Koronawirus w Polsce: jak NIE ZARAZIĆ SIĘ w drodze do pracy? 8 ważnych rad

2020-04-20 11:22

Liczba zakażonych koronawirusem wzrasta - tymczasem niektóre firmy wzywają już pracowników do powrotu do pracy. I choć koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, to jednak nie zachowując ostrożności można się nim zarazić nawet w autobusie, w którym nie ma innych pasażerów. Jak to możliwe i jak nie zarazić się w drodze do pracy?

Koronawirus w Polsce: jak NIE ZARAZIĆ SIĘ w drodze do pracy? 8 ważnych rad
Autor: Getty Images

Koronawirus SARS Cov-2 łatwo przenosi się poprzez kaszel, kichanie, mówienie. Wystarczy, że osoba zarażona koronawirusem kichnie lub kaszlnie zasłaniając twarz ręką, a zaraz potem złapie się poręczy w autobusie albo dotknie klamki (teoretycznie obecnie nie powinno być to możliwe, gdyż wszyscy mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa, jednak nie wszyscy go przestrzegają).

Koronawirus jest w stanie przetrwać na nich od 2 godzin do nawet kilku dni - po ich dotknięciu wirusem mogą się zakazić kolejne osoby - dojdzie do tego, jeśli niedługo potem dotkną okolic ust, oczu czy nosa, bo to przez nie koronawirus wnika przez śluzówkę do organizmu. "Wykichany" wirus może utrzymywać się również w powietrzu - wedle różnych badań - nawet przez kilkanaście następnych minut. 

To, czy istnieje związek między korzystaniem z transportu publicznego, a rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych dwa lata temu zbadali Brytyjczycy na przykładzie londyńskiego metra, analizując publicznie dostępne dane z karty Oyster i porównując je do do danych dotyczących występowania chorób grypopodobnych w różnych dzielnicach Londynu.

Okazało się, że ich liczba rosła tam, gdzie najwięcej osób korzystało z metra - czego zresztą spodziewali się autorzy badania. Konkluzja była taka, że ryzyko zakażenia wzrasta tam, gdzie przemieszcza się dużo ludzi, i gdzie prawdopodobny jest bliski kontakt między zarażonymi i zdrowymi, a także gdzie istnieje możliwość dotknięcia potencjalnie zanieczyszczonych przedmiotów, takich jak uchwyty czy siedzenia. 

Niestety, z powodu zamkniętych szkół w wielu miastach liczba autobusów i tramwajów została znacząco ograniczona, co z kolei może doprowadzić do sytuacji, że w godzinach szczytu zrobi się w nich tłoczno. Dlatego warto wiedzieć, jak nie zarazić się w drodze do pracy - poznaj 8 ważnych zasad.

W miarę możliwości dojeżdżaj własnym autem. Nie każdy ma samochód, jednak ci, co mają, będą w nim bezpieczniejsi niż w środkach transportu publicznego. Jeśli przesiądziesz się do auta, warto zapytać pracodawcę, czy w firmie obowiązują ryczałty samochodowe, lub czy istnieje możliwość zwrotu kosztu transportu (np. za pomocą standardowej kilometrówki).

W komunikacji zachowuj dystans do innych. Zalecane są minimum dwa metry odstępu od innych pasażerów.

Bezpieczniej jest siedzieć, niż stać - chodzi o to, by nie trzeba było trzymać się poręczy, której wcześniej mógł dotykać ktoś zarażony. Nie dotykaj jednak podłokietników, a wstając albo siadając nie chwytaj się poręczy - na metalu i plastiku koronawirus jest w stanie przetrwać najdłużej. 

Przed rozpoczęciem podróży załóż rękawiczki. Zdejmij je po dotarciu do miejsca docelowego.

Nie dotykaj twarzy.  Jeśli na twoich dłoniach znalazł się wirus, w ten sposób przeniesiesz go tam, skąd najłatwiej wniknie do organizmu.

Unikaj godzin szczytu. Podróżowanie poza godzinami oznacza mniej zatłoczone pociągi i autobusy, co ułatwia zachowanie dystansu do innych pasażerów. Staraj się dojeżdżać tylko jednym środkiem transportu bez zmiany linii. To zmniejsza ryzyko, że przypadkowo natrafisz na pociąg lub autobus, którym podróżował ktoś zakażony.

Myj ręce po każdej podróży. Jeśli to tylko możliwe, dłonie warto zdezynfekować lub umyć od razu po wyjściu z pociągu lub autobusu. Jeśli nie, zrób to od razu po tym, jak dotrzesz do celu. 

Ogromne kolejki po darmowy test na koronawirusa

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki