ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: przyczyny, objawy i leczenie

Konsultant: prof. Lidia Rudnicka, dermatolog, kierownik Kliniki Dermatologicznej Szpitala MSWiA w Warszawie
141 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Możesz jedynie minimalizować objawy, stosując kosmetyki. Swędzenie, główny objaw atopowego zapalenia skóry, jest podobno gorsze niż ból. Co trzeba wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną! Nie zachorujesz nawet po bardzo bliskim kontakcie z chorym. Nie trzeba więc w domu stosować nadzwyczajnych środków ostrożności. Można brać na ręce małe dzieci i korzystać w domu z tych samych naczyń.

Na atopowe zapalenie skóry cierpi około 20 proc. ludzi na świecie. Są to zwykle mieszkańcy Europy Zachodniej i USA. Nieco częściej chorują dziewczynki. Z upływem czasu choroba coraz bardziej się wycisza, a objawy są mniej dokuczliwe. Nie wolno jednak zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, a przede wszystkim dokładnym jej natłuszczaniu, zwłaszcza po kąpieli, natrysku czy pływaniu w basenie.

Nie przegap

Atopowe zapalenie skóry: winne geny czy nadmierna higiena?

Jest teoria, że chorobę może wywoływać nadmierna higiena. Większość naukowców uważa jednak, że się ją dziedziczy, ponieważ u chorych występuje ten sam gen. Ale dziedziczymy tylko genetyczną skłonność do atopii, czyli alergii o podłożu genetycznym. Jest nią również astma i katar sienny. Specjaliści twierdzą, że im silniejsza astma, tym mniej uszkodzona skóra. I odwrotnie. Wiadomo, że dzieci z dużą wagą urodzeniową częściej chorują niż te, które miały niedowagę lub ważyły zgodnie z normą. Większe skłonności do zachorowania mają też dzieci karmione mlekiem krowim przed ukończeniem roku.

Tego nie rób

Tego nie rób

Unikaj:

 • Pomieszczeń, w których pali się papierosy (dym tytoniowy bardzo źle działa na skórę).
 • Wełnianych ubrań, bo wełna podrażnia, a nawet może ranić cienką skórę.
 • Miejsc zakurzonych i brudnych, bo może dość do infekcji skóry.
 • Pomieszczeń klimatyzowanych.
 • Basenów z chlorowaną wodą.

AZS: skóra jak pergamin

Najpierw dokucza swędzenie, które nie pozwala spokojnie spać i koncentrować się na codziennych zajęciach. Potem skóra robi się bardzo sucha. Z czasem w zgięciach pod kolanami i przy łokciach widać czerwone grudki, które później zmienią się w ropne krostki. Jest coraz więcej czerwonych plam przypominających liszaj. Mogą pokryć nawet całe ciało. Lekarze nazywają to erytrodermią. Po każdym drapaniu pozostają wyraźne ślady, zwane przeczosami. W końcu  skóra wygląda jak natłuszczony pergamin, niemal przezroczysta, widać przez nią żyły.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Bierz prysznic zamiast kąpieli, bo zbyt długie przebywanie w chlorowanej wodzie wysusza skórę.
 • Nie używaj zwykłych mydeł ani płynów do kąpieli. Stosuj syntetyczne detergenty (tzw. syndety) nie zawierające zwykłego mydła,
 • Przed prysznicem natrzyj się substancją ochronną lub wlej ją do wanny.
 • Po kąpieli natłuść wilgotną i ciepłą skórę, np. oliwką. Wtedy ona lepiej się wchłania, dobrze zabezpiecza skórę, a jednocześnie nie brudzi ubrania.
 • Można stosować także zwykłe kremy półtłuste i tłuste, ale bez konserwantów.
 • Wielką ulgę przynosi kąpiel w słonej wodzie. Morze zastąpi np. woda z solą z Morza Martwego.
 • Ubranie i pościel pierz w płatkach mydlanych lub specjalnych proszkach dla alergików.

Atopowe zapalenie skóry: leczenie AZS

Nie jest proste, zwłaszcza gdy chory cierpi na jeszcze inną chorobę alergiczną. Małe szanse na całkowite wyleczenie mają osoby, u których bardzo wcześnie wystąpiły pierwsze objawy. Przy łagodnej postaci choroby stosuje się specjalne maści-kremy. Do niedawna jedynym lekarstwem były kremy sterydowe. To właśnie one sprawiały, że skóra robiła się coraz cieńsza, pergaminowa. Obecnie z powodzeniem stosuje się kremy przeciwzapalne, które działają jak sterydy, ale nie niszczą skóry. Długotrwałą poprawę przynoszą leki immunosupresyjne. Można podawać tabletki przeciwuczuleniowe. Ale im są skuteczniejsze, tym większą wywołują senność. Najcięższe przypadki leczy się sterydami, np. cyklosporynami A. Niestety, po tych preparatach ustają dokuczliwe objawy, ale choroba może powrócić w znacznie silniejszej postaci. Zaleca się także psychoterapię, która uczy radzić sobie ze stresem. Dlaczego to takie ważne? Dowiedziono, że prawie zawsze stres nasila swędzenie i czerwone plamy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 12.08.2015 13:43
Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje u niemowląt pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia. Zwane jest również egzemą lub atopowym wypryskiem. AZS ma podłoże genetyczne, więc jeśli w rodzinie są choroby alergiczne istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka. Przyczyną może być również klimat, poziom zanieczyszczenia powietrza oraz kontakt z kosmetykami i detergentami. AZS ujawnia się w wyniku podrażnienia skóry, a duży wpływ na jej stan ma również alergia pokarmowa. Objawy AZS: zmiany skórne oraz świąd. W pierwszym etapie choroby, który trwa do 2. r.ż. u dzieci występują ostre stany zapalne skóry, na której pojawiają się strupy, nadżerki oraz zmiany grudkowo-wysiękowe. Zmiany te pojawiają się najczęściej w okolicy policzków i czoła, na owłosionej części głowy oraz przy płatkach usznych. Ogniska zapalne mogą się pojawiać również w innych miejscach ciała. Oprócz tego, dzieci cierpiące na AZS mają cienkie i matowe włosy oraz zaczerwienione i wysuszone policzki. Leczenie: niemowlęta z objawami atopowej skóry powinny być karmione piersią. Z diety matki zazwyczaj wyklucza się pokarmy silnie uczulające, takie jak: czekolada, cytrusy, orzechy, mleko krowie. Przy rozszerzaniu diety niemowlęcej produkty powinny być wprowadzane stopniowo, aby móc zaobserwować ewentualne nasilanie zmian skórnych. Z otoczenia dziecka należy także wyeliminować czynniki drażniące, znajdujące się w proszkach do prania i kosmetykach. Należy również wyeliminować alergeny wziewne, takie jak kurz, sierść zwierząt, wełna. Ubranka i pościel dziecka należy prać w proszkach i płynach hipoalergicznych lub płatkach mydlanych. Równie ważne jest używanie emolientów – preparatów nawilżająco-natłuszczających, które przyczyniają się do odbudowy płaszcza lipidowego skóry niemowlaka. W przypadku, gdy świąd skóry jest bardzo uporczywy, nasila się w nocy i prowadzi do niepokoju dziecka, płaczu i bezsenności lekarz zaleca stosowanie leków przeciwhistaminowych. Warto pamiętać, że przegrzewanie ciała dziecka nie wpływa korzystnie na zmiany skórne maluszka. Źródło: http://szczepimy.com.pl/akademia-zdrowego-dziecka/niemowle-0-12-msc/zdrowie/dolegliwosci/
Nie zarejestrowany, 29.05.2015 15:01
skóra atopowa była objawem nietolerancji mojego dziecka na laktozę. Długi czas szukaliśmy sposobów, żeby trochę zminimalizować zmiany wysiękowe ale emolienty przyniosły córci ulgę.
 

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry

AZS potrafi dać się we znaki. Wiele osób ucieka się do naturalnych metod leczenia. Dobrze się kąpać np. w krochmalu lub kisielku z  siemienia lnianego. Najczęstszym błędem jest smarowanie chorych miejsc lub całego ciała specyfikami z kitem pszczelim. Może się to skończyć bardzo bolesnymi ranami, które trzeba już będzie leczyć w szpitalu. Cierpiący na AZS nie powinni też stosować żadnych leków ani płynów na spirytusie (np. perfum i toników).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.12.2014

Komentarze (1 - 10 z 141)
ewela, 31.08.2015 14.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córka zachorowała na atopowe zapalenie skóry w wieku 2 m-cy, gdy miała 5 trafiliśmy do szpitala (rany ropne a tam oczywiście maści sterydowe) po powrocie problem powrócił ale na szczęście z mniejszym nasileniem. Teraz ma 13 i wygląda już dobrze. Stosowaliśmy przerózne maści m.in.: atoperal, latopic, demsa, lipikar, maść cynkową, maść cholesterolową i najbardziej skuteczna okazała się robiona maść cholesterolowa z wodą wapniową na receptę ok. 8 zł. Dodatkowo kopiel w emolientach, ubrania prane w białym jeleniu, dieta bezmleczna- pije mleko bebilon pepti dha. Bardzo dobrze wpłynął też wyjazd nad morze.
 
tituba, 01.07.2015 00.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem staram się, aby moje dziecko miało jak najmniejszy kontakt z tą całą chemią i sterdytami i dlatego też wybrałam dermaveel. U mojego syna najwieksze zapalenia pojawialy się na policzkach i dloniach, a dermaveel skutecznie jest zlagodzil i już sie tak biednak nie drapie
 
gosc, 04.06.2015 17.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam. stosowałam różne maści, kremy, sterydy, emolienty. dzięki Dermaveelowi już nie muszę używać sterydowych leków.
 
Migotka, 01.06.2015 22.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam z tej samej serii również są produkty dla dzieci.
 
Martyna, 01.06.2015 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem na etapie prób i błędów. U mojej córeczki stwierdzono atopowe zapalenie :-( Obecnie kupiłam atoperal. Smarujemy już trzy tygodnie i jest poprawa. Efekt jest godny mojego polecenia.
 
tom tom, 30.05.2015 21.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam, a jaki krem na azs u doroslego?
 
Ela, 25.05.2015 21.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ula, co do tego atoperalu, to trochę o nim poczytałam i raczej są pozytywne opinie. Mnie bardzo pomaga ectoAlerg, ponieważ zawiera ektoinę i jest naturalny, a ja unikam chemii.
 
ulka, 15.05.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znacie atoperal? To jakaś nowość?
 
kinga, 04.05.2015 11.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam krem Latopic, ma dzialanie nie tylko natluszcajace i lagodzace ale rowniez antybakteryjne,przez pol roku wlaczylam u corki z plama na buzi, powiekszala sie i powiekszala, az ktos mi polecil latopic i w ciagu 2 dni rana sie zagoila. a lekarze serwowali mi sterydy, a wystarczylo cos antybakteryjnego, bo wiadomo, ze jak sie drapie rane to bakterie moga zakazic to...
 
agnieszka, 30.04.2015 23.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam! w moim przypadku dla mojej 4 letniej córki pomogła terapia naswietlania lampami ciała oraz codzienna pielegnacja ciala balsamem Avene xeracalm który gorąco polecam.
 
następne »
strona 1 z 15
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Liszaj płaski: przyczyny, objawy i leczenie

Liszaj płaski to choroba, która może dotknąć skórę, błony śluzowe (np. jamy ustnej), a także...

więcej

29521

EGZEMA - stres i kontakt z alergenem powiększają wypryski EGZEMA - stres i kontakt z alergenem powiększają wypryski

Egzema inaczej wypryski to stan zapalny skóry, który przejawia się powstawaniem łuszczących się...

więcej

26440

ZAJADY - jakie są przyczyny zajadów? Jak odróżnić zajady od opryszczki? ZAJADY - jakie są przyczyny zajadów? Jak odróżnić zajady od opryszczki?

Zajady to stan zapalny kącików ust. Zaczyna się od niewielkiego zaczerwienienia, jednak z czasem...

więcej

39951

Domowe sposoby na wrastający paznokieć Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby na wrastający paznokieć są przeznaczone dla osób, u których nie widać jeszcze...

więcej

31642

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Ja przeciwwskazań nie widzę. Należy jednak zapytać o to lekarza wykonującego kolonoskopię, może jakieś przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej pojawią się.

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które polega na przemieszczeniu się do przodu kręgów leżących wyżej w stosunku do kręgów położonych niżej. W wyniku przesunięcia może dojść do zwężenia kanału...

Krwawienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą mieć różna przyczynę. Najczęściej stanowią powikłanie działania preparatu. Wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.