Jak poradzić sobie z okłamywaniem bliskich? [Porada eksperta]

2016-08-02 11:34
Porada psychologa - trenera rozwoju osobistego
Autor: Getty Images

Często okłamywałam chłopaka, którego kocham, oraz też często zachowywałam się tak, jakbym miała go w nosie. Przez takie zachowania on ode mnie odszedł. Bardzo pragnę się zmienić dla niego, ale też i dla siebie samej. Po prostu czuję, że mam problem i sobie nie radzę z tymi częstymi kłamstwami i również mi szkoda mojego chłopaka, że tak cierpi przez to, co robię. Też mam problemy z szybkim odpowiadaniem na jego wiadomości.

Z zadanego przez Panią pytania zrozumiałam, że to, co przysparza Pani najwięcej kłopotów, to trudne do opanowania kłamanie. Mówi Pani również o zachowaniu, które mogło świadczyć o braku zainteresowania chłopakiem z Pani strony.

Przyczyn tego zachowania, jak i rozwiązań wiążących się z nim trudności może być wiele, niestety bez zebrania większej ilości informacji trudno mi jest zaproponować odpowiedni sposób. Warto zastanowić się nad tym, po co pani kłamie? Co pani to daje? W jakich sytuacjach te kłamstwa pojawiają się i na ile robi to Pani bezrefleksyjnie? Dlatego też zachęcam do skorzystania z konsultacji ze specjalistą, może pani zdecydować się na rozmowę z psychologiem lub posiłkować się ogólnodostępnym telefonem zaufania. Skuteczne poradzenie sobie z tym problemem bez możliwości porozmawiania o nim może być dość trudne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Patrycja Szeląg-Jarosz
Psycholog, coach, trener rozwoju osobistego. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w zakresie wsparcia psychologicznego, interwencji kryzysowej, aktywizacji zawodowej oraz coachingu.

Specjalizuje się w obszarze life coachingu, wspierając klienta w podnoszeniu jakości życia, wzmocnieniu poczucia własnej wartości i aktywnej samooceny, zachowaniu równowagi życiowej oraz efektywnym radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Od 2007 roku związana z warszawskimi organizacjami pozarządowymi, współprowadzi Centrum Rozwoju Osobistego i Usług Psychologicznych Busola

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.