Jak odkazić maskę N95 i jej nie zepsuć? Znamy odpowiedź!

2020-04-28 15:05

Niektóre typy jednorazowych" maseczek mogą być użyte ponownie. Wśród nich na przykład maski typu N95. Jakie metody odkażania są najskuteczniejsze? Eksperci proponują kilka metod ich dezynfekcji, które nie ich uszkadzają, a przynajmniej nie po pierwszym zastosowaniu.

Jak odkazić maskę N95 i jej nie zepsuć? Znamy odpowiedź!
Autor: Getty Images Jakie metody odkażania są najskuteczniejsze?

Badania były prowadzone przy użyciu maseczek N95 i koronawirusa. Chciano ustalić, które metody odkażania będą najbardziej skuteczne, a przy tym nie uszkodzą maski. - Opisywane przez nas metody działają tak samo skutecznie w przypadku zapobiegania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 co grypą i bakteriami - podkreślił Vincent Munster jeden z badaczy. - Swoje wnioski opieramy na 10-letnich badaniach na temat dekontaminacji.

Jakie metody sprawdzano?

Niestety, przede wszystkim okazało się, że tak często stosowany alkohol etylowy nie sprawdził się w odkażaniu N95. Może on trwale uszkodzić maseczkę.

Odparowany nadtlenek wodoru (VHP) jest środkiem, który stosuje się głównie w największych amerykańskich szpitalach. Skutecznie usunął wirusa, a także pozostawił maseczkę w niezmienionym kształcie zapewniając przy tym materiał w takim stanie, że dalej skutecznie ograniczał transmisję. Maseczka przetrwała 3 cykle odkażania.

Lampa UV to również skuteczny środek wiruso- oraz baktreiobójczy. Każde naświetlanie jednak zmienia strukturę materiału i po 3 razach nie jest ona na tyle skuteczna, co na początku. Mimo, że wygląda na nienaruszoną skuteczność drastycznie spada.

Obróbka cieplna to kolejna metoda, którą sprawdzano. Maseczki można odkazić umieszczając je w nagrzanym do 70 stopni Celsjusza piekarniku na co najmniej 30 minut. Okazało się jednak, że ta metoda sprawdzi się na zaledwie 2-3 użycia.

Dr Munster przyznaje, że najskuteczniejsza metoda to odparowany nadtlenek wodoru, ale nie da się tego środka zastosować powszechnie nawet w szpitalach, nie mówiąc już o prywatnych domach.

Efektywność tego sposobu odkażania potwierdzają też kanadyjscy naukowcy. Przebadali oni maseczki różnych marek i rodzajów. Okazało się, że część z nich przetrwała, i wciąż była skuteczna, nawet 10 cykli z wykorzystaniem odparowanego nadtlenku wodoru.

Badania prowadzono Rocky Mountain Laboratories of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases [laboratoria Państwowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Gór Skalistych]

UWAGA!

Sposoby i zasady odkażenia maseczek specjalistycznych nie mają jednak zastosowania w przypadku maseczek szytych w domu. Te należy zaraz po przyjściu do domu wrzucić do pralki i uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni. Gdy mamy w taką maseczkę włożony jednorazowy filtr, należy go wcześniej wyjąć i wyrzucić.

Polecamy także: