Postanowienie noworoczne: jak znaleźć motywację do ćwiczeń? [Porada eksperta]

2016-02-09 10:19

Stwierdziłam, że nowy rok to dobry moment, żeby zacząć dbać o swoje zdrowe. Na fali styczniowego entuzjazmu i noworocznej energii razem z koleżanką kupiłyśmy karnet do fitness clubu, celem było chodzenie co najmniej 2 razy w tygodniu na zajęcia grupowe. Miesiąc minął i okazało się, że tak naprawdę zamiast 8 wyjść do klubu zaliczyłam tylko 4 i rozważam zrezygnowanie z karty członkowskiej. Trochę mi jednak głupio, bo koleżanka zaliczyła prawe cały styczniowy plan i jakby na dodatek zyskiwała większą motywację do dalszych treningów. Jak to jest, że ja już po miesiącu mam dość, a jej tak łatwo przychodzi realizacja noworocznych postanowień?

Porada psychologa - trenera rozwoju osobistego
Autor: Getty Images

Noworoczne postanowienia to ciekawe zjawisko w kontekście wyznaczania i realizowania celów. Jak to jest, że jednym realizacja przychodzi łatwo, a inni rezygnują z nich dość szybko? Tak naprawdę to bardzo złożony temat. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co sprawiło, że koleżanka tak zaangażowała się w chodzenie do fitness clubu. Być może forma zajęć lub osoba prowadząca są kluczem do wytrwania w postanowieniu. Prawdopodobnie samo chodzenie na zajęcia sportowe jest tylko środkiem do realizacji naprawdę ważnego dla niej celu, np. zachowanie zdrowia.

Zachęcałabym do dopytania koleżanki, co sprawia, że realizuje plan. Jej wnioski mogą być pomocne. Zanim zrezygnujesz z postanowienia zachęcam do przyjrzenia się całej sytuacji i odpowiedzenia na kilka pytań. Po co mam chodzić do klubu? Czy sam wysiłek fizyczny jest celem, czy tylko środkiem do osiągnięcia czegoś więcej? Czy to postanowienie jest naprawdę moje i chcę zadbać o kondycję fizyczną, czy po prostu wiem, że powinnam to zrobić, ale tak naprawdę nie czuję tego? Jeżeli jednak okaże się, że faktycznie chcesz wytrwać w postanowieniu, to może warto zastanowić się nad zmianą dyscypliny sportu, może taniec, joga albo sztuki walki będą czymś odpowiednim. Ważne, aby nowe nawyki dostosowane były do naszych cech osobowości, jeżeli jesteś osobą ceniącą spokój, może zamiast energicznego skakania w rytm muzyki wybierz jogę, albo jeżeli jesteś raczej poranną niż nocną osobą, łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu chodząc na przedpołudniowe zajęcia. Na sukces noworocznych postanowień zasadniczy wpływ będą miały odpowiedzi na pytania: po co mi moje postanowienie noworoczne? czemu ma służyć? czy naprawdę jest moje? To dopiero jest wstęp do wyznaczenia i realizacji faktycznego noworocznego celu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.