Agresywny 13-latek [Porada eksperta]

2008-12-21 17:17
Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Mój 13-letni syn jest agresywny. Często mnie bije, popycha, szarpie (jestem najsłabsza fizycznie). Próbowałam wszystkiego - prosiłam, tłumaczyłam i stosowałam kary. Umówiłam wizytę w poradni, ale syn nie chce chodzić. Nic nie pomaga. W szkole dobrze się uczy, ale jest arogancki i nie szanuje nauczycieli. W domu zawsze ktoś ma dla niego czas, rozmawiamy i czytamy książki, wspólnie oglądamy telewizję. Problem jest tylko gdy się go o coś poprosi, np. żeby wyłączył komputer lub zrobił zakupy. Jak powstrzymać agresję i nauczyć dziecko szacunku?

Mario! Tu potrzebny jest zdecydowany mężczyzna, który spokojnie, ale konsekwentnie nauczy dziecko szacunku dla innych. Popychanie i bicie matki, arogancja wobec nauczycieli są niedopuszczalne. Jeśli w Twoim domu nie ma mężczyzny, zwróć się o pomoc do wychowawców. Z urzędu takimi sprawami zajmują się wychowawca klasy i pedagog szkolny. Zwykle jednak są to kobiety. Skoro tłumaczenie „po dobroci” nic nie daje, trzeba szukać stanowczego mężczyzny, który porozmawia o tych sprawach z chłopcem na osobności i wskaże mu, jak należy traktować dorosłych. Rozmowa powinna także dotyczyć szacunku mężczyzny dla kobiety oraz syna dla matki. Taka męska rozmowa, w której trzynastolatek zostanie potraktowany jak dorosły mężczyzna powinna odnieść skutek. Jeżeli nie wiesz, dlaczego syn tak się zachowuje, trzeba to ustalić. Może to jest jego jedyny sposób na okazanie własnej „dorosłości” i niezależności? Może to jest tylko powielanie wzorów zachowań, które czerpie zzewnątrz (np. od kolegów)? Agresja nie bierze się znikąd. Powody najszybciej odkryje pedagog albo psycholog. Trzeba je poznać, by wiedzieć, jak z dzieckiem postępować. Poproś pedagoga szkolnego, by skierował syna do psychologa w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej. Tam, po rozmowach i badaniu psychologicznym, otrzymacie wskazówki i fachową pomoc. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Śreniowska-Szafran

Pedagog z wieloletnim doświadczeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza