Seks podczas okresu – czy może szkodzić? Jak uprawiać seks w trakcie miesiączki?

2017-12-19 9:42

Seks podczas okresu budzi wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że jest niehigieniczny, a nawet szkodliwy, ponieważ zwiększa ryzyko infekcji. Dla innych nie ma nic złego ani gorszącego w uprawianiu seksu podczas miesiączki i nawet w "te" dni nie rezygnują ze współżycia. Czy faktycznie seks podczas okresu może szkodzić? Jak kochać się w trakcie miesiączki, aby zachować higienę i nie narazić się na infekcje?

Seks podczas okresu – czy może szkodzić? Jak uprawiać seks w trakcie miesiączki?
Autor: thinkstockphotos.com Seks podczas okresu podnosi ryzyko przeniesienia choroby intymnej z partnera na partnerkę.

Spis treści

  1. Seks podczas okresu - tylko za zgodą obu stron
  2. Seks podczas okresu - jak zadbać o higienę?
  3. Czy kobieta może zajść w ciąże podczas okresu?
  4. Czy seks podczas okresu szkodzi?

Seks podczas okresu to często temat tabu. Niektóre pary nie wyobrażają sobie współżycia w czasie trwania miesiączki kobiety. Są też jego zwolennicy twierdzący, że to właśnie wtedy zakochani osiągają największe doznania i przeżywają najlepszy orgazm.

Czy warto próbować seksu podczas okresu? Sprawdź wszystkie za i przeciw.

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Seks podczas okresu - tylko za zgodą obu stron

Przede wszystkim decyzja o seksie w trakcie miesiączki powinna wypływać ze szczerej rozmowy i chęci osób planujących ze sobą współżyć. Niektórzy mają bardzo negatywne odczucia względem takich praktyk. Głównie chodzi o to, aby nie przekonywać na siłę bądź nie zmuszać do seksu podczas okresu swojego partnera/partnerki, ponieważ może to w rezultacie prowadzić do zniechęcenia osoby, która nie była pewna swojej decyzji. Ta kwestia powinna być uprzednio dobrze przemyślana.

Seks podczas okresu - jak zadbać o higienę?

W te szczególne dni, jeśli para decyduje się na współżycie, powinna odpowiednio zadbać o warunki, w których będzie się kochać, aby seks podczas okresu nie był zapamiętany negatywnie i nie stanowił traumy w dalszej relacji.

Pozycją niezalecaną w trakcie okresu jest pozycja na jeźdźca.

Przede wszystkim nie istnieją konkretne przeciwwskazania do stosowania różnych pozycji w takcie okresu, ale jeśli dla pary bardzo istotna jest kwestia higieny, to zalecana jest pozycja klasyczna. Takie ułożenie ciała partnerki nie nasila dodatkowo krwawienia, a przy tym jest dobrym zabezpieczeniem miejsca współżycia, np. przed zabrudzeniem krwią, którą nie łatwo jest zmyć.

Przed kontaktem seksualnym można przygotować ręczniki lub inny chłonny materiał i wyłożyć nim miejsce, w którym odbędzie się stosunek. Jeśli natomiast sam widok krwi jest nieprzyjemny dla któregoś z partnerów, nie muszą oni wybierać tradycyjnie łóżka. Mogą przenieść się do wanny lub kochać się pod prysznicem. Stały strumień wody powinien skutecznie walczyć z krwią, która może się wydostawać z dróg rodnych partnerki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wanna także może okazać się problematyczna, ponieważ może ograniczać ruchy. Prysznic to jedno z najczęściej polecanych miejsc do seksu podczas okresu.

Czytaj też: Jak uprawiać seks pod prysznicem?

Czy kobieta może zajść w ciąże podczas okresu?

Dziwne przekonanie utarło się w świadomości społeczeństwa, że kobieta nie może zajść w ciąże podczas okresu. Otóż jest to błędne myślenie, ponieważ w takcie seksu w te dni również istnieje prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Faktem jest, że z punktu widzenia idealnego cyklu kobiety dni niepłodne wypadają właśnie w trakcie miesiączki. Niestety, tak uregulowany cykl rzadko u której kobiety występuje. Przy bardzo krótkich cyklach (poniżej 26 dni) dni płodne mogą wystąpić niedługo po miesiączce, a trzeba wiedzieć, ze plemniki mają zdolność przeżywania w ciele kobiety nawet kilka dni. Poza tym, zawsze istnieje możliwość przesunięcia owulacji w czasie.

Oczywistym jest, że większe ryzyko zapłodnienia wystąpi podczas aktów seksualnych w pozostałe dni miesiąca, ale mimo to nie można definitywnie wykluczać ryzyka ciąży w trakcie okresu. W związku z tym, jeśli para nie planuje dziecka, nawet podczas miesiączki, zaleca się im stosowanie zabezpieczeń.

Czy seks podczas okresu szkodzi?

Choć w trakcie miesiączki znacznie zmniejsza się ryzyko zajścia w ciąże, to ryzyko przenoszenia chorób na partnera lub partnerkę znacznie wzrasta. Dotyczy to np. rzeżączki, opryszczki genitalnej, kiły. Szyjka macicy oraz pochwa są wtedy bardzo podatne na infekcje, do których mogą doprowadzić bakterie przenoszone na penisie partnera.

Ryzyko zarażenia się chorobą podczas seksu w trakcie okresu wzrasta również w przypadku takich chorób jak wirus HIV, zapalenie wątroby typu B lub zapalenie wątroby typu C. W celu zapobiegania takim przypadkom warto zabezpieczyć się prezerwatywą ze szczególnym uwzględnieniem jej prawidłowego użytkowania zanim nastąpią jakiekolwiek kontakty seksualne.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że kobieca sfera intymna podczas okresu jest bardziej wrażliwa na otarcia, w związku z czym seks w "te" dni może się dla kobiety okazać bolesny.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Czy współżycie podczas okresu jest bezpieczne i czy niesie za sobą ryzyko zajścia w ciążę w przyszłości?

Współżycie podczas krwawienia miesiączkowego wprawdzie związane jest z mniejszymi szansami na ciążę, ale za to z większymi na zakażenie. Jeśli w wyniku zakażenia rozwinie się stan zapalny przydatków, który przejdzie w stan przewlekły, to może dojść do powstania zrostów utrudniających zajście w ciążę w sposób naturalny.

Kochałam się z moim chłopakiem 5 dnia miesiączki. Mój cykl jest regularny - co 28 dni. Nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi w związku z tym kieruję do Pani pytanie: czy mogę być w ciąży? Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że mogę być?

Ciąża jest możliwa pod warunkiem, że nasienie partnera jest bardzo dobrej jakości, a przeżywalność plemników jest dłuższa niż 5 dni i w tym czasie będzie miała Pani jajeczkowanie. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, tak więc szansa na ciążę jest bardzo mała.