Gdy dziecko ma psychodysleksję [Porada eksperta]

2009-02-10 10:38

Dzieńdobry Mam na imię Ewelina i mam 12 lat Mam problemy z nauczycielami. Mam psychodyslekcje. Moi nauczyciele jednak nie rozumieją co to jest. Chodze do poradni nie publicznej w Płocku i mam z niej opinnie w tej opinni jest napisane że na kartkówkach mam mieć prtzedłużony czas, jednak go nie mam, wiec pytam się co mam zrobić, a i chciałam dodac dyrektorka szkoły tez to lekceważy!!

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Twój kłopot nazywa się psychodysLEKSJA (nie „ ...lekcja”). Rzadko zdarza się, by nauczyciele nie honorowali diagnozy i zaleceń lekarza bądź psychologa. Większość szkół uwzględnia w swoich statutach ułatwienia dla uczniów z dysleksją. Jeśli Twoi Rodzice nie rozmawiali dotychczas na ten temat w szkole, poproś ich, by to zrobili. Jeżeli i to nie da efektu, radziłabym poprosić psychologa, z którym masz kontakt o telefon w tej sprawie do dyrektora szkoły albo wychowawcy. Być może szkoła nie honoruje zaświadczeń o dysleksji od prywatnych specjalistów bądź lekarza rodzinnego. Trzeba wówczas odwiedzić poradnię psychologiczno - wychowawczą, z którą szkoła współpracuje i przedstawić posiadaną opinię. Poradnia albo ją potwierdzi bez badania, albo przebada Cię ponownie i wyda własne zaświadczenie wraz z zaleceniami. A swoją drogą, by zmniejszyć kłopoty z czytaniem i rozumieniem tekstu oraz ortografią musisz ćwiczyć, codziennie czytając i pisząc. Wykorzystaj do tego wakacje. Poprawa ogólnej sprawności da Ci większą pewność i ułatwi pisanie kartkówek oraz klasówek. Przy głośnym czytaniu i pisaniu odręcznym konieczna jest pomoc drugiej osoby. Sama możesz poprawne pisanie ćwiczyć na komputerze. Gdy zainstalujesz podkreślanie błędów, komputer pomoże Ci w dostrzeganiu pomyłek (w liście do mnie jest siedem podkreśleń!). Spróbuj także codziennie pisać kilka zdań bez podkreślacza, następnie dwukrotnie czytać uważnie tekst i poprawiać błędy, a potem sprawdzać efekt przy pomocy podkreślacza. Za każdym razem licz ilość niezauważonych pomyłek. Po pewnym czasie rachunki pomogą Ci stwierdzić, czy robisz postępy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza