Agresywny atak kleszczy w Polsce. Liczba chorych na boreliozę niepokojąco rośnie

2023-07-06 12:57

Kleszcze nie odpuszczają. W Polsce odnotowano rekordowy wzrost liczby zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu – tak wynika z najnowszego raportu. Statystyki wyglądają niezwykle niepokojąco na przełomie dwóch tygodni.

Kleszcz
Autor: Getty Images Agresywny atak kleszczy w Polsce. Liczba chorych na boreliozę niepokojąco rośnie

Pacjentów na choroby odkleszczowe przybywa

Raport na temat zachorowań na choroby odkleszczowe przedstawił Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP PZH-PIB). Jak pokazują dane, w ciągu ostatnich dwóch tygodni potwierdzono w Polsce ponad 1500 przypadków boreliozy i 30 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Wzrost liczby zachorowań jest dość niepokojący. Niestety dane liczbowe są nieubłagane. Jasno z nich wynika, że od 1 stycznia 2023 roku stwierdzono boreliozę u 7686 pacjentów i kleszczowe zapalenie mózgu u 147 pacjentów. To 30 proc. więcej zachorowań niż w analogicznym czasie ubiegłego roku.

Dlaczego rośnie liczba przypadków chorób odkleszczowych? Zdaniem ekspertów z Instytut Ochrony Środowiska postępujące ocieplenie klimatu sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez kleszcze i komary.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą

Ochrona przed kleszczami

W Polsce pojawia się coraz więcej kleszczy, które zostały uznane za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia ludzi. Jeszcze tak niedawno te niesamowicie sprytne pajęczaki były utrapieniem sezonowym. Obecnie zimy są cieplejsze, przez co, sezon na kleszcze może trwać nawet cały rok.

Kleszcze najczęściej gromadzą się w roślinności, szczególnie w trawach i krzewach, które sięgają maksymalnie 1,5 m wysokości. Miejscem ich bytowania są nie tylko lasy, ale także łąki, polany, parki, a nawet miejskie trawniki.

Trzeba na nie szczególnie uważać. Te małe pajęczaki przenoszą wraz ze śliną groźne dla człowieka choroby, takie jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, babeszjoza czy tularemia. Jak chronić się przed nimi? 4 żelaznych zasad, które warto stosować, ponieważ zminimalizują ryzyko ugryzienia przez kleszcza:

  1. Stosowanie repelentów ochronnych.
  2. Noszenie odpowiedniego ubioru (długich spodni, bluzy, kaloszy) w jasnych kolorach, szczególnie podczas spaceru w wysokiej trawie.
  3. Świadome wybieranie miejsca i pory spacerów.
  4. Po spacerze dokładne przeglądanie powierzchni ciała pod kątem obecności pajęczaków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki