Odwodnienie organizmu – objawy i leczenie. Co pić przy odwodnieniu organizmu?

9 komentarze
Autor: Monika Majewska

Odwodnienie organizmu to poważny stan, który stanowi zagrożenie zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Odwodnienie najczęściej kojarzy się z upałami, jednak do utraty wody przez organizm może dojść także zimą lub w wyniku różnych chorób. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia, na czym polega leczenie i jak mu zapobiegać.

Odwodnienie to stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Te ostatnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego skutkiem odwodnienia jest zachwianie jego równowagi wodno-elektrolitowej. W związku z tym odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan, szczególnie u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych.

W zależności od rodzaju zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej,  wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia:

 • hipertoniczne (hiperosmolarne) – charakteryzuje się większą utratą wody niż elektrolitów
 • hipotoniczne (hipoosmolarne) – cechujące się przewagą utarty elektrolitów
 • izotoniczne (izoosmolarne) – spowodowane utratą takiej samej ilości wody i elektrolitów

Odwodnienie – przyczyny

Odwodnienie organizmu może być wynikiem biegunek, wymiotów lub gorączki. Przyczyną tego stanu mogą być także choroby nerek (moczówka prosta, cukromocz, przewlekła niewydolność nerek), choroba Parkinsona (jednym z jej objawów mogą być zaburzenia połykania, które mogą powodować niechęć do przyjmowania płynów i pokarmów).

Do odwodnienia organizmu może dojść również podczas upałów. Wówczas do utraty wody dochodzi wyniku pocenia się, które jest niezbędne do schłodzenia organizmu. Człowiek w czasie upałów może stracić nawet ponad 10 litrów wody. Jeśli nie zadbamy o uzupełnienie jej niedoborów, dochodzi do odwodnienia. Warto wiedzieć, że na upały najbardziej wrażliwe są osoby starsze i te ze sporą nadwagą, małe dzieci, niepełnosprawni, a także przyjmujące środki moczopędne. U nich ryzyko odwodnienia organizmu jest największe.

Co mniej oczywiste, do odwodnienia może dojść również w czasie zimy. Podczas mrozów dochodzi do znacznej utraty wody na skutek intensywnego oddawania ciepła z parą wodną podczas oddychania.

CZYTAJ TEŻ>>Nawodnienie organizmu zimą. Jak nawodnić organizm w zimie?

Odwodnienie – objawy

Początkowo pojawiają się:

 • wzmożone pragnienie
 • rzadsze oddawanie moczu (a jeśli już  go oddajemy, to jest w kolorze ciemnożółtym)
 • suchość śluzówek jamy ustnej i języka
 • wzdęty brzuch
 • brak apetytu
 • senność, choć czasami pobudzenie

U niemowląt można zauważyć zapadające się ciemiączko (u niemowląt) i gałki oczne

Jeśli nie dojdzie do uzupełnienia wody w organizmie, w dalszej kolejności pojawiają się:

 • przyspieszona akcja serca
 • utrata elastyczności skóry (skóra plastelinowata)
 • zmniejszenie pocenia (suchość skóry  w  okolicach  pachowych  i  pachwinowych)
 • gorączka
 • zmniejszenie napięcia gałek ocznych

Następnie dochodzi do:

 • spadku ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej (hipotonia ortostatyczna)
 • pojawienia się drgawek
 • utraty przytomności

Odwodnienie – leczenie

Leczenie polega na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu i uzupełnianiu jej niedoborów. W przypadku odwodnienia hipertonicznego podaje się płyny bezelektrolitowe -  wodę lub niesłodzoną herbatę. Można zastosować doustną terapię nawadniającą (ang. Oral Rehydration Salts, skrót ORS). Należy pamiętać, aby niedoborów płynowych nie uzupełniać zbyt gwałtownie.

W poważniejszych przypadkach, konieczne może być dożylne podawanie 5 proc. glukozy (odwodnienie hipertoniczne) lub roztworu  NaCl (chlorek sodu)  lub NaCl i KCl (chlorek sodu i chlorek potasu) - przy odwodnieniu hipotonicznym. W skrajnych przypadkach pacjent jest umieszczany na oddziale intensywnej terapii.

To ci się przyda

To ci się przyda

Odwodnienie – zapobieganie

Dzienne spożycie wody dla dzieci w wieku 14-19 lat i dorosłych wynosi od 25 do 35 ml na kg masy ciała. Zgodnie  z  zaleceniami  Europejskiej  Agencji  ds. Bezpieczeństwa  i  Żywności  z  2010  roku  ilość  płynów w codziennej diecie dla kobiet powinna wynosić 2 l dla kobiet i 2,5 l dla mężczyzn. U niemowląt zapotrzebowanie na wodę można policzyć, przyjmując wartość 100-190 ml płynu/kg/dzień. Kobiety w ciąży powinny codziennie wypijać co najmniej 2,3 l płynów, a kobiety karmiące piersią nawet 2,7 l dziennie.

Jednak latem zapotrzebowanie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Wówczas zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów – o 250 ml na każdy stopień powyżej 37 st. C. Podczas upałów należy należy uzupełniać niedobory nie tylko wody, lecz także sole minerałów – zwłaszcza sodu i potasu.

Płyny to wszystkie rodzaje napojów, nie tylko woda, lecz także herbata, soki czy zupy. Bogate źródło wody (od 80 do 95 proc. jej zawartości) stanowią owoce, zwłaszcza arbuz, truskawki, melony, winogrona, pomarańcze, a także warzywa: ogórki, pomidory. Poza tym warzywa i owoce są źródłem minerałów, które traci się wraz z wodą.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 14.06.2016

Komentarze (1 - 9 z 9)
on, 01.08.2017 08.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
spadajcie z tą nachalną reklamą, w życiu nie kupię a już na pewno nie tej marki.
 
~karolka, 29.04.2017 23.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/odwodnienie-organizmu-objawy-i-leczenie-co-pic-przy-odwodnieniu-organi_40433.html#c194577
 
kurwa, 20.04.2017 17.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piję dużo i mam problemy z odwodnieniem się, dzięki tej wiadomości napewno mi się polepszy, pójdę da jakiejś pracy
 
AROS, 24.02.2017 20.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pan Bóg jest większy od każdego problemu Agnieszko
 
Tylko ja, 29.09.2016 21.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wcale nie trzeba byc tepym by cos poszlo nie tak! Wiecej wyrozumialosci dla innych proponuje. Dziewczyna opisala co czuje i co sie stalo. Ona szuka ratunku, a Ty ja wyzywasz od tepych. Nie kazdy jest geniuszem (jak Ty), ale chyba kazdy przecietniak ma wecej sympatii do drugiego czlowieka. Jej stan z odwodnieniem ma tyle wspolnego : wylewa lzy dnie i noce, co moze doprowadzic do odwodnienia.
 
HalaLola, 29.08.2016 20.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Jak dla mnie przy odwodnieniu sama woda nie wystarczy. Dodatkowo stosuje preparaty z elektrolitami. Mój organizm regeneruje się wtedy dużo szybciej.
 
sylwuska, 23.03.2016 13.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
my od lat stosujemy w przypadku ryzyka odwodnienia Orsalit, skutecznosc 100% a smak tez bardzo dobry i fajnie ze maja kilka roznych wersji smakowych, bo moje dzieci lubia zmiany:) ostatnio bardzo im zasmakowal truskawkowy! a najmlodszemu, ktory jeszcze nie skonczyl 6 mies.podaje bezsmakowy, bo ten jest przeznaczonyy dla takich maluchow ale tez nie ma problemu z wypiciem:)
 
palma, 29.05.2015 23.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najskuteczniejsze zapobieganie odwodnieniu organizmu to picie oprocz wody rowniez DPN, czyli doustnych srodkow nawadniajacych, ja pije Orsalit, jest skuteczny, szybko "stawia na nogi"a przy tym dobrze smakuje, co szczegolnie odpowoada moim kaprysnym dziecim!
 
agusienka1234, 17.11.2014 19.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Nie zdałam poprawki z matematyki z jednego przedmiotu do klasy,ponieważ bardzo się zestresowałam,tłumaczyłam to dyrekcji,ale nie chcieli tego wźiąźć pod uwage,i po prostu mnie nie przepuścili,szkoła według mnie strasznie niesprawiedliwie postąpiła,ponieważ znam chłopaka który też bardzo nie umie matematyki i normalnie zdał bez żadnej poprawki... a ja po prostu nie zdałam bo strasznie się zestresowałam i tylko dlatego, dyrekcja postanowiła przenieść mnie do wieczorówki i tam musze chodzić aż do 2016 roku do stycznia a teraz skończyłabym szkołe w kwietniu 2015 roku, i bardzo nie moge tego przeżyć,dręczą mnie mysli, często mam tez myśli samobójcze.... czy moge uzyskać jakiejś pomocy prawnej czy już nie da nic się z tym zrobić?.Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie...
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru

Imbir jest jedną z tych roślin, bez których wiele narodów nie wyobraża sobie życia. Właściwości...

więcej

150

Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć

Jeśli twój poziom cukru we krwi zbliża się do niebezpiecznej granicy, nie wpadaj w panikę....

więcej

149

Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności

Chociaż potas znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, zdarza się, że zjadamy go...

więcej

135

MAGNEZ wzmacnia mięśnie i koi nerwy MAGNEZ wzmacnia mięśnie i koi nerwy

Niedobór magnezu (hipomagnezemia) daje objawy, które często są mylące. Byle drobiazg wyprowadza cię...

więcej

130

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Oczywiście, że nie zachorujesz na cukrzycę, jedząc tylko 2 łyżeczki miodu, czyli około 10 g (około 46 kcal). Przy dopuszczanej ilości, jaką jest 50g (przy kaloryczności diety 2000 kcal). Miód to nie...

Forum
data

Sierpień 11, 2017

ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie Link do artykułu - http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/zielona-herbata-wlasciwosci-lecznicze-i-przyrzadzanie_33969.html

data

Lipiec 29, 2017

Kolego Aceso. Wg załączonego przez Ciebie artykułu wartość przemysłu dodatków do żywności to 13 MILIARDÓW funtów, a nie bilionów. W amerykańskiej nomenklaturze liczebników używa się tzw. krótkiej skali, w której słowo bilion oznacza 10^9 (tysiąc milionów), natomiast w Polsce,...

data

Lipiec 28, 2017

magnez ma jakieś właściwości uspokajające, choć na mnie sam on jakoś nie działał, jak mam ciężki dzień to biorę nervomix z melisą i magnezem, czuję się spokojniejsza, łatwieej mi się skupić w pracy. ostatnio mi pomógł jak miałam spięcie z szefem i mocno mnie to wyprowadziło z równowagi,...

data

Lipiec 28, 2017

2 razy dziennie popijam colon c, pomógł mi przy zaparciach i stosuję go regularnie bo widzę że super działa na jelita, a one są centrum naze odporności i zdrowia. Babka jajowata jest spoko :)

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.