Szczepionki mRNA nie powodują poważnych skutków zdrowotnych

2021-09-07 10:24

Badanie przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazało, że szczepionki mRNA przeciw COVID-19 nie powodują żadnych poważnych skutków zdrowotnych. W analizach wzięło udział 6,2 miliona pacjentów. Docelowo analizy mają objąć 12 milionów osób i trwać co najmniej 2 lata.

szczepionki-mrna-nie-powoduja-powaznych-skutkow-zdrowotnych
Autor: Getty Images

Badanie, na które powołuje się PAP, zostało opublikowane we wrześniu w czasopiśmie „JAMA”.

„Cały świat pokłada wiarę w szczepionkach, które położą kres pandemii COVID-19. Muszą być one skuteczne i bezpieczne. Nasz rola polega na nadzorowaniu i monitorowaniu tych preparatów” - tłumaczy główna autorka publikacji dr Nicola Klein.

Naukowcy badali określone zdarzenia zdrowotne wśród osób zaszczepionych preparatami opartymi na mRNA w ciągu pierwszych 3 tygodni oraz od 3 do 6 tygodni po przyjęciu szczepionki. Liczba przebadanych pacjentów wynosiła odpowiednio 6,2 miliona dla dawki pierwszej oraz 5,7 miliona dla drugiej dawki szczepienia.

Dane zaszczepionych porównywano z grupą osób, które nie przyjęły żadnego ze szczepień.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada

Eksperci porównywali problemy zdrowotne uwzględnione we wcześniejszych badaniach jako niepokojące skutki szczepień przeciw COVID-19. Były to między innymi:

Naukowcy analizowali dokumentację medyczną pacjentów, by ocenić, kiedy dany problem medyczny się rozpoczął – czy przed, czy po przyjęciu szczepienia. Jak podkreślają autorzy badania, z przeanalizowanych zdarzeń zdrowotnych żaden nie osiągnął progu alarmowego, lecz w niektórych przypadkach wyniki były mniej precyzyjne z racji niewielkiej liczby przypadków.

„Wyniki naszego badania są doskonałym przykładem na to, jak poważnie CDC traktuje bezpieczeństwo szczepionek oraz jak dokładni i przejrzyści jesteśmy w naszych wysiłkach monitorowania tych preparatów – mówi dr Tom Shimabukuro z Biura Bezpieczeństwa Szczepień CDC.

Naukowcy uspokajają, że dwa najczęściej pojawiające się w opinii publicznej skutki szczepień wśród młodych osób, czyli zapalenie mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia nie stanowią powodu do niepokoju. W badaniu zidentyfikowano tylko 34 takie przypadki u pacjentów w wieku 12-39 lat, z czego aż 85 proc. stanowili mężczyźni, 82 proc. wymagało hospitalizacji, a prawie każdy z nich wyzdrowiał do momentu opublikowania wyników badań.

Autorom analiz udało się obliczyć ryzyko zapalenia mięśnia sercowego dla tej grupy, które wynosi 6,3 przypadków na milion dawek w pierwszym tygodniu po przyjęciu szczepienia. Wcześniejsze badania ukazują znacznie wyższe ryzyko wskazanych problemów zdrowotnych po przebyciu zakażenia COVID-19 niż po szczepieniu.

Eksperci podkreślają, że szczepionki nadal pozostają najlepszym sposobem ochrony siebie i swoich bliskich przed koronawirusem.

Źródło: PAP

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!

Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki