Jak najlepiej odpocząć po pracy? Psychiatra: "Odpoczynek powinien być niezwiązany z charakterem pracy"
Nie umiemy już odpoczywać – alarmuje psychiatra dr Michał Opielka. W natłoku obowiązków coraz więcej osób nawet na urlopie nie potrafi się odciąć od pracy. Tymczasem brak prawdziwego relaksu to zdrowotny kredyt, który prędzej czy później trzeba będzie spłacić.

Współczesne tempo życia i kult pracy powodują, że coraz więcej osób ma trudności z prawdziwym relaksem. Brak odpoczynku to zdrowotny kredyt, który trzeba będzie spłacić – powiedział PAP psychiatra ze Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie dr Michał Opielka.
Zdaniem specjalisty w natłoku codziennych obowiązków ludzie coraz rzadziej znajdują czas na odpoczynek.
– Jest on bardzo ważny, żeby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne – podkreślił dr Opielka.
Dodał, że wiele osób nie potrafi się mentalnie oderwać od pracy nawet wtedy, gdy formalnie przebywa na wakacjach.
Jak najlepiej odpocząć psychicznie?
Z obserwacji lekarza wynika, że powszechnym zjawiskiem jest zabieranie obowiązków służbowych na urlop, co uniemożliwia realną regenerację. Jak zaznaczył, nawet okazjonalne sprawdzenie służbowego maila może zakłócić odpoczynek i utrwalić niezdrowe nawyki.
– Są osoby, które wręcz zabierają pracę na urlop i nie potrafią go spędzić bez kontaktu z obowiązkami zawodowymi. Taki odpoczynek zupełnie nie sprzyja regeneracji – zaznaczył psychiatra.
Podkreślił, że skuteczny odpoczynek powinien wiązać się z całkowitym odcięciem się od pracy i ze skupieniem się na aktywnościach sprzyjających odbudowie psychicznej i fizycznej. Zwrócił uwagę, że organizm potrzebuje zmiany rytmu i środowiska, aby się zregenerować.
Odpoczynek zazwyczaj powinien być aktywny i niezwiązany z charakterem pracy, którą wykonujemy na co dzień. Trzeba się oderwać od codziennej rzeczywistości i ukierunkować na inne aktywności
– wskazał dr Opielka.
Dobrego odpoczynku można się nauczyć
Psychiatra dodał, że powrót do równowagi wymaga czasu i konsekwencji. Wypracowanie zdrowych nawyków odpoczynku to proces, który – jak każdy inny mechanizm psychologiczny – musi być wdrażany stopniowo.
– Nie ma jednej prostej rady, która pozwoliłaby z dnia na dzień zmienić podejście. Trzeba małymi krokami wypracowywać nowe mechanizmy, uświadamiając sobie, że obecny styl życia ma swoje konsekwencje – powiedział dr Opielka.
Wśród tych konsekwencji wymienił m.in. zaburzenia lękowe, depresyjne, trudności ze snem, bóle głowy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodał, że nawet fizyczna postawa ciała, np. wielogodzinne siedzenie przy komputerze, wpływa negatywnie na stan zdrowia, również podczas wakacji.
– To jest takie zaciąganie kredytu zdrowotnego. Im wcześniej sobie to uświadomimy i zaczniemy zmiany, tym lepiej dla nas – podsumował dr Michał Opielka.
