Prawidłowa hemoglobina w ciąży: jak zapobiec anemii w ciąży?

2014-02-20 7:14

Prawidłowa hemoglobina w ciąży może być nieco niższa niż u kobiet, które w ciąży nie są. Norma hemoglobiny dla kobiet w ciąży mieści się pomiędzy 11,5–13,5 g/dl; przy czym w ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym. Należy ją jednak kontrolować, bo anemia może być groźna dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka.

Prawidłowa hemoglobina w ciąży: jak zapobiec anemii w ciąży?
Autor: Photos.com Prawidłowa hemoglobina w ciąży może być nieco niższa niż u kobiet, które w ciąży nie są

Hemoglobina w ciąży zazwyczaj jest dość niska. Wszystko przez to, że zwiększa się objętość krwi w ciele kobiety, a jej krwiobieg musi teraz obsłużyć dwa organizmy: własny i dziecka. Dlatego anemia w ciąży dotyka około 45 procent kobiet, które oczekują dziecka. Konsekwencje anemii podczas ciąży są groźne: mała masa urodzeniowa i anemia u dziecka, a nawet poronienie lub przedwczesny poród.

Hemoglobina w ciąży: objawy anemii

Objawy anemii w ciąży to:

  • osłabienie,
  • bladość skóry
  • łamliwość włosów i paznokci,
  • zajady w kącikach ust,
  • uczucie zimna,
  • bóle głowy,
  • bezsenność,
  • podatność na infekcje.

Hemoglobina w ciąży: sposoby na niedobór żelaza

Żelazo występuje w dwóch postaciach: w produktach roślinnych jako trudno przyswajalne, trójwartościowe żelazo niehemowe, a w produktach pochodzenia zwierzęcego – łatwiejsze do przyswojenia, dwuwartościowe żelazo hemowe. By organizm mógł spożytkować żelazo z mięsa, ryb i wędlin, trzeba jednocześnie dostarczać składników, które ułatwiają wykorzystanie żelaza przez organizm w procesach krwiotwórczych: witamin z grupy B, zwłaszcza B6, B12 i B9 (czyli kwasu foliowego), a także witaminy C, która wielokrotnie zwiększa przyswajanie żelaza z pożywienia. Norma żelaza zalecana dla kobiet w ciąży to aż 26 mg na dobę. A żelazo jest słabo przyswajalne – z żelaza, które jemy codziennie wraz z pożywieniem, wchłania się tylko 10 proc. Dlatego jeśli masz niską hemoglobinę i objawy anemii porozmawiaj z lekarzem o suplementacji żelaza

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA