Ozdrowieńcy potrzebują rehabilitacji? W Ustroniu ruszyl specjalny program

Ruszył program rehabilitacji dla osób, ktore pokonały COVID-19. Uzdrowisko Ustroń pomoże im wrócić do formy i pokonać skutki zakażenia koronawirusem Saars-CoV-2. Dowiedzmy się o tej inicjatywie nieco więcej!

W Polsce mamy już ponad 600 tys. ozdrowieńców. Aby wzmocnić ich zdrowie, Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia w Ustroniu uruchomił program dla osób chorowały na koronawirusa. - Rehabilitacja jest niezwykle ważnym elementem kontynuacji leczenia ostrej fazy choroby COVID-19 - zaznaczyły służby prasowe Grupy American Heart of Poland (AHP), do której należy ośrodek. Jest ważna, ponieważ dzięki niej można szybciej "wrócić do formy i pokonać skutki zakażenia koronawirusem, takie jak: dyskomfort przy oddychaniu, uciążliwe duszności, obniżona kondycja fizyczna, słaba wydolność krążeniowa czy atrofia mięśni".

Rehabilitacja wsparciem dla rekonwalescencji

Celem programu - jak wyjaśniła Ewa Rybicka, prezes Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia w Ustroniu - jest "zmniejszenie nasilenia objawów choroby, poprawa sprawności fizycznej i wydolności oraz edukacja zdrowotna pacjentów".

- Wielu ozdrowieńców przyznaje, że po upływie miesiąca od choroby zaczyna odczuwać pogorszenie samopoczucia. Świadczy to o powikłaniach późnych, związanych z trwającymi zmianami w tkance płucnej, czy też w mięśniu sercowym. COVID-19 nie jest już tylko niebezpieczny dla seniorów i dla osób z chorobami przewlekłymi. W tej chwili wśród chorych obserwuje się pełen przekrój wiekowy – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) Ewa Rybicka.

W swojej wypowiedzi zaznaczyła, że "powikłania po chorobie często obejmują przewlekłe zmęczenie, problemy z oddychaniem wynikające z uszkodzenia płuc, a także dolegliwości sercowo-naczyniowe". - Ozdrowieńcy narażeni są na zaburzenia neurologiczne i psychiczne, jak lęk, depresja czy zespół stresu pourazowego. Na powikłania skarżą się nie tylko osoby, które były hospitalizowane, ale również te, które przeszły zakażenie łagodnie lub bezobjawowo – wytłumaczyła Rybicka.

Więcej o programie

Dla ozdrowieńców w Ustroniu powstał program rehabilitacji po COVID-19, który obejmuje m.in.:

  • treningi rowerowe,
  • ćwiczenia oporowe,
  • gimnastykę ogólnousprawniającą metodą biofeedback,
  • treningi marszowe na bieżni lub nordic walking,
  • gimnastykę oddechową,
  • fizykoterapię,
  • różnego rodzaju inhalacje,
  • treningi behawioralno-relaksacyjne.

Jeśli nie będzie przeciwwskazań u pacjentów, to będą stosowane innowacyjne zabiegi fizykoterapeutyczne, które wykonuje się zaawansowanym urządzeniem do stymulacji elektromagnetycznej. - Jest to nowoczesna forma fizykoterapii, która pozwala na aktywną rehabilitację osób z problemami ze strony układu oddechowego, m.in. stanowiącymi powikłania po zakażeniu koronawirusem. Zabiegi przy użyciu tej metody rozszerzają naczynia krwionośne i oskrzela, zmniejszają stany zapalne oraz obrzęki w błonach śluzowych płuc i oskrzeli, wzmacniają przeponę i mięśnie międzyżebrowe, poprawiają wentylację płuc, a także usprawniają krążenie krwi w okolicy klatki piersiowej – tłumaczyła. Ewa Rybicka.W ramach projektów specjalistycznych w uzdrowisku Ustroń pacjenci mogą również skorzystać konsultacji pulmonologicznych oraz badań diagnostycznych.

Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń zalicza się do Grupy AHP, która jest największą siecią oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego. W jej skład wchodzi m.in. sieć ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej w ramach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE