Miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 1 miesiącu życia niemowlaka

2021-02-15 11:31

Miesięczne dziecko uczy się adaptacji. Noworodek powoli dostosowuje się do nowych warunków poza organizmem mamy, a rodzice uczą się nim opiekować. 1 miesiąc życia to czas wielu zmian dla dziecka. Rozwój noworodka przebiega bardzo szybko, gdyż do pracy pobudzone zostają jego niemal wszystkie zmysły. Jak rozwija się miesięczne dziecko i jak należy się nim opiekować?

Miesięczne dziecko - rozwój, zdrowie, żywienie w 1 miesiącu życia niemowlaka
Autor: Getty Images

W pierwszym miesiącu życia noworodek uczy się żyć w zupełnie nowych warunkach. Po tej stronie brzucha wszystko ma bowiem inny wymiar: przestrzeń, dźwięki, a nawet obecność mamy i taty. Dlatego dziecko w tym okresie potrzebuje dużo zrozumienia i wsparcia. Warto wiedzieć co daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Spis treści

  1. Co lubi miesięczne dziecko?
  2. Dlaczego miesięczne dziecko płacze?
  3. Jak karmić miesięczne dziecko?
  4. Jak pielęgnować miesięczne dziecko?
  5. Jak wspierać rozwój miesięcznego dziecka?
  6. Ile śpi miesięczne dziecko?
  7. Miesięczne dziecko - jak radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Co lubi miesięczne dziecko?

Oto najważniejsze aspekty w życiu niemowlęcia, które sprawiają, że czuje się ono bezpiecznie:

Bliskość rodziców

Często bierz dziecko na ręce, przytulaj i głaskaj. Ciepło twojego ciała, czuły dotyk i znajome bicie serca dają mu poczucie bezpieczeństwa.

Łagodne dźwięki

Mów do niemowlęcia cicho i spokojnie. Twój głos, który zna z okresu płodowego, działa na nie kojąco. Noworodek lubi także miłą dla ucha muzykę.

Delikatne kołysanie

Łagodnie bujaj dziecko w ramionach, wózku, kołysce lub chuście. Kołysanie je uspokaja, bo kojarzy się z czasem, kiedy było w brzuchu mamy.

Przytulne miejsce do spania

W pierwszych tygodniach układaj malucha do snu w gondoli wózka lub kołysce o bokach wyściełanych materiałem. Takie gniazdko przypomina noworodkowi ciasne wnętrze maminego brzucha.

Dlaczego miesięczne dziecko płacze?

Płacz to dla maleńkiego dziecka jedyny sposób, by dać rodzicom znać, że czegoś potrzebuje. Ponieważ zrozumienie o co chodzi wymaga wprawy, na początek przyda się ściągawka. Niemowlę najczęściej płacze gdy:

Jest głodne

Noworodek nie umie zjeść dużo naraz dlatego jego brzuszek szybko robi się pusty. Jeśli weźmiesz malucha w ramiona, a on otwiera buzię i odwraca głowę w poszukiwaniu piersi lub smoczka butelki, to znak, że jest głodny i trzeba go nakarmić.

Chce ssać

Małe niemowlę ma dużą potrzebę ssania. To mu daje ukojenie. Jeżeli dziecko karmione naturalnie domaga się piersi niemal bez przerwy, a żywione mlekiem modyfikowanym, często ssie piąstkę, można sięgnąć po smoczek uspokajacz.

Jest zmęczone i śpiące

Noworodek nie radzi sobie z nadmiarem bodźców i jeśli wokół niego dużo się dzieje, jest zmęczony. Zadbaj o spokój w domu oraz stały rytm dnia. Gdy dziecko marudzi ze zmęczenia, utul je do snu.

Dokucza mu gorąco

Mechanizm termoregulacji ciała nie jest jeszcze dojrzały i niemowlę źle znosi nadmiar ciepła. Dotknij karku dziecka. Jeśli jest gorący i spocony, załóż maluchowi cieńsze ubranko.

Coś mu przeszkadza

Niemowlę ma bardzo delikatną skórę. Nawet niewielkie podrażnienie może wywołać u niego dyskomfort. Sprawdź, czy nie ma brudnej pieluszki lub nie uwiera go metka ubranka.

