Czym jest coaching, a czym trening? [Porada eksperta]

2015-12-11 18:34 Patrycja Szeląg-Jarosz

Mam wrażenie, że coaching od jakiegoś czasu stał się modnym słowem. Czym tak naprawdę różni się trener od coacha?

Sama nazwa coach przysparza wielu trudności w kontekście odróżnienia treningu od coachingu. Tłumacząc dosłownie z języka angielskiego coach i trener są tym samym. Jednak analizując rodzaj wsparcia czy usługi, jakie kryją się pod każdym z tych pojęć, oba zasadniczo różnią się od siebie.

Czym jest coaching?

Coaching to proces, w którym zwykle udział bierze coach i jego klient. Ten pierwszy za pomocą odpowiednich pytań przeprowadza przez proces docierania do najlepszego sposobu poradzenia sobie z trudnością, nad którą zechciał pracować ten drugi. Coach nie doradza, nie uczy, nie daje gotowych rozwiązań. To towarzysz stymulujący rozwój swojego klienta. Jego założeniem jest przekonanie o tym, że to właśnie osoba coachowana zna najlepsze odpowiedzi w związku z samą sobą i to właśnie w niej znajdują się zasoby służące najlepszemu rozwiązaniu. To klient jest główną siłą, która dostarcza informacji niezbędnych do realizacji swoich celów.

Czym jest trening?

Trening czy warsztat (płytsza forma pracy) to metody rozwoju osobistego mająca zwykle charakter grupowy. Ich zasadniczym zadaniem jest nabycie lub rozwinięcie konkretnych umiejętności. Podczas treningu klient poznaje techniki wzmacniania poszczególnych kompetencji, dostaje instrukcję, jak tych metod używać, ma okazję doświadczyć ich na sobie oraz wymienić się doświadczeniami na ten temat z pozostałymi uczestnikami zajęć. Trener zwykle przekazuje klientom wiedzę, udziela odpowiedzi, czuwa nad procesem udoskonalania wybranych umiejętności.

Ważne, aby zarówno coach, jak i trener posiadali odpowiednie wykształcenie i kompetencje świadczące o przygotowaniu do pracy w obszarze wsparcia czy rozwoju osobistego. Dlatego też zachęcam, aby przed podjęciem decyzji o udziale w procesie treningu lub coachingu sprawdzić, kto nas przez ten proces będzie przeprowadzał.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Patrycja Szeląg-Jarosz
Psycholog, coach, trener rozwoju osobistego. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w zakresie wsparcia psychologicznego, interwencji kryzysowej, aktywizacji zawodowej oraz coachingu.

Specjalizuje się w obszarze life coachingu, wspierając klienta w podnoszeniu jakości życia, wzmocnieniu poczucia własnej wartości i aktywnej samooceny, zachowaniu równowagi życiowej oraz efektywnym radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Od 2007 roku związana z warszawskimi organizacjami pozarządowymi, współprowadzi Centrum Rozwoju Osobistego i Usług Psychologicznych Busola

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE