Mocne i tanie rękawiczki jednorazowe: nitrylowe, lateksowe czy winylowe?

2020-04-24 21:31 Ada Mazurek

Rękawiczki jednorazowe bezpudrowe, rękawiczki nitrylowe, rękawiczki lateksowe, a do tego jeszcze dochodzi segregacja kolorami. I tylko jedno wiesz na pewno - że rękawiczki foliowe dostępne w sklepach są koszmarnie niewygodne. Jak kupić dobre, mocne i jednocześnie tanie rękawiczki ochronne? Podpowiadamy.

Rękawiczki ochronne należy nosić podczas zakupów w sklepie. Wiele osób zakłada je jednak w innych sytuacjach - na czas jazy autobusem czy tramwajem, do samochodu, w windzie, czy podczas spaceru z psem.

Ceny rękawiczek poszybowały w górę - za opakowanie lateksowych rękawiczek w ilości sztuk 20 zapłacimy teraz 60 zł. Do tej pory mogliśmy je kupić bez problemów w Rossmannie za 15 zł. Jest różnica, prawda? A w dodatku wiele osób zastanawia się, jakie rękawiczki posłużą nam najlepiej. Które nie będą się darły, w których zrobimy wygodnie zakupy, w których nie pocą się ręce? Wybór jest duży, ale czy wiesz, co wybrać?

Polecamy: Które rękawiczki wybrać, jeśli masz uczulenie na lateks?

Rękawiczki lateksowe

Rękawiczki lateksowe są elastyczne i dobrze dopasowują się do dłoni. Są cienkie, nie zaburzają czucia, łatwo w nich precyzyjnie operować palcami. Nie zsuwają się, a lateks ulega biodegradacji. Oznacza to, że rękawiczki lateksowe są mniejszym złem dla środowiska. Niestety wiele osób ma uczulenie na lateks.

Z lateksu robi się także rękawice gumowe - duże i grube. Upewnij się przed zakupem, że wybierasz właściwe. Lateks niszczy się pod wpływem tłuszczów i olejów mineralnych, a także po zetknięciu z wieloma rozpuszczalnikami organicznymi, np. zmywaczami do paznokci, rozpuszczalnikami do farb i lakierów.  

Rękawice lateksowe są dostępne w wersji z pudrem (najczęściej jest to skrobia kukurydziana) lub bezpudrowej. Dzięki pudrowi łatwiej jest założyć rękawiczki na wilgotne dłonie, ale zostawia on ślady i wysusza skórę.

Rękawiczki nitrylowe

Rękawiczki nitrylowe są trwalsze od lateksowych - chociaż nie są aż tak elastyczne. Mimo wszystko są wygodne. Dostępne są w różnych kolorach w wersji bezpudrowej. Niestety nie są biodegradowalne.

Rękawiczki winylowe

Nie przylegają ciasno do dłoni, ale tutaj trzeba wybrać rozmiar - nie rozciągają się i za duże będą spadać. Zapobiegają odparzeniu skóry, jej zmęczeniu, ale nie są odporne na urazy mechaniczne.

Rękawice winylowe są przezroczyste i najczęściej bezbarwne. Dostępne są w wersji pudrowanej i niepudrowanej. Nie są biodegradowalne.

Dobre, mocne i tanie rękawiczki ochronne

Gdzie kupić takie rękawiczki? Gdzie ich szukać? W aptekach bardzo szybko się wyprzedają, ale ceny nie są wygórowane. Zapłacimy około 8 zł za 10 sztuk, zdarzają się okazje.

Jednorazowe rękawiczki może nam się udać upolować w drogerii. Można ich szukać także w marketach oraz w sklepach ogrodniczych. Sprzedawane są na Allegro i OLX, w nieco wyższych cenach. Znaleźliśmy oferty, gdzie za 100 sztuk trzeba było zapłacić 120 zł. 

Rękawiczki jednorazowe nitrylowe czy lateksowe będą o wiele wygodniejsze niż jednorazowe rękawiczki z folii dostępne przed wejściem do sklepu. Nie ma jednak sensu przepłacać - poszukajcie sensownej oferty. Na szczęście tego typu produktów jest coraz więcej na półkach!

Czytaj też: Zaparowane okulary w masce i spocone dłonie w rękawiczkach. DARMOWE SPOSOBY

Zobacz, jak polscy lekarze walczą z koronawirusem poza granicami Polski:

Polscy medycy pod egidą WHO mierzą się z koronawirusem w Kirgistanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE