WHO publikuje nowe zalecenia. Czy wirus unosi się w powietrzu?

2020-03-30 23:37

WHO na bieżąco monitoruje wszystkie dane z badań z całego świata i publikuje nowe informacje odnośnie koronawirusa. Tym razem Światowa Organizacja Zdrowia informuje nas o sposobach przenoszenia wirusa powodującego COVID-19 i nowych zaleceniach odnośnie zasad higieny, które mogą nas uchronić przed chorobą.

Kaszel krtaniowy (kaszel szczekający): przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty images

Według obecnych dowodów wirus COVID-19 jest przenoszony między ludźmi przez krople oddechowe i drogi kontaktowe - informuje WHO.

Oznacza to, że do zakażenia, a więc transmisji wirusa, dochodzi, kiedy przebywamy w odleglości około metra od osoby chorej, a więc kaszlącej czy kichającej.  Wirus może przenosić się przez śluzówki (a więc błony śluzowe nosa i ust) oraz spojówki (oczy).

- Przenoszenie kropel może również zachodzić przez fomity w bezpośrednim otoczeniu wokół zarażonej osoby. Dlatego przenoszenie  wirusa COVID-19  może nastąpić poprzez bezpośredni kontakt z zarażonymi ludźmi i pośredni kontakt z powierzchniami w bezpośrednim otoczeniu lub z obiektami używanymi na zarażonym osoba (np. stetoskop lub termometr) - podaje do naszej informacji Światowa Organizacja Zdrowia.

Na transmisję wirusa w powietrzu najbardziej zagrożeni są lekarze. 

- W kontekście COVID-19 transmisja w powietrzu może być możliwa w określonych okolicznościach i warunkach, w których wykonywane są procedury generujące aerozole (tj. Intubacja dotchawicza, bronchoskopia, odsysanie otwarte, podawanie leczenia nebulizowanego, ręczna wentylacja przed intubacją, zmiana pacjenta na pozycja na brzuchu, odłączenie pacjenta od respiratora, nieinwazyjna wentylacja nadciśnieniowa, tracheostomia i resuscytacja krążeniowo-oddechowa). W analizie 75 465 przypadków COVID-19 w Chinach nie zgłoszono transmisji w powietrzu - dowiadujemy się.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

Transmisja w powietrzu różni się od transmisji kropelkowej, ponieważ odnosi się do obecności drobnoustrojów w jądrach kropelek, które ogólnie uważa się za cząstki o średnicy <5 μm i które powstają w wyniku odparowania większych kropelek lub występują w cząsteczkach pyłu. Mogą pozostawać w powietrzu przez długi czas i być przekazywane innym na odległości większe niż 1 m.

Czy wirus jest obecny w kale?

Do tej pory tylko jedno badanie wyhodowało wirusa COVID-19 z pojedynczej próbki kału. Do tej pory nie było doniesień o przenoszeniu wirusa COVID-19 z kału i jamy ustnej.

Zalecenia WHO

WHO nadal zaleca stosowanie środków ostrożności dla osób opiekujących się pacjentami z COVID-19. Mowa tu o odpowiednich maskach i kombinezonach chroniących przed wirusami oraz o wzmożonej higienie. 

- WHO zaleca również szkolenie personelu w zakresie tych zaleceń, a także odpowiednie zaopatrzenie i dostępność niezbędnych środków ochrony indywidualnej oraz innych dostaw i urządzeń. Wreszcie, WHO nadal podkreśla najwyższą wagę częstej higieny rąk, etykiety układu oddechowego oraz czyszczenia i dezynfekcji środowiska, a także znaczenie zachowania odległości fizycznych i unikania bliskiego, niezabezpieczonego kontaktu z ludźmi z gorączką lub objawami oddechowymi - czytamy w najnowszym raporcie.

Psycholog Maria Rotkiel o relacjach międzyludzkich w czasie epidemii. [Super Raport]

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki