Płacz niemowlaka: jak uspokoić płaczące niemowlę?

2015-08-31 8:55

Niemowlę płacze, bo musi. W żaden inny sposób nie jest przecież w stanie powiedzieć, że coś mu dolega, nudzi się, chce na ręce albo ma ochotę się zdrzemnąć. Dlatego nie denerwuj się, tylko spróbuj zgadnąć, o co mu chodzi. W pierwszych dniach życia najczęstszą przyczyną płaczu jest głód. Wystarczy podać dziecku pierś albo butelkę, by najedzone, usnęło. Poznaj sposoby na uspokojenie płaczu niemowlaka.

Płacz niemowlaka: jak uspokoić płaczące niemowlę?
Autor: Photos.com Niemowlę płacze, bo musi. Poznaj sposoby na uspokojenie płaczu niemowlaka.

Spis treści

 1. Przyczyny płaczu noworodka [WIDEO]
 2. Jak uspokoić płacz niemowlaka?
 3. Sposoby na płacz niemowlaka wywołany kolką

Niewolę płacze często i każdy rodzic powinien znać sposoby na płacz niemowlaka. Szanse na szybkie uspokojenie dziecka rosną, gdy wiesz, dlaczego płacze. A przyczyny płaczu niemowlaka mogą być bardzo różne.

Kilkumiesięczne dziecko może płakać z powodu kolki albo wyrzynających się ząbków. Jeśli płacz jest piskliwy, wyjątkowo intensywny czy nasila się, gdy przytulasz niemowlę, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Niepokojące jest też, gdy płaczące dziecko ciężko oddycha i po prostu wygląda na chore.

W innych przypadkach sama możesz ukoić dziecko. Sposobów jest wiele, sztuka polega na tym, by znaleźć ten, który najlepiej sprawdzi się w waszym przypadku. Ważne, by reagować bez ociągania się; niemowlęta, którym rodzice poświęcają dużo uwagi, rozwijają się lepiej.

Przyczyny płaczu noworodka [WIDEO]

Jak uspokoić płacz niemowlaka?

 • Wyjmij je z łóżeczka i przytul. Dziecko czerpie z tego poczucie bezpieczeństwa.
 • Kołysz – w ramionach, kołysce, wózeczku. Bujanie uspokaja dziecko, gdyż jest to ruch znany mu dobrze z czasów, kiedy jeszcze było w brzuszku.
 • Zainteresuj zabawkami – włącz pozytywkę, pokaż pluszaka. Zainteresują malca nawet, jeśli jeszcze nie potrafi się nimi bawić.
 • Delikatnie głaszcz po buzi, zaczynając od czoła, przez powieki – aż do policzka. To sprawia, że malec odruchowo zamyka oczka. Może przy tym zasnąć, jeśli jest zmęczony.

WARTO WIEDZIEĆ: Kolka u małych dzieci

 • Noś, jednocześnie masując mu plecki. Lekkie, koliste ruchy dłoni stymulują wydzielanie endorfin zmniejszających stres. Możesz też położyć się z dzieckiem na łóżku i głaskać je po pleckach albo brzuszku.
 • Połóż maluszka na brzuchu, by mógł oglądać świat z innej perspektywy.
 • Potańcz z dzieckiem w ramionach (przytrzymując przy tym główkę) i pośpiewaj mu. To może zaciekawić malca na tyle, że przestanie płakać.
 • Zawiń dziecko ciasno w powijaki z lekkiego kocyka. Wiele niemowląt często niepokoi się ruchami swoich rąk i nóg, a taki kokon, w którym niemal nie mogą się poruszać, przypomina im bezpieczne czasy w łonie mamy. Kocyk albo prześcieradło złóż na pół i połóż dziecko tak, by jego szyja znalazła się nad linią zgięcia. Potem przykryj malca jednym bokiem tkaniny, zawijając ją pod jego plecki. To samo zrób z drugim bokiem materiału. Brzegi podwiń pod nóżki malca.

CZYTAJ TEŻ: Płacz dziecka - sposób komunikowania się z otoczeniem

 • Ponoś dziecko w chuście na piersi. To trzy metody w jednej: chusta daje taki efekt, jak przytulenie, kołysanie i owinięcie becikiem.
 • Daj mu smoczek. Być może przyczyną płaczu jest niezaspokojona potrzeba ssania. Wykąp, jeśli kąpiel zwykle sprawia dziecku przyjemność. Może i teraz woda rozluźni je na tyle, że się uspokoi?
 • Wyjdź na spacer, jeśli to możliwe. Przejażdżka w wózku zwykle uspokaja dziecko.

Sposoby na płacz niemowlaka wywołany kolką

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną płaczu może być kolka niemowlęca (maluch zaczyna płakać po karmieniu, ma zaczerwienioną, spoconą buzię, podkurczone nóżki i twardy, wzdęty brzuszek, głośno oddaje gazy, ulewa), spróbuj:

 • ogrzać mu brzuszek ciepłym ręcznikiem
 • zrobić mu masaż brzuszka – lewą dłonią rób delikatne ruchy okrężne, a prawą półkola, zaczynając od zewnątrz do środka brzuszka
 • nosić go tak, by głowa była wyżej niż reszta ciała, a brzuszek przylegał do twojego przedramienia – ta pozycja pomaga odprowadzać gazy z brzuszka; jeśli macie fotel bujany, usiądź w nim, trzymając dziecko na swoim przedramieniu, i wolno się bujaj

SPRAWDŹ: Niemowlę płacze, chrapie, mocno się ślini - czy to powody do niepokoju?

 • przytulić tak, by brzuszkiem dotykał twojego brzucha – w tej pozycji dziecku często udaje się pozbyć gazów, poza tym uspokaja się, czując ciepło rodzica; masuj przy tym delikatnie jego plecki
 • podać specjalny preparat łagodzący kolkę – wśród środków dostępnych bez recepty są preparaty o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie rumianku i kopru włoskiego. W niektórych jest też simetikon albo dimetikon – związki ułatwiające odprowadzanie z jelit pęcherzyków gazu. Jeśli karmisz piersią, możesz pić specjalną herbatkę zapobiegającą kolce u dziecka, której składniki przenikają do pokarmu. W takim przypadku nie podawaj już jednak dziecku żadnego preparatu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza