ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie

Konsultant: prof. Lidia Rudnicka, dermatolog, kierownik Kliniki Dermatologicznej Szpitala MSWiA w Warszawie
155 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Możesz jedynie minimalizować objawy, stosując kosmetyki. Swędzenie, główny objaw atopowego zapalenia skóry, jest podobno gorsze niż ból. Co trzeba wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną! Nie zachorujesz nawet po bardzo bliskim kontakcie z chorym. Nie trzeba więc w domu stosować nadzwyczajnych środków ostrożności. Można brać na ręce małe dzieci i korzystać w domu z tych samych naczyń.

Na atopowe zapalenie skóry cierpi około 20 proc. ludzi na świecie. Są to zwykle mieszkańcy Europy Zachodniej i USA. Nieco częściej chorują dziewczynki. Z upływem czasu choroba coraz bardziej się wycisza, a objawy są mniej dokuczliwe. Nie wolno jednak zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, a przede wszystkim dokładnym jej natłuszczaniu, zwłaszcza po kąpieli, natrysku czy pływaniu w basenie.

Nie przegap

Atopowe zapalenie skóry: winne geny czy nadmierna higiena?

Jest teoria, że chorobę może wywoływać nadmierna higiena. Większość naukowców uważa jednak, że się ją dziedziczy, ponieważ u chorych występuje ten sam gen. Ale dziedziczymy tylko genetyczną skłonność do atopii, czyli alergii o podłożu genetycznym. Jest nią również astma i katar sienny. Specjaliści twierdzą, że im silniejsza astma, tym mniej uszkodzona skóra. I odwrotnie. Wiadomo, że dzieci z dużą wagą urodzeniową częściej chorują niż te, które miały niedowagę lub ważyły zgodnie z normą. Większe skłonności do zachorowania mają też dzieci karmione mlekiem krowim przed ukończeniem roku.

Tego nie rób

Tego nie rób

Unikaj:

 • Pomieszczeń, w których pali się papierosy (dym tytoniowy bardzo źle działa na skórę).
 • Wełnianych ubrań, bo wełna podrażnia, a nawet może ranić cienką skórę.
 • Miejsc zakurzonych i brudnych, bo może dość do infekcji skóry.
 • Pomieszczeń klimatyzowanych.
 • Basenów z chlorowaną wodą.

AZS: skóra jak pergamin

Najpierw dokucza swędzenie, które nie pozwala spokojnie spać i koncentrować się na codziennych zajęciach. Potem skóra robi się bardzo sucha. Z czasem w zgięciach pod kolanami i przy łokciach widać czerwone grudki, które później zmienią się w ropne krostki. Jest coraz więcej czerwonych plam przypominających liszaj. Mogą pokryć nawet całe ciało. Lekarze nazywają to erytrodermią. Po każdym drapaniu pozostają wyraźne ślady, zwane przeczosami. W końcu  skóra wygląda jak natłuszczony pergamin, niemal przezroczysta, widać przez nią żyły.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Bierz prysznic zamiast kąpieli, bo zbyt długie przebywanie w chlorowanej wodzie wysusza skórę.
 • Nie używaj zwykłych mydeł ani płynów do kąpieli. Stosuj syntetyczne detergenty (tzw. syndety) nie zawierające zwykłego mydła,
 • Przed prysznicem natrzyj się substancją ochronną lub wlej ją do wanny.
 • Po kąpieli natłuść wilgotną i ciepłą skórę, np. oliwką. Wtedy ona lepiej się wchłania, dobrze zabezpiecza skórę, a jednocześnie nie brudzi ubrania.
 • Można stosować także zwykłe kremy półtłuste i tłuste, ale bez konserwantów.
 • Wielką ulgę przynosi kąpiel w słonej wodzie. Morze zastąpi np. woda z solą z Morza Martwego.
 • Ubranie i pościel pierz w płatkach mydlanych lub specjalnych proszkach dla alergików.

Atopowe zapalenie skóry: leczenie AZS

Nie jest proste, zwłaszcza gdy chory cierpi na jeszcze inną chorobę alergiczną. Małe szanse na całkowite wyleczenie mają osoby, u których bardzo wcześnie wystąpiły pierwsze objawy. Przy łagodnej postaci choroby stosuje się specjalne maści-kremy. Do niedawna jedynym lekarstwem były kremy sterydowe. To właśnie one sprawiały, że skóra robiła się coraz cieńsza, pergaminowa. Obecnie z powodzeniem stosuje się kremy przeciwzapalne, które działają jak sterydy, ale nie niszczą skóry. Długotrwałą poprawę przynoszą leki immunosupresyjne. Można podawać tabletki przeciwuczuleniowe. Ale im są skuteczniejsze, tym większą wywołują senność. Najcięższe przypadki leczy się sterydami, np. cyklosporynami A. Niestety, po tych preparatach ustają dokuczliwe objawy, ale choroba może powrócić w znacznie silniejszej postaci. Zaleca się także psychoterapię, która uczy radzić sobie ze stresem. Dlaczego to takie ważne? Dowiedziono, że prawie zawsze stres nasila swędzenie i czerwone plamy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.06.2016 19:52
jak pojawia się zaostrzenie to u mnie sprawdzają się jedynie produkty na bazie parafiny- tworzą warstwę ochronną , oraz provag w emulsji do mycia miejsc intymnych-to jedyny preparat który mnie nie drażni , a jednocześnie daje ochronę przed zakażeniami
Nie zarejestrowany, 30.06.2016 2:42
u mojej córki największy problem był z środkami myjącymi i dopiero nie dawno znalazłam sposób na mycie jej miejsc intymnych emulsją provag- nie wysusza( bez sls , parabenów) , a metabolity kwasu mlekowego zapobiegaja zakażeniom
 

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry

AZS potrafi dać się we znaki. Wiele osób ucieka się do naturalnych metod leczenia. Dobrze się kąpać np. w krochmalu lub kisielku z  siemienia lnianego. Najczęstszym błędem jest smarowanie chorych miejsc lub całego ciała specyfikami z kitem pszczelim. Może się to skończyć bardzo bolesnymi ranami, które trzeba już będzie leczyć w szpitalu. Cierpiący na AZS nie powinni też stosować żadnych leków ani płynów na spirytusie (np. perfum i toników).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 19.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 155)
Mateusz, 16.08.2016 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wraz ze swoim wspólnikiem zajmujemy się zdrowiem od roku czasu i widzimy efekty stosowanych produktów. Nie chcę nikogo nakłaniać do zakupu rzeczy którymi się zajmujemy lecz chciałem przekazać informacje co pomogło nie jednej osobie. Chodzi o Kwasy Omega 3 które gaszą stany zapalne powstałe w organizmie poprzez dostarczanie zbyt dużej liczby Omegi 6. Nie tylko alegie i AZS ale również hashimoto, poprawa pamięci i koncentracji, nowotwory, depresja czy stres. Zainteresowanym osobom mogę wysłać zdjęcia przedstawiające ręce mojego wspólnika któremu w końcu udało się latach po 15 uporać z AZS, alergią i astmą. Proszę nie traktować tego jako oferty lecz zainteresowanie się tematem niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz Omegi 3. Jeżeli ktoś jednak chce uzyskać więcej informacji zapraszam do dyskusji :) mateusz4591@o2.pl
 
jasne, 29.07.2016 11.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdyby faktycznie żadne lekarz wam nie umiał pomóc i byliście zdani na siebie i jakoś wam się udało tego pozbyć to byście powiedzieli normalnie tutaj. Ale nie jeden chce aby dzwonić do niego na telefon to wszystko opowie, jak by nie mógł tutaj napisać, drugi pisze coś o myciu sięi nie wiadomo czym. Jesteście tak bardzo pomocni że aż wcale.
 
consument, 08.05.2016 11.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy sądzicie Państwo, że Ige całkowite 2000 u 7,5 rocznego dziecka może być spowodowane AZS? Testy alergiczne robione kilkakrotnie za każdym razem ujemne. Kilku alergologów zaliczonych, hematolog i immunologia rozkładają ręce. Ige w ciągu ostatnich 3 lat urosło z poziomu 600 i nie wiadomo jak je zahamować. Gdyby ktoś z Państwa był już doświadczony w tej kwestii proszę o kontakt mailowy consument@interia.pl
 
historia wyzdrowienia, 20.04.2016 22.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dodam, że teraz mogę się już myć codziennie :)
 
historia wyzdrowienia , 20.04.2016 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, chcę się z Wami podzielić historią mojego zwycięstwa z tą chorobą, która dręczyła mnie od dzieciństwa do ok 22 roku życia (teraz mam 25 lat). obecnie czuję się całkiem normalnie, nie biorę żadnych lekarstw. Zacznę od początku. Po wyjeździe z domu na studia choroba zaczęła się cofać, a gdy wracałem do domu znowu nawracała i to mnie zaczęło zastanawiać. Pamiętam, że w dzieciństwie zamiast skóry na nogach miałem dwa wielkie strupy, musiałem się kąpać w specjalnych oliwkach. Leczyłem się także do 19 roku życia na astmę (leki sam odstawiłem i czuję się świetnie). Zawsze miałem katar sienny i łzawienie z oczu, od kilku lat mam spokój. Punkt kulminacyjny był w liceum, gdy na moją skórę nie pomagały najsilniejsze leki sterydowe (atopie miałem na twarzy (wszedł w to liszajec zakaźny), powiekach, w zgięciach nóg i rąk, na górze dłoni. Zacząłem eksperymentować z leczeniem objawowym, (atopie powstają przez zbyt wolne wytwarzanie warstwy ochronnej na skórze), zacząłem więc się myć co kilka dni żeby nie zdzierać tej warstwy, zamiast się natłuszczać po myciu. To była naprawdę duża ulga, atopie się bardzo zmniejszyły. Wyszło też, że mam uczulenie na kota w domu, oraz na mleko. Mama mi dawała całe życie mleko, nawet ostatnio, gdy ponad tydzień piłem mleko bez laktozy, wyszły mi pod kolanem małe zaczątki atopii więc przerwałem picie i wszystko znikło samo. Tak więc gdy wyjechałem n studia przestałem pić mleko i to była bardzo dobra decyzja. Czyli przyczyną atopii była alergia pokarmowa, alergia na kota i być może nawet leki od astmy, a na dłoniach od sztucznej bluzy. Zniknęły mi przy okazji inne alergie m. in. na poliester(które mogły być alergiami krzyżowymi). Czyli prawie całe życie brałem leki od astmy, parę lat od zatok (sterydowe) i żaden z "lekarzy" nie zorientował się jaka jest przyczyna, nie zrobił żadnych badań, do wyleczenia doprowadziłem tylko i wyłącznie ja (smarowanie z różnych uzdrowicielskich źródełek też pewnie miało wpływ). Jeszcze może rok temu używałem elokomu pod kolana, bo w tych miejscach atopie były bardzo oporne, ale teraz gdy piszę, to nie mam już nawet śladu (obecnie nóg w ogóle nie myję mydłem!). Nawet nabyte bielactwo skóry w smarowanych miejscach zdążyło zniknąć. Tak więc jeśli chcesz wyzdrowieć licz tylko na siebie, analizuj wszystko co robisz i szukaj przyczyny nie zwalając tylko przyczyny na "złe geny" bo ona może tkwić gdzieś zewnątrz. PS. wiem, że tekst jest dość chaotycznie napisany ale już nie chce mi się nad tym siedzieć i poprawiać :P
 
Łukasz, 26.03.2016 10.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam , Znam problem atopowego zapalenie skóry , sam od dziecka miałem częste swędzące zaczerwienienia na dłoniach ,szyi , za kolanami , można powiedzieć ,że na cały ciele borykałem się z tym przez kilkanaście lat... dostawałem coraz to różniejsze leki i nic wszechwiedzący lekarze załamywali ręce ... Dziś mija 3 rok bez tej chemicznej choroby .. Wyleczyłem się tylko i wyłącznie naturalnymi produktami ... Dzwońcie 535-576-065 chętnie pomogę wam wyjść z tego gówna bo wiem jak straszna jest ta choroba ... Pozdrawiam :)
 
krzysztof, 09.03.2016 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Swoj, napisał/a prawdę wszystko w tym temacie.Szukajmy przyczyn choroby ,a nie skupiajmy się tylko na objawach.Pozdrawiam.
 
ala12, 18.02.2016 21.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mama zapalenie skóry
 
Sylwiaa, 17.01.2016 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj syn od urodzenia mial azs, po 6 tygodniach stosowania colostrum owczego skora stala sie duuuzo lepsza. To sa kapsulki. Moj syn stosowal 2 na czczo. Do tego polecam rowniez serum z tej serii.
 
izabela, 14.01.2016 15.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moze ktos mi wytlumaczyc dlaczego mojemu synowi przy azs wychodza siniaki
 
następne »
strona 1 z 16
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

49770

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Możesz jedynie...

więcej

48458

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym...

więcej

45007

GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

44804

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Sugeruję wizytę u alergologa lub laryngologa. Opisywane objawy mogą stanowić powód zwolnienia z zajęć na basenie.

Jak będzie, nie da się przewidzieć. Większe szanse są, że jeśli przerwie Pani przyjmowanie tabletek, to krwawienie się nasili i będzie trwało jak miesiączka. Jeśli będzie Pani kontynuowała...

Radzę, aby nad leczeniem ortodontycznym miał kontrolę jeden lekarz. Takie leczenie trwa ok. 2 lat i jest wymagana stała, comiesięczna kontrola. Wynik leczenia przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.