Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

2017-07-31 8:39 Anna Guttman | Konsultacja: dr n. med. Andrzej Szałkowski, ginekolog

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się porusza. Ale ból brzucha może też oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli ból budzi twój niepokój, najlepiej zgłosić to lekarzowi. Kiedy ból brzucha w ciąży jest normą, a kiedy oznacza kłopoty?

Ból brzucha w ciąży, który na kolejnych etapach ciąży różnie się odczuwa, budzi często niepokój, ale zwykle jest objawem fizjologicznym, który towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w twoim ciele. Od chwili, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży, na pewno będziesz z uwagą wsłuchiwała się w swój organizm i analizowała wysyłane przez niego sygnały, zadając sobie pytanie, co jest normalnym objawem ciąży, a co powinno cię skłonić do skontaktowania się ze swoim lekarzem.

Posłuchaj czy ból brzucha w ciąży to powód do niepokoju. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ból brzucha na początku ciąży

Pierwsze tygodnie to okres istnej burzy hormonalnej – twój organizm przestraja się na funkcję „macierzyństwo”. Po zagnieżdżeniu się w błonie śluzowej jamy macicy zarodek stopniowo przekształca się i bardzo intensywnie rośnie. Pod koniec 4. tygodnia ma około 4 milimetrów, ale tydzień później już 12 milimetrów! Jednocześnie powiększa się więc i macica. Musi się w niej bowiem zmieścić nie tylko Bardzo Ważny Lokator, ale również mieszkanko, które ma mu zapewnić komfort i bezpieczeństwo – łożysko i worek owodniowy. Dlatego w 12. tygodniu ciąży jesteś już cięższa o 2 kilogramy, chociaż twoje dziecko waży zaledwie 14 gramów.

Tego nie rób

Podczas ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze, nie wolno ci na własną rękę stosować żadnych leków. Uzgodnij więc ze swoim lekarzem, co możesz zażywać, by łagodzić bóle brzucha. Często wystarcza po prostu chwila odpoczynku – połóż się, nogi oprzyj nieco wyżej, np. na poduszce. Oddychaj spokojnie i głęboko. Połóż dłoń na brzuchu, jej ciepło złagodzi bolesne skurcze.

Tak gwałtownie zachodzące w twoim ciele zmiany raczej nie będą przebiegać w sposób zupełnie nieodczuwalny. I rzeczywiście:

  • Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dopływa więcej niż zwykle krwi, przez co są obrzmiałe i bardzo tkliwe. Dlatego możesz początkowo mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej i odczuwać pobolewania w podbrzuszu. Wiele kobiet porównuje je do dolegliwości pojawiających się przed miesiączką.
  • Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, co może powodować uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach. Ponadto zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy, co też często wywołuje pobolewania w podbrzuszu.
  • Nie zapominaj, że w pierwszym trymestrze ciąży jest największe ryzyko poronienia. Dlatego nie wolno ci uznać, że ból w dole brzucha – nawet niezbyt dokuczliwy – jest objawem normalnym. Jeśli budzi on twój niepokój lub wątpliwości, zawsze lepiej skontaktuj się z ginekologiem, żeby rozwiać obawy. A gdy bóle mają charakter bolesnych, regularnych skurczów, sytuacja prawdopodobnie jest poważna i powinnaś jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza.
Zrób to koniecznie

Skontaktuj się natychmiast z lekarzem:

  • gdy bólom towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych – może to świadczyć o odklejaniu się łożyska, być objawem rozpoczynającego się poronienia albo przedwczesnego porodu; bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie występują regularnie co kilka–kilkanaście minut
  • jeśli bóle mają charakter skurczowy, czyli następują rytmicznie, towarzyszy im twardnienie brzucha, a taka sytuacja powtarza się więcej niż 10 razy w ciągu doby – może to być sygnałem rozpoczynającego się porodu – o czasie lub przedwczesnego
  • gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, biegunka lub gorączka – to może świadczyć o zatruciu pokarmowym, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub pęcherza moczowego.

Ból brzucha w późniejszym okresie ciąży

Wszystkie narządy są już wykształcone i teraz trwa ich dalszy rozwój. Twoje dziecko rośnie znacznie szybciej niż dotychczas, niemal z godziny na godzinę. W 24. tygodniu ciąży mierzy już ok. 30 centymetrów i waży blisko 800 gramów. Szybki wzrost dziecka wiąże się oczywiście z równie szybkim wzrostem macicy i dalszym rozciąganiem jej więzadeł. Może to powodować występowanie okresowego, czasami dość silnego bólu w podbrzuszu i pachwinach. Ale w tym okresie ciąży mogą pojawić się także innego rodzaju niegroźne bóle, choć słuszniej byłoby je nazwać pobolewaniami.