Tęskni za rodzicami

Niemowlę potrzebuje fizycznej bliskości mamy i taty. Jeśli wydaje ci się, że dziecko płacze bez powodu, weź je na ręce i przytul. Jeżeli malec ucichnie, prawdopodobnie o to chodziło.

Czytaj też: Płacz niemowlaka: jak uspokoić płaczące niemowlę?

Jak karmić miesięczne dziecko?

Pediatrzy zalecają karmienie niemowlęcia na żądanie. Oznacza to, że należy przystawiać niemowlę do piersi lub podawać mu butelkę tak często jak się tego domaga. Bywa to niełatwe zwłaszcza dla mam karmiących naturalne.

Ich dzieci w pierwszych tygodniach życia potrafią bowiem domagać się piersi nawet kilkanaście razy na dobę. Dzieje się tak dlatego, że niemowlę dopiero uczy się skutecznie ssać.

Jeżeli karmisz piersią, nie martw się, że masz za mało pokarmu. Jego produkcja jest dostosowana do potrzeb niemowlęcia i rośnie wraz z nimi. Po prostu przystawiaj malca do piersi, kiedy tego chce i uzbrój się w cierpliwość.

Gdy dziecko nabierze w ssaniu, nie będzie domagać się co chwila karmienia. Jeśli masz problemy z przystawieniem niemowlęcia do piersi lub boisz się, że maluch się nie najada, skontaktuj się z poradnią laktacyjną.

Jeżeli karmisz butelką, dziecko zwykle domaga się karmienia 7-8 razy na dobę. To dlatego, że mleko modyfikowane jest bardziej kaloryczne niż pokarm kobiecy i niemowlę dłużej je trawi. Poza tym ssanie smoczka butelki jest łatwiejsze niż piersi i niemowlę dobrze sobie z tym radzi.

Zdrowy noworodek urodzony o czasie powinien dostawać mieszankę oznaczoną cyfrą 1, czyli tzw. mleko początkowe. Jeśli masz pytania dotyczące wyboru mleka czy technik karmienia butelką, skonsultuj się z pediatrą.

Czytaj też: Karmienie piersią – zasady diety matki karmiącej

Jak pielęgnować miesięczne dziecko?

Skóra niemowlęcia jest cienka i bardzo wrażliwa, dlatego jej pielęgnacja musi być szczególnie delikatna.

Używaj łagodnych kosmetyków

Powinny to być preparaty przeznaczone dla niemowląt od pierwszych dni życia, najlepiej z tej samej serii. Pamiętaj jednak, że nawet one mogą działać drażniąco. Jeśli zauważysz że skóra dziecka jest zaczerwieniona czy przesuszona, zmień stosowaną linię kosmetyków.

Zadbaj o pępek malucha

Przy każdym przewijaniu delikatnie przecieraj kikut pępowiny gazikiem nasączonym 70-procentowym spirytusem (do kupienia w aptece). Uważaj przy tym, by nie podrażnić skóry. Kikut powinien odpaść po ok. 14 dniach. Jeśli zauważysz zaczerwienienie, skonsultuj się z lekarzem.

Zapobiegaj odparzeniom

Używaj dobrej jakości, chłonnych pieluszek. Często przewijaj dziecko. Skóra pod brudną pieluszką jest narażona na drażniące działanie moczu i kału. Przy okazji każdego przewijania dokładnie umyj i osusz miejsca intymne, a następnie posmaruj je kremem na odparzenia.

Jak wspierać rozwój miesięcznego dziecka?

Podnosząc niemowlę i trzymając je w ramionach delikatnie podtrzymuj jego główkę. Dziecko nie potrafi jeszcze utrzymać główki w górze, bo jego mięśnie oraz układ nerwowy nie są jeszcze dojrzałe. W pierwszych dniach po urodzeniu położone na brzuszku jest w stanie unieść głowę tylko na chwilę. Kilka razy dziennie układaj je na brzuszku, by miało okazję do ćwiczeń.

Noworodek ma słaby wzrok. Miesięczne dziecko nie rozróżnia kolorów, widzi tylko czarny, biały i odcienie szarości. Wyraźnie dostrzega tylko to, co znajduje się w odległości 20-30 od jego oczu i nie umie skupić wzroku. Dlatego często bierz dziecko w ramiona i pochylaj się nad nim gdy leży w łóżeczku. Dzięki temu będzie cię dobrze widzieć i wkrótce zacznie rozpoznawać. Przyglądanie się twarzom rodziców to dla niemowlaka także dobry trening skupiania wzroku.

Dużo mów do dziecka spokojnym, łagodnym głosem. Maluch szybko zacznie na niego reagować, a to pierwszy krok do porozumienia.

Ile śpi miesięczne dziecko?

Noworodek śpi 15-20 godzin na dobę, choć rodzicom zwykle trudno w to uwierzyć. Nie zauważają bowiem krótkich drzemek, jakie maluch ucina sobie w dzień np. przy piersi, za to w nocy boleśnie odczuwają pobudki na karmienie. Problem wynika stąd, że noworodek nie odróżnia dnia od nocy, musi się tego dopiero nauczyć. Możesz mu w tym pomóc.

Zadbaj, by wieczorem w domu było cicho i spokojnie. Staraj się kąpać dziecko zawsze o tej samej porze. Codzienna rutyna ułatwi mu zrozumienie dobowego rytmu. Zaś ciepła, przyjemna kąpiel pomoże się odprężyć. To często skuteczne sposoby na dobry sen niemowlęcia.

Przygotuj się jednak na to, że nocne pobudki nie miną tak szybko. Bo w pierwszych miesiącach życia niemowlę potrzebuje karmienia także w nocy. Dlatego w dzień wykorzystuj wolną każdą chwilę na wypoczynek. Gdy niemowlę zaśnie, ty także się zdrzemnij. Jeśli karmisz piersią, rób to na leżąco. Ułóż tylko dziecko od ściany.

Czytaj też: Zdrowy sen noworodka kluczem do jego prawidłowego rozwoju

Miesięczne dziecko - jak radzić sobie z kolką niemowlęcą?

Głośny płacz, który nagle pojawia się w trzecim, czwartym tygodniu życia może być objawem kolki. Ten dotkliwy ból brzuszka dokucza wielu niemowlętom w pierwszych miesiącach. Maluch wtedy głośno krzyczy podkurczając nóżki. Jego brzuszek jest twardy i napięty. Kolka niemowlęca atakuje zwykle późnym popołudniem lub wieczorem.

Nie wiadomo, co jest przyczyną tej dolegliwości. Najczęściej podejrzewa się gromadzące się w jelitach gazy i zmęczenie nadmiarem wrażeń.

Po każdym karmieniu ponoś dziecko przez chwilę w pozycji pionowej (pamiętaj o podtrzymywaniu główki), żeby mu się odbiło. Pozbędzie się w ten sposób bąbelków powietrza połkniętych w czasie ssania piersi czy butelki. Zadbaj, by w życiu niemowlęcia nie było dużo zamieszania. Spokój i stały rytm dnia to często najlepsza recepta na kolkę.

Niektórym dzieciom w czasie ataku kolki przynosi ulgę delikatny masaż brzuszka. Innym pomaga leżenie na brzuszku na ciele mamy lub taty. Można też wypróbować preparat na kolkę dostępny bez recepty. W aptekach jest ich duży wybór.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Miesięczne niemowlę zazwyczaj:

  • położone na brzuszku na kilka sekund unosi głowę,
  • potrafi skupić wzrok na twarzach rodziców,
  • reaguje na głosy mamy i taty.

Co powinno zaniepokoić?

Skonsultuj się z pediatrą gdy niemowlę:

  • nie patrzy w kierunku światła,
  • nie reaguje na głosy rodziców,
  • ma słaby odruch ssania, nie może uchwycić piersi czy smoczka butelki.

Sygnałem, że dziecko powinien zbadać lekarz są także wyraźne drżenia, utrzymująca się asymetria ciała oraz osobliwe ułożenie rąk.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza