36. tydzień ciąży - czy wybrałaś już szpital?

2018-04-06 11:54

W 36. tygodniu ciąży zaczęłaś już ostatni miesiąc ciąży. To już naprawdę ostatni moment, by zaplanować, w którym szpitalu będziesz rodzić - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu kilku następnych tygodni powitasz na świecie swoje dziecko. Ale uwaga – jeśli spodziewasz się bliźniąt, najprawdopodobniej urodzisz już właśnie w 36. tygodniu ciąży.

36. tydzień ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Do końca 36. tygodnia ciąży powinnaś przytyć 12-13 kg.

Spis treści

  1. 36. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. Jak urządzić baby shower? [WIDEO]
  3. 36. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 36. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Spis treści:

36. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Płód w 36 tygodniu ciąży waży już 2700-3000 g, mierzy około 50 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 34 cm). Dziecko jest już w pełni ukształtowane, dlatego w jego organizmie nie zachodzą już właściwie żadne zmiany. Poza jedną: płód nadal intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową, by móc chronić się przed zimnem tuż po narodzinach. Do momentu porodu trochę też jeszcze urośnie – ile, to kwestia indywidualna.

Płód coraz bardziej przypomina noworodka. Jego skóra od pewnego czasu nie jest już przezroczysta, ma już ładny, różowy odcień, i coraz mniej na niej meszku płodowego – drobniutkie włoski krążą w płynie owodniowym i są połykane przez malca – m.in. z niego powstaje smółka, którą dziecko wydala tuż po porodzie. Delikatne ciałko pokrywa za to biaława maź płodowa, która nie tylko chroni skórę przez zbytnim zawilgoceniem, ale też dostarcza jej cennych lipidów.

Kości czaszki lekko twardnieją (w porównaniu do 35. tygodnia ciąży), nadal jednak są na tyle miękkie, by główka przedostała się przez kanał rodny.

Płód doskonali odruchy, jakie niezbędne mu będą po porodzie. W 36. tygodniu ciąży skupia się głównie na ćwiczeniach odruchu chwytania – łapie i puszcza sznur pępowiny, dotyka swojego noska i uszu, a nawet bawi się narządami intymnymi.

Jak urządzić baby shower? [WIDEO]

    36. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

    W 36. tygodniu ciąży zazwyczaj nieco łatwiej – w porównaniu do ostatnich trudnych tygodni – jest oddychać, a to dlatego, że główka malca powoli kieruje się już w stronę kanału rodnego. Dzięki temu obniża się dno macicy, a płuca łatwiej mogą się rozprężyć.

    Z tego samego powodu w 36. tygodniu ciąży możesz na dobre pożegnać się z przykrym uczuciem pieczenia w przełyku, tak zwaną zgagą. Obniżenie się macicy zwiastuje poród, ale nie natychmiastowy – często dzieje się tak nawet na miesiąc przed porodem. Brzuch jest już wielkości dużego arbuza, przez co zapewne ciężko ci chodzić, wstawać, czy spać.

    Wizyty w toalecie w 36. tygodniu ciąży mogą być jeszcze częstsze, niż wcześniej, a w dodatku możesz teraz odczuwać dotkliwy ból w okolicach krocza. To wszystko ma związek z obniżeniem się macicy. Nie ograniczaj jednak picia wody – lepiej zrezygnować jedynie z napojów o działaniu moczopędnym, takich jak kawa lub herbata.

    Twoja waga nie będzie już ulegać drastycznym zmianom co nie znaczy, że dziecko nie będzie już rosnąć – od początku 36. tygodnia ciąży zmniejsza się bowiem ilość płynu owodniowego w macicy. Pod koniec 36. tygodnia ciąży zostanie ich mniej więcej połowa.

    36. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

    Od 36. tygodnia ciąży co tydzień powinnaś odwiedzać swojego lekarza prowadzącego. W trakcie wizyty sprawdzi on tętno płodu, obliczy, na jakiej wysokości znajduje się macica, zbada też, czy szyjka macicy nie zaczęła się już rozwierać, i czy jest miękka.

    To ostatnie tygodnie względnego spokoju – ciesz się tym stanem, bo gdy dziecko przyjdzie na świat, będziesz musiała odnaleźć się w zupełnie nowej roli. Warto jak najczęściej odpoczywać, relaksować się.

    Nie wybieraj się już w żadną podróż, zwłaszcza dalszą. 36. tydzień ciąży to w większości linii lotniczych magiczna granica – od tego momentu większość przewoźników nie wpuszcza już kobiet w ciąży na pokład samolotu, co wynika z troski o zdrowie ich oraz nienarodzonego jeszcze maleństwa. Sam lot niczym nie grozi, ale różnice ciśnień, do jakich w jego trakcie dochodzi, a także podświadomy stres mogłyby wywołać przedwczesny poród.

    W 36. tygodniu ciąży warto upewnić się u ginekologa, że nie ma przeciwwskazań do porodu siłami natury. Jeśli są, i lekarz skieruje cię na planowe cesarskie cięcie, prawdopodobnie już teraz poznasz jego termin.

    Jeśli masz już starsze dziecko, warto już teraz przygotować je na to, że za kilka tygodni przez jakiś czas nie będzie cię w domu, a potem wrócisz z młodszym braciszkiem lub siostrzyczką.

    W 36. tygodniu ciąży stopy mogą ci już porządnie puchnąć. W tym stanie to normalne, gdy jednak obrzęki nie ustępują po nocy lub odpoczynku, albo puchną nie tylko nogi, ale też dłonie lub twarz, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, gdyż może to być oznaka poważniejszych dolegliwości.

    Nadal powinnaś ćwiczyć mięśnie Kegla – to pozwoli ci uniknąć nacięcia krocza. Możesz też masować krocze – ten zabieg również pomoże uniknąć nacięcia.

    Przeczytaj również:

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza