Jak znaleźć pasję, która stanie się nowym zawodem? [Porada eksperta]

2016-01-11 11:01

Od 7 lat pracuję w dużej, międzynarodowej firmie i co raz częściej zastanawiam się nad zmianą pracy. W ostatnim roku kilka osób z mojego biura odeszło, po to by otworzyć własny interes. Spora część z tych osób zajęła się branżą bezpośrednio związaną z ich pasją, przekuwając ją w nowy zawód. Coraz częściej słyszę o tym, że najlepszym rozwiązaniem jest zacząć zarabiać na swoim hobby, ale przyznam, że trudno mi stwierdzić, co właściwie jest moją pasją. Skąd mam wiedzieć, jaką dziedziną mam się zająć, jeżeli zdecydowałabym się zrezygnować z pracy w korporacji?

Porada psychologa - trenera rozwoju osobistego
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak odkryć w sobie pasję

Co raz częściej słyszymy o tym, że praca powinna dawać radość i spełnienie, a nie tylko być środkiem do zaspakajania podstawowych potrzeb, takich jak pożywienie czy schronienie. Jeżeli rozważasz wybranie ścieżki kariery, która pozwoli ci zarabiać na twojej pasji, ale nie masz jasności, czym dokładnie chciałabyś się zająć, warto, abyś zastosowała kilka sprawdzonych metod.

Jak odkryć w sobie pasję

Zastanów się, czy jest coś, co tak po prostu lubisz robić. Być może lubiłaś zajmować się czymś w dzieciństwie, miałaś lub masz jakieś hobby, ale nigdy nie myślałaś o nim w kategoriach zarobkowych. Przyjrzyj się, o jakich zagadnieniach potrafisz czytać godzinami albo jaka tematyka programów telewizyjnych przyciąga twoją uwagę najczęściej. Jeżeli interesuje cię konkretna dyscyplina, spróbuj w jak największym stopniu poszerzać swoją wiedzę na jej temat. Ten sposób może ci pomóc odnaleźć inspirację do sposobu połączenia pasji z nową ścieżką kariery.

Spróbuj burzy mózgów. Weź czystą kartkę papieru i zapisuj nawet najgłupsze i nierealne pomysły. Wyłącz na tą chwilę krytykę i po prostu zapisuj. Notatki powstałe w ten sposób mogą stanowić punkt wyjścia do dalszego planu, zaskakując cię i inspirując.

Jazda próbna pasji. Nie musisz od razu wszystkiego rzucać dla kiełkującej dopiero pasji. Przetestuj nowy układ na wycinku swojego życia. Potraktuj to, jako zajęcie dorywcze, pracę "na boku" lub po prostu hobby. Jeżeli przetrwa próbę czasu, to prawdopodobnie twoja pasja naprawdę jest twoja. Nie wszystko od razu.

Jeżeli mimo podjęcia prób okazuje się, że nadal nie poznałaś odpowiedzi, nie zniechęcaj się. Próbowanie nowych rzeczy, poznawanie ludzi i nowych zagadnień, każde z tych działań przybliża cię to poznania swojej pasji, ale przede wszystkim do pogłębienia wiedzy o samej sobie, co również możesz przekuć na korzyść rozwoju zawodowego i osobistego.

Jeżeli odkryłaś coś, co cię interesuje, ale po krótkim czasie okazuje się, że to nie było to, albo nowa pasja mimo prób nie rokuje na rozwój zawodowy, przeanalizuj swój pomysł jeszcze raz. Warto podjąć wysiłek i spróbować odnaleźć swoją pasję, która w ostateczności może stać się nowym zawodem. Pamiętaj jednak, że sukces rzadko przychodzi sam, więc nie zniechęcaj się po pierwszych nieudanych próbach i staraj się czerpać radość z samego procesu poszukiwań.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.