytuacji nie byłoby gdyby marihuana była legalna w Polsce. Ludzie palili by naturalne zioło i nic by im nie było. A tak bojąc się konsekwencji prawnych sięgają po substytuty (dozwolone przez prawo), które są nakrapiane przeróżnym świństwem. Ludzie którzy to sprzedają maja w dupie palacych i liczy sie dla nich tylko zysk. A im mocniej klepie i wiecej waży tym lepiej. Naturalna trawka powinna byc legalna, a handel dopalaczami traktowany jak przestepstwo. Niestety żyjemy w zacofanym kraju z mentalnościa średniowiecza.

Ona
|

Minie dość czasu aż wszystko wróci do normy ale wróci, staraj sie to wypocić duzo sie nawadniać, oby nie przyszło w postaci choroby psychicznej trzymaj sie wiem o czym mowisz

Mirass5
|

Cyt. "Choć działanie syntetycznej marihuany nie zostało jeszcze zbadane pod kątem naukowym, dużo informacji na ten temat można znaleźć w relacjach osób, które spróbowały narkotyku". Opierając sie na relacji osób trzecich, nic nie wiecie o temacie, o którym mowa w tym artykule. Nie pozdrawiam.

Anonim
|

Mam problem i zarazem pytanie moze mi pomożesz (z góry sory za orto ale dzieją sie ze mna nieciekawe rzeczy)
Palilem w życiu juz kilka razy i nigdy niemialem takich jazd jak teraz kumpel ogarnął jakis towar i boje sie ze byla to właśnie marichuana syntetyczna.Od wypalenia tego gówna minęło już kilka dni a ja dalej mam jazdy(straszny problem z koncetracja dotykiem postreganiem rzecyzwistosci itp) wiesz moze czy mi to przejdzie czy niema juz na to pomocy

Majkel
|

Niestety miałem doczynienia z syntetyczną marihuaną wyglądało to u mnie tak że miałem normalną marihuane a w niej cząsteczki syntetycznej bądż miałem po prostu czysty temat do dzisiaj niewiem. Ściągnałem tylko macha z lufki na dobranoc a weszła taka faza że to było aż straszne. Miałem wrażenie że serce bije mi za mocno nie naturalnie czułem jak wszystko mi się waliło w głowie. Tak napiepszało jakbym słyszał techno odrazu zapominałem o czym myślałem badz co mówiłem kilka sekund temu. Bałem sie ze wziołem jakieś dopalacze. Ze mi tak zostanie na zawsze po za tym masa innych efektów wizualnych. Powiedziałem sobie wtedy że już nigdy nie bede palił i pomyślałem sie do Boga co średnio wychodziło bo nie mogłem się zkoncentrować. Od około 2 tygodni jestem czysty i wraca wszystko do normy i nawet jak ktos mnie namawia odmawiam. Raczej będę palił tylko że swoich krzaków za 2 miesiące po za tym już nie kupuje nie sprawdzonych. NIE BIERZCIE DOPALACZY !!!

derwisz
|

Doplacze na rynku to najlepszy przykład na "mądrość" rządzących i Policji.Bedziecie mieli za 10 lat wysyp prawdziwych czubków,potencjalnych morderców.I komu przeszkadzała ta roslina która jednak pomaga w przypadku głebokich traum,tam gdzie wasze farmaceutyki zawiodły?