Prowadzenie domu [Porada eksperta]

2013-04-07 16:38 Barbara Śreniowska-Szafran

Czy mogłaby mi Pani sporządzić listę prac domowych? Chodzi mi o czynności, które powinna umieć wykonywać przyszła żona i matka. Z góry dziekuję za odpowiedź.

Witaj Kamilo! Kobieta zajmująca się domem i dziećmi wbrew pozorom musi opanować bardzo wiele umiejętności. Większość z nich nie wymaga jednak głębszych studiów i nabywa się je w praktyce. Prace domowe to nic innego, jak utrzymywanie czystości, porządku i estetyki wnętrza (odkurzanie, czyszczenie, zmywanie naczyń, podlewanie kwiatków, wynoszenie śmieci itd.), dbanie o higienę domowników (pranie, prasowanie, wietrzenie i zmiana pościeli, ręczników itp.) oraz przygotowywanie posiłków. Wizytówką domu jest stan higieniczny WC, łazienki i kuchni. By nie zniszczyć swetra podczas prania czy mebli podczas czyszczenia, trzeba wiedzieć czym i jak to robić. Instrukcje zazwyczaj są dołączone do produktu, bądź środka czyszczącego. Najtrudniejszą dziedziną jest gotowanie. Początkowo dobrze wesprzeć się książką kucharską albo poradami znajomych. Instruktaż znajdziesz także w mediach. Ogólne zasady (np. by wątróbkę solić po usmażeniu, by nie stwardniała) szybko się zapamiętuje. Przygotowywanie jedzenia ma także swą stronę techniczną, którą trzeba opanować (krojenie, obieranie, siekanie, odcinanie mięsa od kości itd). Pracochłonność zajęć domowych zależy od warunków, w jakich mieszkasz i ułatwień, na jakie Cię stać. Sprzęt AGD ułatwia życie, ale trzeba nauczyć się jego obsługi i często ponosić dodatkowe koszty (takie jak np. proszek do zmywarek, worki do odkurzacza). Ilość czasu poświęcanego na prace domowe jest mniejsza, gdy współmieszkańcy mają nawyki bieżącego sprzątania po sobie (np. odnoszenie do kuchni brudnych naczyń czy brudnej odzieży do łazienki) oraz uczestniczą w niektórych pracach. Gdy pojawia się w domu małe dziecko, szczególnego znaczenia nabiera sprawa jego bezpieczeństwa (założenie np. zaślepek na kontakty elektryczne, nakładek na kanty mebli), a także problem czystości w domu (podłoga, na której się bawi, naczynia) . I o to także musi zadbać kobieta. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Śreniowska-Szafran

Pedagog z wieloletnim doświadczeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE