Operacja korekty płci: kuracja hormonalna i operacja chirurgiczna

2020-07-09 11:00

Operacja korekty płci (tranzycja) przebiega inaczej u mężczyzn (tranzycja K/M), a inaczej u kobiet (tranzycja M/K). Zanim do niej dojdzie, osoba transpłciowa musi przejść procedury prawne i terapię hormonalną. Cały proces korekty płci trwa zazwyczaj około półtora roku. Jak przebiega terapia hormonalna i operacja korekty płci?

Operacja zmiany płci: kuracja hormonalna i operacja chirurgiczna
Autor: thinkstockphotos.com Operacja zmiany płci przebiega inaczej u kobiety (operacja zmiany płci z K/M), inaczej u mężczyzny (operacja zmiany płci z M/K). Zanim do niej dojdzie, osoba transseksualna musi przejść procedury prawne i terapię hormonalną. Cały proces zmiany płci trwa zazwyczaj około półtora roku. Jak przebiega terapia hormonalna i operacja zmiany płci?

Operacja korekty płci (tranzycja), która jest konieczna, by osoba transpłciowa mogła żyć godnie, to zabieg nieodwracalny.

Zanim przyjdzie czas na zabiegi chirurgiczne ( u trans kobiet - waginoplastyka, a u trans mężczyzn - histerektomia, falloplastyka, metoidioplastyka), pacjent przechodzi odpowiednią dla niego terapię hormonalną.

W trakcie terapii hormonalnej osoby, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską otrzymują hormony męskie (androgeny), które sprawiają, że ciało przybiera inny wygląd, pojawia się zarost, mięśnie zwiększają swoją objętość.

Z kolei osobom, którym przy urodzeniu przypisano płeć męską podaje się estrogeny i progesteron, dzięki którym ciało nabiera cech kobiecych - zaczynają rosnąć piersi, na biodrach odkłada się tłuszcz, głos nieco zmienia swoją barwę itd.

Tuż przed operacją pacjenci muszą przejść szczegółowe badania:

Transpłciowość: operacja korekcji płci K/M

Korekcja płci K/M jest trudniejsza, niż korekcja płci M/K i zazwyczaj też daje gorsze efekty. Problemem jest przede wszystkim uformowanie funkcjonalnego penisa ze stosunkowo niewielkiej łechtaczki. Dlatego też w niektórych przypadkach pacjent decyduje się jedynie na obustronną mastektomię (usunięcie piersi) i ewentualne usunięcie macicy i jajników.

Kolejne operacje przeprowadza się po około rocznej przerwie. Mają one na celu stworzenie podłużnej struktury przez nacinanie i zwijanie skóry podbrzusza, która następnie jest przytwierdzana do łechtaczki, aby zachować zdolność do odczuwania stymulacji seksualnej. Taka namiastka penisa często utrudnia jednak oddawanie moczu i wiąże się z licznymi komplikacjami.

Transpłciowość: operacja korekcji płci M/K

W czasie operacji korekcji płci M/K usuwa się penisa i jądra. Wynicowana skóra penisa służy do zrobienia pochwy - czubek penisa, wraz z naturalnym unerwieniem tworzy łechtaczkę, aby osoba po tranzycji mogła odczuwać satysfakcję seksualną. Zdarza się, że lekarz jest zmuszony dosztukować trochę skóry z innych części ciała pacjenta.

Trudniejszą i bardziej niebezpieczną techniką, dużo rzadziej stosowaną jest wykonanie pochwy z jelita grubego.

W obydwu przypadkach pacjent przez jakiś czas musi nosić specjalny balonik, by nowa pochwa nie zarastała. Poza tym, przy tranzycji M/K przeprowadza się też inne zabiegi: