WODA UTLENIONA - właściwości i zastosowanie. Leczenie wodą utlenioną

Autor: Monika Majewska

Woda utleniona ma wiele właściwości, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i nie tylko. Jej lecznicze działanie nie ogranicza się tylko do dezynfekcji ran. Sprawdź, jakie właściwości ma woda utleniona i jakie znalazła zastosowanie.

Woda utleniona to 3-procentowy wodny roztwór nadtlenku wodoru. Woda utleniona ma wiele właściwości, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i nie tylko. Roztwór nadtlenku wodoru posiada działanie bakteriobójcze, odkażające, a także odnawiające i wybielające, dlatego stosowanie wody utlenionej nie ogranicza się tylko do dezynfekcji ran.

Leczenie wodą utlenioną. 10 właściwości leczniczych wody utlenionej

1) Woda utleniona na odkażanie ran

Woda utleniona stosowana jest najczęściej do przemywania ran, jako słabo działający środek przeciwbakteryjny - w obecności płynów ustrojowych pieni się, wydzielając tlen, co powoduje mechaniczne oczyszczenie rany.

2) Płukanie gardła wodą utlenioną na ból gardła

Płukanie gardła wodą utlenioną to sprawdzony sposób na złagodzenie bólu gardła. Aby przygotować płukankę, należy rozcieńczyć 1 łyżeczkę preparatu (ok. 5 ml) w szklance wody (ok. 250 ml). Płukankę należy stosować kilka razy na dobę.

3) Płukanie ust wodą utlenioną w chorobach przyzębia i nie tylko

Woda utleniona może być stosowana do płukania jamy ustnej w chorobach przyzębia oraz płukania kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych. W tym celu należy rozcieńczyć 1 łyżeczkę preparatu (ok. 5 ml) w szklance wody (ok. 250 ml). Płukankę należy stosować kilka razy na dobę.

4) Woda utleniona zlikwiduje przykry zapach z ust

Płukanie ust rozcieńczonym nadtlenkiem wodoru pomaga pozbyć porannego nieświeżego oddechu, zapachu cebuli czy czosnku i innych nieprzyjemnych zapachów z ust. Płukankę według powyższego przepisu należy stosować kilka razy dziennie.

5) Woda utleniona do nosa na katar i chore zatoki

Woda utleniona pomoże przy katarze czy chorych zatokach. Jednak samej wody utlenionej nie można wlewać do nosa. Konieczne jest sporządzenie roztworu - 5 ml soli fizjologicznej należy wymieszać z 7 kroplami wody utlenionej. Za pomocą pipetki wlej roztwór do nosa, najpierw do jednej dziurki, potem do drugiej. Jeśli nie chcesz wlewać takiego roztworu do nosa – jest inny sposób, by wykorzystać lecznicze właściwości wody utlenionej w walce z infekcjami dróg oddechowych - inhalacje. Do pustej szklanki wlej 10-15 kropli wody utlenionej i kilka kropli soli fizjologicznej. Zalej szklankę do połowy gorącą wodą. Usiądź wygodnie i nachyl się nad szklanką, zakrywając głowę ręcznikiem.

Ważne

Ważne

Czy picie wody utlenionej jest bezpieczne? Czy można pić wodę utlenioną? Skutki uboczne picia wody utlenionej

Niektóre, zdecydowanie bardziej kontrowerysjne metody zakładają też doustne stosowanie wody utlenionej. Rosyjski profesor medycyny Iwan Nieumywakin, który zyskał przydomek Głównego Uzdrowiciela Ludowego Rosji, przekonuje, że wodę utlenioną można też stosować wewnętrznie.² Jednak naukowcy z University of Colorado School of Medicine w Aurora w stanie Kolorado (USA)¹ przekonują, że doustne przyjmowanie wody utlenionej jako środka na różne dolegliwości może doprowadzić nawet do śmierci. - Spożywanie wysoko stężonego nadtlenku wodoru może spowodować zator zaburzający funkcjonowanie serca, układu oddechowego i nerwowego, co w efekcie może prowadzić do trwałego kalectwa lub śmierci - mówi dr Benjamin Hatten z University of Colorado School of Medicine, główny autor badania. - Nadtlenek nie powinien być spożywany nigdy i pod żadnym pozorem - dodaje. Woda utleniona powinna być stosowana wyłącznie zewnętrznie. To żrąca ciecz, nie wolno jej pić. Bezpośrednimi skutkami doustnego przyjmowania wody utlenionej mogą być: drgawki, duszności, udar mózgu, zator tętnicy płucnej, zawał serca i objawy psychiczne. Odnotowano także przypadki śmiertelne po doustnym spożyciu wody utlenionej.

6) Woda utleniona na grzybicę, łuszczycę i inne choroby skóry

Rozcieńczona woda utleniona pomoże także w chorobach, takich jak np. łuszczyca czy egzema. W przypadku grzybicy stóp (albo innej części ciała) bądź brodawek należy smarować je wodą utlenioną (nierozcieńczoną) przez kilka dni, aż zmiany skórne znikną.

7) Woda utleniona na trądzik

Przemywanie twarzy wodą utlenioną pomoże osobom zmagającym się z trądzikiem. Namocz wacik kosmetyczny w 1,5% wodzie utlenionej. Natrzyj nim skórę, a po 20 minutach spłucz ciepłą wodą. Woda utleniona działa antybakteryjnie, pomoże złagodzić stan zapalny i zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. To także dobra metoda na zaskórniki.

8) Kąpiel w wodzie utlenionej na ból kręgosłupa, mięśni i stawów

Medycyna naturalna poleca kąpiel w wodzie utlenionej na ból kręgosłupa, mięśni i stawów. Aby je złagodzić, należy wlać kilka buteleczek wody utlenionej do wanny wypełnionej wodą i zanurzyć się w niej na 30-40 minut.

9) Woda utleniona na wybielenie zębów?

Zwolennicy wody utlenionej przekonują, że to skuteczny sposób na wybielenie zębów. Wystarczy zmieszać ją z sodą oczyszczoną, by otrzymać wybielającą pastę do zębów. Jednak specjaliści nie podzielają ich zdania. Przekonują, że wybielenie wodą utlenioną nie przyniesie efektów z powodu małego stężenia nadtlenku wodoru. Profesjonalne preparaty do wybielania zębów zawierają 30% stężenie nadtlenku wodory, podczas gdy w wodzie utlenionej jest to poniżej 3%. Poza tym jeżeli woda utleniona nie będzie stosowana rozcieńczona (jako płukanka), lecz jako samodzielny specyfik, może dojść do uszkodzenia zębów i dziąseł. W związku z tym ich zdaniem mycie zębów wodą utlenioną nie jest wskazane.

10) Woda utleniona zapobiegnie ukąszeniom owadów

Dzięki wodzie utlenionej pozbędziesz się owadów. 200 g cukru wymieszaj z 200 ml wody utlenione, 3,5 l wody. W ten sposób otrzymasz spray owadobójczy, np. na komary.  Pamiętaj: chroń oczy i nie wdychaj przygotowanej substancji.

Ratownik medyczny wyjaśnia, dlaczego świeżej rany nie zalewamy wodą utlenioną

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czyszczenie uszu wodą utlenioną. Czy można wlać wodę utlenioną do ucha?

Czy można wlać wodę utlenioną do ucha? Niektórzy zalecają czyszczenia uszu wodą utlenioną, a nawet wkraplanie wody utlenionej do uszu w celu leczenia lub zapobiegania chorobom. Popularyzatorem tej metody jest m.in. Jerzy Zięba. Zaleca on wkraplać do ucha kilka kropel nierozcieńczonej wody utlenionej. - Typowe przeziębienie, w trakcie którego boli nas gardło, zaczyna się od tego, że w uchu środkowym namnażają się bakterie. Jeśli uchwycimy ten problem odpowiednio wcześnie, to na 90 proc. żadna infekcja się nie rozwinie - mówi Jerzy Zięba. - Trzeba jednak pamiętać, by zaczynać od zapuszczania po jednej kropli, ponieważ wielu z nas, choć o tym nie wie, ma uszkodzone błony bębenkowe. W takim przypadku kuracja wodą utlenioną może być bolesna - przestrzega Zięba.

Jednak specjaliści ostrzegają, że wody utlenionej nie można stosować do ucha! Woda utleniona jest silnym utleniaczem, przez co może uszkodzić delikatne tkanki naskórka w uchu. Nie zalecają jej stosować nawet rozcieńczonej z wodą.

Woda utleniona dożylnie

Iwan Nieumywakin uważa, że woda utleniona podawana dożylnie zapewnia tlen narządom, takim jak serce czy mózg.² Woda utleniona podana w ten sposób ma oczyścić naczynia krwionośne, przywróci wiele funkcji mózgu i nerwu wzrokowego. Jak instruuje Iwan Nieumywakin, pierwsze wprowadzenie dożylne przeprowadza się w stosunku 2 ml nadtlenku wodoru na 200 ml soli fizjologicznej (0,03 proc.). Następne zabiegi wykonuje się po 5, 8 i 10 ml nadtlenku wodoru na 200 ml soli fizjologicznej (0,15-0,20 proc.). Jednak skuteczność tej metody leczniczej nie została udowodniona naukowo i lepiej jej nie stosować.

Polecamy
Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory?

Czy witamina C leczy raka? Czy dożylne wlewy witaminy C mogą wyleczyć nowotwory? Zwolennicy terapii witaminą C przekonują, że to ...

To ci się przyda

To ci się przyda

Chcesz, by pranie było bielsze - dodaj do niego szklankę wody utlenionej.

Plamy z krwi - polej je wodą utlenioną, odczekaj i spłucz zimną wodą.

Skończył ci się płyn do soczewek? Nie szkodzi. Zamiast niego użyj wody utlenionej.

Woda utleniona rozcieńczona z wodą wyczyści i zdezynfekuje łazienkę czy blaty w kuchni.

Woda utleniona - zastosowanie w kosmetyce

Dzięki wodzie utlenionej możesz też bezpiecznie rozjaśnić włosy. Wystarczy zmieszać wodę utlenioną z wodą w proporcji 1:1.

Podobno woda utleniona to także sprawdzony sposób na cellulit. Zwolenniczki tej metody pozbywania się pomarańczowej skórki najpierw robią masaż miejsc dotkniętych cellulitem, a następnie namoczonym w wodzie utlenionym wacikiem nacierają skórę.

Jeżeli masz żółte i przebarwione paznokcie, wykonaj pastę wybielającą. Wymieszaj ze sobą sodę oczyszczoną i wodę utlenioną tworząc gęstą pastę. Nanieś ją na paznokcie i dokładnie wcieraj przez kilka minut. Na koniec spłucz pastę i osusz ręce.

Ważne

Ważne

Pamiętaj, że do celów kosmetycznych używa się wody utlenionej w stężeniu jedynie 1-1,5%.

Wody utlenionej w celach kosmetycznych nie można stosować przed dłuższy czas, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia przebarwień i wywołać reakcje uczuleniowe. Istnieje też ryzyko, że po wypryskach pozostaną blizny. Poza tym woda utleniona może doprowadzić do przesuszenia skóry, której reakcją obronną jest dodatkowa stymulacja gruczołów łojowych do jeszcze intensywniejszej pracy – efekt więc może być zupełnie odwrotny od oczekiwanego.

Polecamy
SODA OCZYSZCZONA - właściwości i zastosowanie. Leczenie sodą oczyszczoną

SODA OCZYSZCZONA - właściwości i zastosowanie. Leczenie sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona ma wiele właściwości, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie, kuchni, kosmetyce i nie tylko. Najbardziej znana jest jako ...

Bibliografia:

1. Outcomes After High-Concentration Peroxide Ingestions, www.annemergmed.com/article/S0196-0644(16)31389-0/abstract

2. Nieumywakin I., „Woda utleniona na straży zdrowia”, wyd. Hartigrama, Warszawa 2008

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.05.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis

Nalewka z aronii to jedna z najchętniej wybieranych przez nas mocnych nalewek. Dlaczego? Owoce...

więcej

265

ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

261

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

250

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

233

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.