Kawa obniża ryzyko wystąpienia chorób wątroby. Wyniki badań zaskakują

2021-06-28 10:27

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Southampton wskazują, że picie trzech lub czterech filiżanek kawy w ciągu dnia może przynosić pozytywne korzyści dla wątroby. Czy to oznacza, że kawa może stać się niedrogim i łatwo dostępnym sposobem na zapobieganie schorzeniom tego narządu?

Kawa
Autor: Getty Images

Kawa pod lupą

Jak podaje BMC Public Health osoby pijące kawę są mniej narażone na wystąpienie chorób wątroby. W badaniu uczestniczyło 495 585 osób, które obserwowano przez 10 lat. Blisko 80% z nich spożywało kawę mieloną lub rozpuszczalną, z kofeiną lub bezkofeinową. Pozostałe osoby biorące udział w badaniu w ogóle nie piły kawy.

W całej badanej grupie odnotowano 184 przypadki raka wątrobowokomórkowego i 3600 przypadków przewlekłej choroby wątroby lub jej stłuszczenia. Wykazano, że w porównaniu osób niepijących i pijących kawę, aż o 49% zmniejsza się ryzyko wystąpienia śmierci z powodu choroby wątroby i o 21% maleje szansa na wystąpienie przewlekłej choroby wątroby u osób, które piją kawę.

Jaka kawa jest najlepsza?

Badanie wykazało, że większe korzyści zdrowotne były widoczne u osób, które piją kawę mieloną. Naukowcy podkreślają, że kawa mielona zawiera wyższy poziom kahweolu i kafestolu, czyli dwóch istotnych czynników chroniących organizm przed chorobami wątroby.

Prace badawcze nad pozytywnym wpływem kawy na wątrobę trwały już wcześniej. Jak podkreśla dr Tamar Taddei, hepatolog Yale Medicine i profesor Yale School of Medicine, trudno określić w jaki sposób i dlaczego, kawa może uleczać wątrobę.

- Może mieć właściwości przeciwzapalne lub przeciwwłóknieniowe, dwie główne i powiązane ze sobą drogi do chorób wątroby i raka wątroby – mówi dr Taddei.

Co szkodzi wątrobie?

Ile kaw wypijać dziennie?

Spożywanie kawy należy dostosować do posiadanych schorzeń. Osoby cierpiące na zgagę lub problemy żołądkowo-jelitowe powinny obserwować jak reaguje ich organizm. Podobnie jest w przypadku osób uskarżających się na nadciśnienie tętnicze czy choroby serca.

- Chociaż ludzie powinni nadal czuć się uspokojeni, że mogą nadal pić kawę na obecnym poziomie, nie sugerowałbym zwiększania poziomu spożycia w celu poprawy wyników wątroby – powiedział Joseph Lim, hepatolog Yale Medicine i profesor w Yale School of Medicine.

Naukowcy wyjaśniają, że potrzeba więcej badań w celu dogłębnego zbadania wpływu poszczególnych składników kawy i procesów jej parzenia, na polepszenie wyników zdrowotnych osób mających problemy z wątrobą.

Sprawdź, jak pobudza kawa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki