Czy rehabilitacja jest teraz bezpieczna? Ważne wytyczne dla pacjentów i fizjoterapeutów
Czy rehabilitacja jest teraz bezpieczna? To pytanie zadaje sobie chyba każdy z niemal 10 milionów Polaków, którzy każdego roku korzystają z takich zabiegów. Od 4 maja znów będzie można wrócić na rehabilitację do przychodni lub zaprosić fizjoterapeutę do domu. Jakich zasad trzeba przestrzegać, by podczas zabiegu bezpieczny był zarówno pacjent, jak i fizjoterapeuta?
Rzeczywistość pacjentów, którzy nie mogą korzystać ze wsparcia fizjoterapeuty, mimo, że bardzo go potrzebują, była w ostatnich tygodniach bardzo trudna.
- Dla wielu z nich przerwa w kontakcie z fizjoterapeutą to przecież ból, trudne do przewidzenia konsekwencje zdrowotne i psychiczne. - czytamy w komunikacie prasowym, jaki przysłał Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Od 4 maja gabinety rehabilitacji znów zostaną otwarte.
Co to oznacza w praktyce? Jak podkreśla Maciej Krawczyk: "Pacjenci mogą wrócić na fizjoterapię i miejmy nadzieję, że proces ich rehabilitacji będzie od tej chwili przebiegał bez zakłóceń. Osoby ze stanami ostrymi (bólowymi) czy po zabiegach mogą od razu trafić do fizjoterapeutów. Pacjenci w domach i ich rodziny mogą otrzymać już pełne wsparcie. My, fizjoterapeuci możemy normalnie wrócić do pracy i skupić się na pacjentach i ich potrzebach.
W Polsce co roku około 10 mln osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów, a dzięki rehabilitacji szybciej wracają do zdrowia, poprawiają komfort i jakość funkcjonowania, są aktywni. To dla nas wielki dowód zaufania, ale i zobowiązanie. Dlatego tak bardzo zależało nam, aby do nich wrócić i jeszcze raz podkreślić, że rehabilitacja nie jest fanaberią czy zachcianką, a odpowiada na realne problemy zdrowotne, a fizjoterapeuci to zawód medyczny.
W dobie epidemii fizjoterapeuci dołożą wszelkich starań, żeby fizjoterapia odbywała się w sposób bezpieczny dla pacjenta i dla fizjoterapeuty. Jako profesjonaliści medyczni wiemy, jak powinna wyglądać praca z pacjentem w warunkach epidemii. - dodaje Maciej Krawczyk.
Z myślą o pacjentach i fizjoterapeutach Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała specjalne zalecenia i wskazówki postępowania.
Zgodnie z nimi fizjoterapeuta przed wizytą domową powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad telefoniczny, na podstawie którego decyduje, czy taka wizyta jest możliwa, i czy można ją przeprowadzić, ograniczając bezpośredni kontakt fizyczny do niezbędnego minimum.
W trakcie wizyty domowej fizjoterapeuta powinien być wyposażony w maseczkę, okulary ochronne, rękawiczki jednorazowe, w razie potrzeby inny dodatkowy sprzęt ochronny (po każdej wizycie musi je zmienić), a także w środki do dezynfekcji.
Zgodnie z wytycznymi wszystkie osoby przebywające w domu pacjenta powinny mieć podczas wizyty zasłonięte usta i nos lub przebywać w innym pomieszczeniu, a przybory, sprzęt, zabawki używane podczas fizjoterapii powinny zostać zdezynfekowane przed i po zakończeniu pracy z pacjentem przez fizjoterapeutę.
Pozostałe zalecenia można znaleźć POD TYM LINKIEM
Polecamy także:
- Które rękawiczki jednorazowe wybrać i gdzie je tanio kupić?
- Bieganie w maseczce obciąża płuca i serce
- Czy właścicielom psów i kotów koronawirus nie grozi?
- Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony? Sprawdź, co planuje rząd
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Czym jest kwarantannowe drive thru?
- 5G a koronawirus. Naukowcy nie mają wątpliwości
- Koronawirusem zarażamy się w trakcie rozmowy? Nowe badania
- Jak odkazić maseczkę i jej nie zepsuć?