Stres w ciąży [Porada eksperta]

2016-03-09 12:54

Jestem na początku pierwszej ciąży i chciałabym się poradzić, jak uporać się ze stresem, który mnie męczy? Czy jest na to jakiś sposób?

Porada psychologa - trenera rozwoju osobistego
Autor: Getty Images

Występowanie objawów stresu podczas ciąży, a zwłaszcza w jej początkowym etapie, jest zupełnie normalne. Obawy związane z jej przebiegiem, zmianami, jakie pojawienie się dziecka wprowadzi w życie czy procesy hormonalne zachodzące w ciele kobiety, są naturalnymi przyczynami odczuwania zwiększonego napięcia. Zachęcam do przyjrzenia się temu, co jest głównym źródłem stresu. Ciąża, jako taka, lęk przed porodem, zmiany szykujące się w życiu przyszłej mamy, a może jeszcze coś innego.

Odpowiedź na pytanie: "Co tak naprawdę stresuje mnie najbardziej?" stanowi punkt wyjścia do poradzenia sobie ze stresem jako takim. To, co zwykle w tej sytuacji pomaga, to przygotowanie się do każdego etapu ciąży, porodu oraz pojawienia się dziecka. Zdobycie rzetelnej wiedzy, udział w szkole rodzenia lub wsparcie wykwalifikowanej położnej może w znacznym stopniu przynieść ulgę. Im mniej niewiadomych będzie ze sobą niosła ciąża, tym łatwiejsze będzie utrzymanie stresu na niskim poziomie. Zachęcam również do korzystania z technik relaksacyjnych, pracy z oddechem lub pracy z ciałem. Dostęp do zajęć dedykowanych przyszłym mamom, mających na celu poprawę ich samopoczucia, jest coraz większy. Jeżeli jednak uzna pani, że odczuwane napięcie jest za duże, zbyt trudne do zniesienia, proponuję indywidualny kontakt z psychologiem. Często już kilka sesji potrafi skutecznie zredukować napięcie, poprawiając komfort mamy i dziecka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.