Zespół HELLP w ciąży: przyczyny i objawy. Leczenie zespołu HELLP u kobiet w ciąży

2017-12-15 14:39 Monika Majewska

Zespoł HELLP to zespól objawów, który pojawia się najczęściej u kobiet w ciąży. O samej chorobie wiadomo niewiele, a jej objawy często są mylone z objawami innych chorób, co utrudnia postawienie szybkiej diagnozy. Jest ona bardzo ważna, ponieważ późno rozpoznany zespół HELLP może przyczynić się do wystąpienia groźnych dla życia matki i dziecka powikłań. Jakie są przyczyny i objawy zespołu HELLP? Na czym polega leczenie tej rzadkiej choroby?

Zespół HELLP to zagrażające życiu powikłanie położnicze, zwykle uważane za wariant lub powikłanie stanu przedrzucawkowego w ciąży.

Połączenie pierwszych liter głównych cech choroby stanowi jej nazwę:

  • Hemolytic anemia, czyli hemoliza (przechodzenie hemoglobiny do osocza krwi, spowodowane zniszczeniem krwinek czerwonych, czyli erytrocytów)
  • Elevated Liver enzymes - podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych, które wskazuje na jej uszkodzenia
  • Low Platelet Count - małopłytkowość, czyli niska liczba trombocytów (płytek krwi)

Zespół HELLP występuje średnio u 1 na 1000 ciąż. W większości przypadków zespół HELLP rozwija przed 35-37 tygodni ciąży, choć może pojawić się nawet tydzień po urodzeniu dziecka.

Zespół HELLP: przyczyny

Przyczyny zespołu HELLP nie są jeszcze znane, jednak lekarze podejrzewają, że istotny wpływ na  pojawienie się choroby mają czynniki genetyczne i immunologiczne.

Zespół HELLP: objawy

Objawy zespołu HELLP zwykle są pierwszym ostrzeżeniem przed stanem przedrzucawkowym:

Bardzo rzadko zdarzają się ataki padaczki lub drgawki czy krwawienia z nosa.

Niekiedy objawy zespołu HELLP pojawiają się mimo braku stanu przedrzucawkowego.

SPRAWDŹ>> RZUCAWKA CIĄŻOWA – następstwo stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży

Zespół HELLP: diagnostyka

Objawy zespołu HEELP często są błędnie diagnozowane jako grypa lub inne choroby wirusowe, żółtaczka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, samoistna plamica małopłytkowa lub zakrzepowa plamica małopłytkowa (znana też jako choroba Moschowitza) lub zapalenie wątroby. W związku z tym konieczna jest dokładna diagnostyka choroby.

Pierwszym etapem diagnozy jest badanie fizykalne, podczas którego lekarz może stwierdzić tkliwość brzucha, zwłaszcza w prawej górnej części, powiększenie wątroby, wysokie ciśnienie krwi i obrzęk nóg.

Jest to wskazanie do wykonania badań laboratoryjnych, takich ja:

  • badania moczu - powodem do niepokoju jest wysoki poziom białka w moczu
  • badania czynności wątroby (enzymy wątrobowe) - jeśli ich ilość jest podwyższona, może to świadczyć o chorobie
  • badania krwi - ostatecznie chorobę diagnozuje się, jeśli wartości erytrocytów oraz trombocytów jest obniżona (ilość płytek krwi poniżej 100 000/mm3)

Konieczne są także nieinwazyjne badania prenatalne

Zespół HELLP: leczenie

Sposób leczenia zespołu HELLP zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania ciąży. Jeżeli kobieta jest po 34. tygodniu ciąży i dojdzie do pogorszenia jej stanu zdrowia, zaleca się wywołanie porodu lub przeprowadza się cesarskie cięcie. Najskuteczniejszą metodą uniknięcia powikłań związanych z zespołem HELLP jest bowiem rozwiązanie ciąży. Wówczas większość symptomów zespołu HELLP ustępuje w ciągu 2-3 dni od porodu.

U ciężarnych pomiędzy 27 a 34 tygodniem ciąży można zastosować:

  • transfuzję krwi (jeśli liczba płytek krwi jest zbyt niska)
  • leczenie kortykosteroidami - lekami, które przyśpieszają rozwój płuc dziecka
  • siarczan magnezu - aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się napadów drgawkowych
  • leki, które obniżą wysokie ciśnienie krwi

Zepsół HELLP: rokowania

Śmiertelność wśród dzieci urodzonych przez matki z zespołem HELLP zależy od masy urodzeniowej i rozwoju narządów dziecka, zwłaszcza płuc. Jak wynika z doświadczeń lekarzy, wiele dzieci rodzi się przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży).

Bez leczenie u 1 na 4 kobiety dochodzi do powikłań. Niewielka liczba z nich umiera (ryzyko to wynosi 1,1%). Z kolei prawdopodobieństwo śmierci dziecka wynosi 10-60% (zależy od etapu ciąży, stopnia zaawansowania choroby oraz momentu podjęcia leczenia).

Zepsół HELLP: powikłania

Nieleczony zespół HELLP może przyczynić się do zagrażających życiu matki i dziecka powikłań, takich jak:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Małgorzata
|

Masz absolutną rację, utarło się takie ogólne przekonanie, że ,, ciąża to nie choroba i nie ma się czym martwić,, Nic bardziej mylnego. każda ciąża to totolotek i wszystko może się zdarzyć. Trzeba być czujnym i obserwować swój organizm. Jeśli cokolwiek nas niepokoi trzeba zasuwać do lekarza i nie słuchać, ,, dobrych rad,,, że to normalne u kobiet w ciąży..

Hopka
|

Witam, ja również po HELLP, całą ciążę ból żołądka/24h- lekarz kazał pić wodę z cytryną... A później opuchlizna ciśnienie 210/100 i gdy żadne leki nie pomagały zdecydowali o zakończeniu... Po tym się chyba nie da pozbierać...

Hanna
|

Ja również przeszłam zespół Hellp ciąża od początku była trudna w 5 tygodniu straciłam jednego bliźniaka drugi dzielnie walczył. MIMO cukrzycy ciężarnych i trabofilii czułam się całkiem nieźle. Sygnały ze coś się dzieje wyszły przy teście papa wynik sugerował wysokie ryzyko wystąpienia chorób genetycznych ale też z racji mojego wieku 39 lat wyszedł tak słabo dla pewności zaproponowano mi zrobienie testu harmony który na szczęście wyszedł z niskim ryzykiem stres był ogromny i wielkie szczęście ze maluszek jest zdrowy. Ale to nie był koniec moich powikłań ciążowych w 26 tygodniu ciąży mojej prowadzącej nie podobało się ciśnienie i mój ogólny wygląd a ponieważ znała mnie z poprzedniej ciąży zaniepokojona zleciła dodatkowe badania poza ciśnieniem wszystko było dobrze zleciła włączenie leku na obniżenie ciśnienia przez następny tydzień mierzyłam je kilka razy dziennie nie ustepowalo a po kilku dniach dołączył ból w górnej części brzucha jeszcze dodatkowo złapała infekcje która dodatkowo mnie osłabia myślałam że tak się czuje przez przyziebienie i niestrawność w ciazy ale jadłam lekkostrawne potrawy ze względu na cukrzycę nic nie pomagało ból promieniowal na plecy , prowadząca skierowała mnie do szpitala i tylko dzięki jej czujności żyjemy ja i mój synek potem już wszystko potoczyło się błyskawicznie w szpitalu po trzech godzinach stwierdzono zespół hellp i natychmiast podano mi sterydy na wykształcenie płuc dziecka potem zostałam przetransportować do szpitala on wyższym stopniu referencyjnosci gdzie podpięta do ktg bez ruchu jedzenia picia i łazienki przelezalam 4 dni potem nastąpiło gwałtowne pogorszenie mojego stanu i podjęto decyzję o natychmiastowym zakończeniu ciąży w 27 tygodniu. Byłam w szoku nie dość że nic nie wiedzałam o Hellpie a 27 tydzień oznaczał dla mnie jedno moje dziecko nie przeżyje. Płakałam jadąc na salę operacyjną jednak moje maleństwo zaplakalo to był najcudowniejszy płacz na świecie on żył i choć ważył zaledwie 650 gramów dzielnie walczył druga doba była krytyczna właściwie wezwano mnie aby się z nim pozegnac , maleństwo wiele przeszlo po 2 miesiącach na oitin przeniesiono.nas na patologie noworodka gdze spędziliśmy kolejny miesiąc mały uczył się oddychać jeść z butelki i tu was zaskocze z piersi od kiedy się przyssal do cycuszka to już go nie puszcza na szczęście. Dzisiaj mój synek ma 6 miesięcy od urodzenia (3 m korygowanego) jest przeslodkiem pogodnym bobaskiem od 3 miesięcy w domu nie mogę się na niego napatrzeć , na razie rozwija się dobrze a to wszystko napisałam jako przestroge ze ciąża to jednak czasem choroba i nie dajcie się wciągnąć jak ja ze w ciazy można wszystko nie zawsze i nie każdy uważajcie na siebie kochane ciężarówki bo nie każdy ma tyle szczęścia co ja aby trafić na tak wspaniałych lekarzy którzy dzięki swojej czujności poświęceniu zaangażowaniu i ogromnej wiedzy uratowali życie moje i mojego synka za co będę im zawsze wdzięczna.

hania
|

Ja również mam doświadczenie z tym zespołem. Byłam w 20tyg ciąży bliźniaczej. Jedynym ratunkiem dla mojego życia było rozwiązanie ciąży.
Straciłam dwóch synów. Dzięki wspaniałej opiece lekarskiej powoli dochodzę do siebie. Choć moja wątroba, ciśnienie i nerki były w stanie fatalnym
Drogie panie i dziewczyny gdy cokolwiek was zaniepoki nie czekajcie tylko idżcie do szpitala. Liczy się każda chwila.

sylwia
|

Witam. Chciałam się podzielić moim doświadczeniem związanym z Hellp. Urodziłam przedwcześnie właśnie z tego powodu. Malutka na szczęście urodziła się żywa i wszystkie czynności oddechowe itp. były w porządku. Cudem obie przeżyłyśmy, ponieważ łączy się to z oddzielaniem łożyska, małopłytkowością i niewydolnością wątroby. Takie czynniki wystąpiły u mnie w 29. tyg ciąży. W sumie od samego początku miałam plamienia i mogłam stracić dzieciątko. Na samą myśl przechodzą mnie ciarki. Tylko dzięki b.dobrej opiece lekarzy żyję i mam wspaniałą rodzinę. Zawsze gdy tylko coś was niecierpliwi idźcie do szpitala, nie ma na co czekać, później może być za późno. Ja miałam skurcze macicy, tak jak przy okresie. Okazało się że był to początek przedwczesnego porodu, a raczej odklejania łożyska. Pozdrawiam