Jak zakładać i zdejmować maseczkę? Jak ją zrobić w kilka sekund?

2020-04-10 9:13

Noszenie masek już wkrótce będzie obowiązkowe. Jak zrobić taką maseczkę samodzielnie w domu? Jest to możliwe i wbrew pozorom - szybkie.

Ze względu na pandemię koronawirusa noszenie masek będzie od 16 kwietnia 2020 roku obowiązkowe. Czy taką maseczkę zdążymy kupić w tydzień, zwłaszcza, że poniedziałek jest dniem wolnym od pracy? Jeśli nie zdążymy kupić fachowej maski zawsze możemy zrobić ją sami w domu.

Jak to zrobić? 

Oto główne zasady noszenia maseczki:

 • noś ją jedynie w miejscach publicznych, a po przyjściu do domu od razu ściągnij od tyłu, nie dotykając miejsca, gdzie przylegała do twarzy, i od razu umyj ręce;
 • pamiętaj, by nie nosić jej zbyt długo - po kilku godzinach może się na niej zgromadzić tyle bakterii, że sama może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dobrym wyznacznikiem, kiedy ją zmienić, jest to, że stała się wilgotna;
 • raz wykorzystaną maseczkę wyrzuć lub (lepiej) upierz w minimum 60 stopni Celsjusza;
 • pamiętaj, że do noszenia maseczki trzeba się przyzwyczaić - na początku może nam bardzo przeszkadzać, powodować m. in. zaparowanie okularów lub nawet otarcia!

Maseczka domowej roboty 

Z czego można zrobić maseczkę kiedy jej potrzebujemy? Z koszulki, bandany lub innego kawałka materiału. Potrzebujesz do tego tak naprawdę jeszcze tylko gumek recepturek...

Więcej na ten temat tego, jak zrobić maseczkę dowiecie się z filmu:

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Pamiętajcie także o filtrze! Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu

Bardzo ważne jest poprawne zakładanie maseczki. Żeby zachować higienę należy najpierw umyć ręce. Następnie należy zakryć maską usta i nos i upewnić się, że maska dokładnie przylega do twarzy. Maskę należy zmienić, kiedy zajdzie taka potrzeba - np. kiedy jest wilgotna. 

Żeby prawidłowo zdjąć maskę należy złapać ja za wiązanie. Nigdy nie dotykaj przodu maski. Zobaczcie, jak użytkować maskę: 

  Maski
  Autor: Mat. własne Maski
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.