Testy na koronawirusa będzie można robić prywatnie. WAŻNA DEKLARACJA resortu zdrowia

2020-05-07 12:31

Jak zapowiada rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, jeszcze w tym tygodniu ukaże się rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dopuszczające możliwość przeprowadzania komercyjnych badań diagnostycznych wykrywających koronawirusa. Oznacza to, że każdy chętny za własne pieniądze będzie mógł sprawdzić, czy jest chory na Covid-19

Co mówią nam przeciwciała atakujące koronawirusa, a o czym milczą? Sprawdzamy!
Autor: Getty Images Zakrojone na szeroką skalę testy na koronawirusa mogą nam powiedzieć, kto został zakażony tym nowym patogenem, a kto nie.

O tym, że pojawi się możliwość przeprowadzania takich testów, rzecznik ministerstwa poinformował na czwartkowej konferencji prasowej.

„W tym tygodniu pojawi się rozporządzenie MZ dotyczące testowania komercyjnego. Będzie tam wskazanie, że każde laboratorium, które chce prowadzić testy komercyjne będzie musiało dokonać walidacji, czyli sprawdzić prawidłowość swoich wyników w Państwowym Zakładzie Higieny” – wyjaśnił.

Dodał, że jeśli laboratorium przejdzie ją pomyślnie, to zostanie dołączone do listy laboratoriów, które mogą prowadzić takie badania - jednak z zastrzeżeniem, że będzie musiało również jakąś część testów wykonywać w ramach publicznego systemu.

Równocześnie rzecznik MZ zauważył, że w tej chwili duże firmy prowadzą już badania swoich pracowników. „Nikt nikomu nie może zabronić testowania komercyjnego. My chcemy wprowadzić tutaj pewne reguły i zasady działań, żeby ta wiarygodność wyników mogła być dla każdej z firm, która będzie testować swoich pracowników, stuprocentowo pewna.

Gdy pojawi się wynik dodatni, żeby nie było trzeba kierować osoby do laboratorium działających w sektorze publicznym, ale by ten wynik był już raportowany i pewny” – dodał.

I podkreślił, że żaden kraj nie prowadzi testowania prewencyjnego, bo liczba fałszywych wyników jest zbyt duża.

Przypomniał także, że wskazaniem do przeprowadzenia testu diagnostycznego pod kątem wykrycia wirusa SARS-CoV-2 są określone objawy oraz kontakt z osobą chorą (kryterium epidemiologiczne).

Zauważył jednak, że wyjątkiem od tej reguły są prowadzone obecnie badania na Śląsku z powodu wystąpienia tam wielu ognisk zakażeń i wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się choroby.

„Tam będą robione testy przesiewowe, żeby zakażenia nie roznosiły się na pozostałe kopalnie i by opanować tę dużą liczbę ognisk” – zaznaczył.

Mobilny punkt do robienia testów na koronawirusa
Sonda
Czy uważasz, że testy na koronawirusa powinny być powszechne i obowiązkowe?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki