Jak odkazić maskę N95 i jej nie zepsuć? Znamy odpowiedź!

2020-04-28 15:05 Iza Rauer

Niektóre typy jednorazowych" maseczek mogą być użyte ponownie. Wśród nich na przykład maski typu N95. Jakie metody odkażania są najskuteczniejsze? Eksperci proponują kilka metod ich dezynfekcji, które nie ich uszkadzają, a przynajmniej nie po pierwszym zastosowaniu.

Badania były prowadzone przy użyciu maseczek N95 i koronawirusa. Chciano ustalić, które metody odkażania będą najbardziej skuteczne, a przy tym nie uszkodzą maski. - Opisywane przez nas metody działają tak samo skutecznie w przypadku zapobiegania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 co grypą i bakteriami - podkreślił Vincent Munster jeden z badaczy. - Swoje wnioski opieramy na 10-letnich badaniach na temat dekontaminacji.

Jakie metody sprawdzano?

Niestety, przede wszystkim okazało się, że tak często stosowany alkohol etylowy nie sprawdził się w odkażaniu N95. Może on trwale uszkodzić maseczkę.

Odparowany nadtlenek wodoru (VHP) jest środkiem, który stosuje się głównie w największych amerykańskich szpitalach. Skutecznie usunął wirusa, a także pozostawił maseczkę w niezmienionym kształcie zapewniając przy tym materiał w takim stanie, że dalej skutecznie ograniczał transmisję. Maseczka przetrwała 3 cykle odkażania.

Lampa UV to również skuteczny środek wiruso- oraz baktreiobójczy. Każde naświetlanie jednak zmienia strukturę materiału i po 3 razach nie jest ona na tyle skuteczna, co na początku. Mimo, że wygląda na nienaruszoną skuteczność drastycznie spada.

Obróbka cieplna to kolejna metoda, którą sprawdzano. Maseczki można odkazić umieszczając je w nagrzanym do 70 stopni Celsjusza piekarniku na co najmniej 30 minut. Okazało się jednak, że ta metoda sprawdzi się na zaledwie 2-3 użycia.

Dr Munster przyznaje, że najskuteczniejsza metoda to odparowany nadtlenek wodoru, ale nie da się tego środka zastosować powszechnie nawet w szpitalach, nie mówiąc już o prywatnych domach.

Efektywność tego sposobu odkażania potwierdzają też kanadyjscy naukowcy. Przebadali oni maseczki różnych marek i rodzajów. Okazało się, że część z nich przetrwała, i wciąż była skuteczna, nawet 10 cykli z wykorzystaniem odparowanego nadtlenku wodoru.

Badania prowadzono Rocky Mountain Laboratories of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases [laboratoria Państwowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Gór Skalistych]

UWAGA!

Sposoby i zasady odkażenia maseczek specjalistycznych nie mają jednak zastosowania w przypadku maseczek szytych w domu. Te należy zaraz po przyjściu do domu wrzucić do pralki i uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni. Gdy mamy w taką maseczkę włożony jednorazowy filtr, należy go wcześniej wyjąć i wyrzucić.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Woyt
|

Ale szum informacyjny - naukowcy sprawdzali skuteczność maseczek po wygrzewaniu w temperatusze 75 stopni przez 30 minut. Maseczki po 20 cyklach zachowały swoje parametry. Odsyłam do szczegółowego badania z 25 marca i opracowania opublikowanego przez naukowców że Stanford Uniwersity !