  • Około 18.–20. tygodnia ciąży zaczniesz odczuwać ruchy swojego dziecka. Czasem będzie to dość gwałtowne wiercenie się, ale nie są to bolesne kopnięcia. Początkowo możesz je uznać za skurcze i zaniepokoić się, ale szybko zorientujesz się, w czym rzecz.
  • Po 20. tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie cię do porodu. Są to wyczuwalne, ale niebolesne skurcze – macica twardnieje, a potem wraca do normy. Czasem towarzyszy temu złe samopoczucie lub ból krzyża. Skurcze mogą pojawić się i występować dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć.

Ból brzucha pod koniec ciąży

Początek trzeciego trymestru to w dalszym ciągu bardzo szybki wzrost dziecka, co oznacza, że rosnąca jednocześnie macica zwiększa nacisk na okoliczne narządy. W dodatku twoje maleństwo jest coraz bardziej ruchliwe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, więc bardziej odczuwasz jego ruchy. Po 36. tygodniu pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, które objawiają się twardnieniem brzucha i bywają bolesne. Możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu. Cechą charakterystyczną tych skurczów jest to, że występują nieregularnie. Skurcze przepowiadające to znak, że macica intensywnie trenuje przed godziną zero. Ale dopiero regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrasta z każdym skurczem, są oznaką, że nareszcie zaczyna się poród.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Ewa
|

Witam, zrobiłam właśnie test ciążowy wyszedł pozytywny to moja trzecia ciąża i jestem w niej jakieś trzy tygodnie lecz w ubiegłym listopadzie miałam operacje wycięcia endometriozy w bliźnie po ostatniej cc to nawet niecały rok a ja zaszłam w ciąże teraz odczuwam lekkie szczypanie w prawym jajniki na którym miałam guza powstałego z endo martwię się czy nie za wcześnie ta trzecia ciąża proszę odpiszcie może ktoś miał taki przypadek

Magda
|

Magda89
2017-11-10 13:56
Witam . Jestem najprawdopodobniej w 4 lub 5 tygodniu ciazy .Co jakiś czas ,kilka razy dziennie boli mnie podbrzusze ,ból mija po kilku sekundach .Dzis w nocy obudził mnie ból brzucha,trwał około 10 min był nie do zniesienia . Bez krwawienia. Wizytę mam 14.11 pierwsza .Martwie sie

CRS
|

Polecam dodatek do przeglądarki - Ublock - zero reklam

zirytowana
|

po lewej stronie wyskakują reklamy google które zasłaniają treść. Czy możecie coś z tym zrobić? tak jest na każdej podtronie a szkoda bo strona fajna.....

Piotr
|

Witam moja siostra jest w 16 tygodniu ciazy i ma bole u spodu brzuch. Od czego one moga byc ??? Z gory dziekuje za odpowiedziec

sfrustrowana
|

Urodziłeś tak późno bo nikt Ciebie w częściej nie chciał albo może miałaś z tym problem z gdybyś była dobrze wychowana to byś nie osadzala i się nie wypowiadała .To że tak późno urodziłeś nie oznacza że jesteś lepszą matką niż inni.A kościoła w to nie mieszaj

malutka
|

Okres w normalnym trybie życia może być 5 dni wcześniej lub 5 dni później niż ostatni. Idź do drogerii lub apteki kup test ciążowy. Jeśli jesteś w ciąży będzie pozytywny, jeśli nie to negatywny. w obu przypadkach warto iść do ginekologa bo jeśli to nie ciąża może być to problem i musisz zasięgnąć porady lekarza.

lidia wcisło
|

witam chciałam za pytać czy jak się okres zpóżnia z miesiać po powinnam dostać 21 pażdziernika a do tej pory nie mam . do mogę być w ciaży?
ii czy brzuch może boleć ?

Marta
|

Mam silny ból ( promieniująco - skurczowy) odczuwalny po lewej stronie jakby od jelita grubego w dół do pachwin podbrzusza i ciągnący czasami do nogi i z tyłu do pleców w okolicy nerek wszystko po jednej stronie .. mam problem z miednica jedną nogą jest krótsza ( właśnie ta lewa) miednicę mam wysunięta do przodu czy jakoś tak ... chodziłam do fizjoterapeuty przed ciążą i moje bóle kręgosłupa skierował pod tym kontem. Ponoc teraz ból który odczuwam jest problemem rozciagajacych się wiązadeł a przy mojej dolegliwosci wiązania tkanek jedt naruszony stąd te nerwobóle .. naszczescie mam je max 3 razy dziennie ale lzy się Cisna do oczu i nie da się złapać powietrza sa tak intensywne mam nadzieję tylko że nie zagraza to dzidziusiowi :( nie eiem za barfzo gdzie iść do specjalisty moja gin. Powiedziała ze takie typu bóle to raczej jelito grube z kolei fizjoterapeuta że to ucisk na nerw poprzez to rozciąganie wiązadeł .. a ja od wizyty do wizyty modlę się zeby z malenstwem bylo ok. Może któraś z was miała podobnie?

Ania
|

Mam ten sam problem z bolem brzucha. Ciagly bol :( martwię się ze coś nie tak. W poniedziałek miałam wizytę ale wszystko ok,tylko wtedy nie miałam tych boleści brzucha