WYBIELANIE ZĘBÓW: 6 sposobów na białe zęby

2014-05-30 2:01

Chcesz mieć białe zęby? Wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na poprawę ich wyglądu. Już samo usunięcie kamienia daje widoczną poprawę. Przeczytaj albo posłuchaj o sposobach na wybielanie zębów.

Posłuchaj, jakie są sposoby na wybielanie zębów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Naturalny kolor zębów waha się od bieli, przez kość słoniową, po odcienie szaroniebieskie i żółtobrunatne. Nierzadko się zdarza, że poszczególne zęby (u tej samej osoby) mają różne zabarwienie. Co wpływa na kolor zębów? Przede wszystkim geny, które decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, kolorze zębiny, grubości i odcieniu szkliwa. Niemałą rolę odgrywa też czas – z wiekiem bowiem ściera się szkliwo, a im cieńsza jest jego warstwa, tym bardziej prześwituje spod niej ciemniejsza tkanka zębiny. Ale znaczny wpływ ma również nasza dieta (barwniki w herbacie, czerwonym winie, jagodach, wiśniach), nawyki (palenie papierosów), przyjmowane leki (żelazo, niektóre antybiotyki) czy po prostu niestaranne mycie zębów.
Ciemne, przebarwione zęby nie dodają urody. Warto więc skorzystać z bogatej oferty środków i zabiegów wybielających. Który wybrać? To zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań i zasobności portfela.

Wybielanie zębów - zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego

Często wystarczy oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia, by zęby od razu stały się jaśniejsze. Warto więc zacząć od wizyty u dentysty. Kamień nazębny można usunąć na kilka sposobów – mechanicznie, ultradźwiękami albo podczas zabiegu tzw. piaskowania. Po oczyszczeniu zębów warto jeszcze zrobić przegląd plomb. Te założone przed laty, kompozytowe, też ulegają przebarwieniom, a plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa. Dlatego lepiej je wymienić na nowe, z materiałów o trwałym kolorze.
Koszt: usuwanie kamienia nazębnego 100–140 zł.

Wybielanie zębów - wybielające pasty

To najprostszy, ale skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień – daje efekt rozjaśnienia o 1–2 tony. Pasty wybielające zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże płytkę nazębną ze szkliwem, a także substancje ścierne (np. uwodnioną krzemionkę, węglan wapnia) mechanicznie usuwające osad. Kupując taką pastę, trzeba zwrócić uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności – RDA. Nie powinien przekraczać 200, bo można uszkodzić szkliwo. Z tych samych powodów nie należy jej używać dłużej niż przez 2 miesiące.
Dobrym uzupełnieniem past wybielających są specjalne szczoteczki i płyny do płukania ust. Między włóknami czyszczącymi szczoteczki mają gumowe wypustki polerujące powierzchnię zębów, płyny zaś hamują gromadzenie się płytki nazębnej.
Koszt: pasta 3–25 zł, szczoteczka 10–25 zł, płyn ok. 10 zł.

Nakładka u dentysty

Wybielanie z użyciem nakładek można przeprowadzić także z pomocą stomatologa. Nakładki wykonuje się w gabinecie protetycznym według zrobionego wcześniej odcisku uzębienia, więc są one idealnie dopasowane. Lekarz dobiera też żel o odpowiednim stężeniu, ale wybielanie przeprowadza się w domu. Nakładki trzeba nosić 2 razy dziennie przez ok. 2 godziny albo zakładać na noc na 4 godziny. Takie wybielanie trwa do 4 tygodni. 
Koszt: 500–1000 zł.

Czytaj też: Szczoteczka soniczna - jak działa i jak jej używać?

Wybielanie zębów: paski, lakiery i żele wybielające

W preparatach do domowego wybielania chemicznego substancją aktywną najczęściej jest nadtlenek wodoru. Mogą one rozjaśnić zęby o 2–4 tony. Efekt uzyskuje się w 2–3 tygodnie.
Najpopularniejsze są elastyczne paski nasączone wybielającym żelem, które 2 razy dziennie na 20 minut przykleja się do zębów górnych i dolnych (ale nie na całym łuku zębowym, tylko od czwórek do czwórek). Inne preparaty – lakier, żel, wosk – przeznaczone są do malowania zębów. Niestety, nie docierają do przestrzeni międzyzębowych. Pod tym względem lepiej sprawdza się metoda nakładkowa. Plastyczne nakładki należy rozgrzać w gorącej wodzie, następnie zagryźć i dopasować do swoich zębów. Wypełnia się je 2 razy dziennie żelem wybielającym i na pół godziny umieszcza na dolnej i górnej szczęce. Niestety, nie zawsze udaje się dokładnie dopasować nakładki, co może spowodować nierównomierne rozjaśnienie zębów lub podrażnienie dziąseł żelem.
Koszt: paski ok. 40 zł, żel do malowania ok. 20 zł, żel z nakładkami ok. 50 zł.

Ważne

To musisz wiedzieć

  • Moda na białe zęby nie jest wymysłem ostatnich lat. Wybielania próbowano od wieków, uciekając się czasem do zadziwiających sposobów. Używano w tym celu np. popiołu drzewnego, sproszkowanego rogu jelenia, kredy, soli. Próbę czasu zwycięsko przeszła soda – jako wybielacza używały jej nasze babcie i matki, ale i dziś jest składnikiem niektórych past do zębów.
  • Zabiegi rozjaśniania zębów środkami chemicznymi są zarezerwowane jedynie dla osób powyżej 16. roku życia; nie powinni im poddawać się także epileptycy i kobiety w ciąży.
  • Po wybielaniu zwykle pojawia się nadwrażliwość zębów, ale ustępuje po upływie 1–2 dni.
  • Zęby martwe nie poddają się takiemu wybielaniu – trzeba je rozjaśnić od wewnątrz (preparat wybielający wprowadza się do kanału zęba).
  • Nie można wybielić również plomb i koron, więc może okazać się konieczna ich wymiana, aby całe uzębienie miało jednolity odcień.
  • Przez 2 godziny po zabiegu nie można jeść, a pić wolno wyłącznie wodę mineralną. Przez 2 doby należy stosować tzw. białą dietę – unikać napojów i pokarmów, które mogłyby zabarwić szkliwo (m.in. kawa, herbata, cola, soki owocowe, buraki, czerwona papryka, jagody). Nie wolno palić.
  • Efekt wybielania utrzymuje się do 2 lat. Aby spowolnić proces wnikania barwników w szkliwo, warto stosować pasty wybielające.

W świetle lampy

To metoda dobra dla niecierpliwych, bo wystarcza jeden zabieg, podczas którego można rozjaśnić zęby nawet o więcej niż 5 tonów. Trwa ok. godziny. Ponieważ preparat wybielający (zwykle nadtlenek mocznika i wodoru) ma znacznie wyższe stężenie niż ten do stosowania w domu, lekarz specjalnym środkiem ochronnym najpierw zabezpiecza dziąsła, a wokół szyjek zębów umieszcza gumową osłonę. Następnie nanosi na zęby (wszystkie albo tylko wybrane) wybielacz i naświetla lampą emitującą światło o określonej długości fal, które przyśpiesza działanie preparatu. Taki cykl powtarza się 2–4 razy w zależności od oczekiwanego efektu. Zabieg jest bezbolesny, ale przez następne 1–2 dni zęby są nadwrażliwe.
Koszt: 700–3000 zł w zależności od liczby zębów.

Wybielanie przez maskowanie

Najlepiej na wybielanie reagują zęby żółte. Zęby o odcieniu brązowym lub szarym albo o dużych przebarwieniach (zwykle w wyniku stosowania tetracykliny) mogą wybielić się nierównomiernie. Jeśli zachodzi takie prawdopodobieństwo, lepiej skorzystać z innej techniki poprawienia koloru zębów. Mogą to być licówki – cienkie płytki, najczęściej z porcelany, które przykleja się na przedniej powierzchni zębów. Może to być także żywica kompozytowa, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów – nakłada się ją na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza za pomocą specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.
Koszt: 300–1200 zł za ząb w zależności od użytego materiału.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Anka
|

Domowe sposoby nie są skuteczne według mnie. I można zniszczyc szkliwo. Ja wybieliłam u dentysty w VDental i uważam, ze to była dobra decyzja. Znajoma zniszczyła sobie szkliwo przez metodę z sodą, więc stwierdziłam, że ja na pewno nie będę ryzykować i wole to zrobić u dentysty.

alaaa
|

dobra pasta powinna zalatwić sprawę i wcale nie trzeba koniecznie chodzic na wybielanie (no chyba ze ktos chce wiadomo) ja mam white on i dziala bardzo dobrze, szybko mozna rezultaty zobaczyc a i troche mnie zmobilizowala zeby mniej kawki pic bo takie zeby biale to teraz szkoda haha

Agnieszka
|

Najtańszy i najskuteczniejszy sposób to mycie zębów soda oczyszczoną. Wystarczy myć 3 razy dziennie, a efekty są widoczne dość szybko. Sposób ten wyczytałam w książce "5 domowych środków, które zastąpią drogerię", więc jej sama nie wymyśliłam. Sprawdziłam i gorąco polecam :)

Eliiii
|

Osobiście próbowałam różnych metod, ale największy efekt dało wybielenie zębów

Ania Biel
|

Ja chodziłam na wybielanie do Medykusa, mają nowoczesny system wybielania za pomocą specjalnej lampy, u mnie są bardzo duże efekty :)

Marta
|

Ja wybieliłam zęby w niecały tydzień i to bezpiecznie, zastosowałam metodę Martuni

Marta
|

Używałam paski, dają słaby efekt. Wybieliłam swoje zęby o kilka odcieni dzięki metodzie Martuni :)

Adrian
|

Każdy by chciał mieć białe zęby, ale tak naprawdę to naturalny kolor zębów wcale nie jest biały.

Paula
|

Szkoda, że dentysta informuje o bezbolesnym zabiegu a ok 10 minut przed dostaje się tabletkę przeciwbolowa. Wybielanie jest bardzo bolesne w trakcie jak i po. Nie polecam osobą o wrażliwych zębach!

Kasia
|

Zawsze mnie bardzo interesują te ciekawostki jak to wyglądało kiedyś. Myślę,że nie ma co się bawić z samodzielnym wybielaniem skoro nauka i technika tak poszły do przodu.