Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

2017-07-26 10:06 Monika Majewska

Marihuana - jej wpływ na zdrowie - negatywny - potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy odkryli, że skręt z marihuaną może powodować nawet schizofrenię. Jednak ci, którzy od lat palą tzw. trawkę, twierdzą, że jest to zioło o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jednak marihuana może mieć negatywny wpływ na zdrowie i można się od niej uzależnić.

Marihuana - jej wpływ na zdrowie jest negatywny. Dlaczego? Zawiera delta9 tetrahydrokannabinolu (delta 9-THC), substancję, która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne. Jej zadaniem jest bowiem wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek, które tworzą tkankę nerwową naszego mózgu. Substancję tę zawierają także nasiona marihuany (feminizowane, zarówno nasiona indoor, nasiona outdoor, jak również nasiona autoflowering).

Posłuchaj o marihuanie. Jak THC wpływa na mózg? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak marihuana oddziałuje na nasz mózg?

Podczas palenia marihuany THC szybko przechodzi z płuc do krwi, co prowadzi do zapoczątkowania niekorzystnych procesów chemicznych w naszych szarych komórkach. THC oddziałuje tylko na te miejsca w mózgu, gdzie znajdują się komórki nerwowe wydzielające dopaminę - neuroprzekaźnik, który odpowiada m.in. za napęd ruchowy i procesy emocjonalne. Największe zagęszczenie tych komórek obserwujemy w części mózgu, która odpowiada za pamięć, myślenie, koncentrację, percepcję czasu i koordynację ruchową. W wyniku działania THC następuje zmiana w aktywności tych komórek, czego skutkami są objawy "haju", czyli:

  • zniekształcone postrzeganie rzeczywistości,
  • zaburzenie koordynacji ruchowej,
  • zaburzenie logicznego myślenia,
  • zaburzenia pamięci.

Marihuana i zespół abstynencyjny

Już po jednym dniu od odstawienia narkotyku nasz mózg domaga się kolejnej dawki substancji, która doprowadziła do tzw. odlotu. Wtedy mogą się pojawić nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak:

Objawy te ustępują po ok. tygodniu od zażycia ostatniej dawki marihuany.

Marihuana przyczyną schizofrenii?

Niektóre badania naukowców wykazały związek między długotrwałym zażywaniem marihuany a wzrostem stopnia lęku i depresji. Niektórzy badacze twierdzą także, że palenie marihuany może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób psychicznych, np. schizofrenii. Ich przypuszczenia potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Z przeprowadzonego przez nich doświadczenia na myszach wynika, że wypalenie już jednego skręta ze sproszkowanymi konopiami rozregulowuje mózg, a konkretnie korę przedczołową, która odpowiada za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie. Dr Matt Jones, szef zespołu badawczego, stwierdził, że mózg palacza "trawki" jest rozsynchronizowany tak samo jak orkiestra, która gra bez dyrygenta. Tego rodzaju upośledzenie mózgu jest charakterystyczny także dla schizofrenii, dlatego badacze zgodnie twierdzą, że marihuana przyczynia się do powstania tego typu zaburzenia psychicznego.

Bibliografia: Dąbrowska K.,  Miturska E.,  Moskalewicz, J.,  Wieczorek Ł., Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Alkoholizm i Narkomania "2012", tom 25, nr 2.

Marihuana to nie tylko narkotyk [wideo]

Marihuana ma wiele zastosowań - jednak większość kojarzy to zioło tylko jako rekreacyjny narkotyk. Posłuchajcie do czego może być wykorzystywana marihuana.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
piotrus
|

w nadmiarze marihuana nie szkodzi.. i nie uzależnia.. ryzykować? widać, że nie masz pojęcia o ziole a się wypowiadasz.

lukasz
|

Mamy XXI i dzięki nauce możemy poznać plusy i minusy zażywania czegokolwiek. Prawdą jest że czlowiek od wszystkiego jest w stanie sie uzależnić np od mediów które robią nam wode z mózgu. A co do naszej Marihuany to pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi a sama używka zażywana sporadycznie jest wdlg mnie jak cukierki w porównaniu do alkoholu.

JA
|

Wszytko się zgadza ale dlaczego 100 razy gorszy można kupić w sklepie ?

Aster
|

Osoba która to pisała chyba łyknęła tę poruszającą bajeczkę jaka to
marihuana jest ZŁA i palenie jej jest ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE.
Najwięksi znawcy właśnie udzielają się na takich portalach ślepo wierząc
w ten chory polityczno-społeczny wymysł. Nigdy w życiu nikt nie
usłyszał ani nie usłyszy o śmiertelnym skutku zażywania Marihuany w
porównaniu do palenia papierosów czy picia alkoholu.

Pabello
|

jarałem 3 lata niemal codziennie, odstawiłem z dnia na dzień, nie odczułem żadnych efektów odstawienia, jedynie życie jest troszkę nudniejsze(:

Adam Denzel Leśniak
|

Palenie jest spoko ale rzadko bo uzależnia lepszy do odstresowania jest sport. Polecam

nazarenko
|

„Marihuana - jej wpływ na zdrowie - negatywny - potwierdzają lekarze.”

Jednym z najczęstszych objawów jest nieskładność wypowiedzi :D

Nikt wazny
|

Wszystko jest dla ludzi tylko pamietajcie z umiarem. Kto lubi niech pali.
Pozdro dla tych co sa za legalizacja

Łukasz
|

mogą się pojawić nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak:

ciągłe rozdrażnienie,
senność lub bezsenność,
bóle głowy,
apatia,
zaburzenia łaknienia.

Widzę, że ktoś nie odróżnia marihuany od alkoholu.

Zajarałem wczoraj, dzisiaj już nie paliłem i nie mam żadnych objawów.

Zb123456
|

Do obrońców MARYCHY. Żaden palacz, narkoman, pijak nie przyzna sie do uzależnienia. Na to trzeba mieć niezlasowany mózg i dużo odwagi. Każdy z nich będzie mówił, że pali bo lubi i że mu to nie szkodzi a wręcz pomaga. Takie brednie to mogą opowiadać dzieciom i małolatom. Oni w to uwierzą i dlatego tak duzo z nich sięga po to ... . Im imponują niskoordynowani rozdrażnieni i nie calkiem normalni. Tacy co udają wyluzowanych cwanych bo na chaju - od działki do działki. Bo pomiędzy nimi wszystko was drażni i jest bez sensu lub głupie. Jak mi nie wierzysz to poszukaj w swoim otoczeniu kogos ci bliskiego i uczciwego. Zapytaj go, co on sądzi o twoim zachowaniu i w ogóle o tobie. Jak będzie uczciwy to znienawidzisz go. Ale przynajmniej dowiesz się jak naprawde sie zachowujsz i kim jesteś.
Pozdro