Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

48 komentarze
Autor: lek. med. Magdalena Nowacka

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej, ciągle powraca albo pojawia się ból głowy, prawdopodobnie problem leży w zatokach. Jeśli szybko podejmiesz leczenie zapalenia zatok, po zapaleniu zatok nie zostanie śladu.

Zapalenie zatok często pojawia się po banalnym przeziębieniu. Pierwsze objawy zapalenia zatok mogą nie zwrócić twojej uwagi, bo przecież po chorobie został ci tylko katar. Ale potem zaczyna pobolewać głowa, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa. Typowe jest także to, że dolegliwość nasila się w godzinach porannych lub przy pochylaniu. Leczenie zapalenia zatok jest trudne i nie zawsze wymaga pomocy specjalisty. Ale pod warunkiem, że zaczniesz działać natychmiast. Warto to zrobić, bo nieleczone zapalenie zatok to już znacznie poważniejszy problem.

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny

Zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest zakażeniem wirusowym, czasem bakteryjnym, rzadko grzybiczym. Sprzyjają mu nawracające i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych oraz... próchnica zębów. Problemy z zatokami dotykają znacznie częściej alergików i chorych na astmę lub alergiczny nieżyt nosa, osób mających jakieś nieprawidłowości anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.

Zatoki przynosowe to jamy powietrzne w obrębie czaszki, połączone naturalnymi ujściami z jamą nosa po to, by powietrze i śluz mogły się przemieszczać. Spełniają ważne funkcje: są rodzajem amortyzatorów chroniących delikatne struktury mózgu przed urazami, modulują głos, nawilżają wdychane przez nos powietrze. Jeżeli w tkance wyściełającej zatoki zacznie toczyć się proces zapalny, wytwarza się wydzielina, która zatyka ujścia zatok. Powietrze nie może się wydostać i naciska na ściany zatok. To z tego powodu odczuwamy ból różnych okolic twarzy lub głowy.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jeśli choroba dopiero się zaczęła, możesz próbować wyleczyć ją domowymi zabiegami. Zadbaj o to, by zatoki mogły się oczyścić. Pomogą w tym inhalacje i rozgrzewające okłady. Jeśli mimo domowej kuracji dolegliwości nasilają się i trwają ponad tydzień, konieczna jest wizyta u lekarza, który zdecyduje, czy trzeba podać antybiotyk.

Objawy zapalenia zatok

Zatok przynosowych jest kilka. Zapalenie obejmuje najczęściej zatoki czołowe, szczękowe i sitowe. A od tego, gdzie się ono rozwija, zależą dolegliwości. Ból w okolicy czoła wskazuje na zapalenie zatok czołowych. Infekcja zatok szczękowych powoduje często ból górnej szczęki, zębów oraz bolesność uciskową policzków. Obrzęk powiek i okolic oczu to znak, że chorują zatoki sitowe. Ich zapalenie może też powodować zatkanie nosa, bolesność uciskową boków nosa oraz utratę powonienia.

  • Bóle zatok nasilają się rano i przy pochylaniu głowy do przodu. Bardzo częstym objawem jest wydzielina z nosa. Wodnista i przezroczysta, jeśli przyczyną zapalenia są wirusy, lub gęsta i ropna, gdy zakażenie wywołane jest przez bakterie. Czasem występują także dolegliwości ogólne, np. gorączka, złe samopoczucie, uczucie rozbicia czy brak apetytu. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z zatok może powodować przewlekły kaszel i chrząkanie.

Leczenie zapalenia zatok

W typowych przypadkach lekarz tylko na podstawie badania i rozmowy z pacjentem podejmuje właściwe leczenie. W razie nawracających lub długo utrzymujących się objawów zwykle konieczne są dodatkowe badania. Jeśli antybiotyki są nieskuteczne, lekarz może zlecić badania mikrobiologiczne, czyli hodowlę bakterii znajdujących się w wydzielinie pobieranej z nosa lub z zatok podczas ich punkcji (nakłucia). Na tej podstawie dobiera się lek niszczący te właśnie drobnoustroje. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach coraz częściej wykonuje się endoskopię nosa i zatok. Lekarz wprowadza głęboko do nosa cienki wziernik, który umożliwia ocenę niedostępnych w czasie normalnego badania laryngologicznego miejsc, np. ujść zatok, głębszej części przegrody nosowej czy ujścia kanalików łzowych. Obecnie coraz rzadziej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zatok, bo niezbyt dokładnie pokazuje ono nieprawidłowości. Znacznie doskonalsza jest tomografia komputerowa. Jeśli podejrzewa się tło alergiczne zapalenia zatok, wskazane jest wykonanie badań potwierdzających alergię, np. testów skórnych. Zatoki trzeba wyleczyć, bo nieleczone zapalenie może prowadzić do powikłań takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
  • Ogranicz kontakt z zanieczyszczeniami (pyły, dym tytoniowy, związki chemiczne), które uszkadzają błonę śluzową nosa.
  • Unikaj alergenów, dbaj o czystość filtrów w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza. Tkwią w nich bakterie, które błyskawicznie rozprzestrzeniają się z wydmuchiwanym powietrzem.
  • Dużo pij, szczególnie gdy powietrze jest suche. Nawilżona od środka śluzówka nosa stanowi dobrą zaporę dla chorobotwórczych drobnoustrojów utrzymuj prawidłową wilgotność powietrza w mieszkaniu. W sezonie grzewczym bardzo pomocne są nawilżacze powietrza.

Leczenie zapalenia zatok: rodzaje zabiegów

Niekiedy jedynym sposobem uwolnienia się od przewlekłych i nawracających zapaleń zatok jest przeprowadzenie zabiegu. Oto najczęściej wykonywane:

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FEOZ).
To obecnie najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna operacja zatok. Dzięki zastosowaniu endoskopu i bardzo precyzyjnych instrumentów mikrochirurgicznych możliwe jest dokładne usunięcie zmian chorobowych i poszerzenie naturalnych ujść zatok. 

Septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa
. Operację przeprowadza się wtedy, gdy lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody nosa (wrodzone lub w wyniku urazu). Niewielkie skrzywienie zwykle nie upośledza drożności nosa czy zatok, ale gdy dołączy się obrzęk błony śluzowej nosa wywołany infekcją lub procesem alergicznym, może to utrudniać oddychanie przez nos i blokować ujścia zatok przynosowych. Wtedy wskazana jest septoplastyka. 

Polipektomia.
Zabieg polega na usunięciu polipów nosa i zatok. Polipy to patologiczne narośla błony śluzowej. Wypełniają one jamy nosowe oraz zatoki, blokując ich ujście i drożność. Operacja najczęściej wykonywana jest przez otwory nosowe, ale czasem trzeba też nakłuć lub naciąć skórę nad zatoką.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

  • Sól lub gorczyca w woreczkach – do woreczków uszytych z gęsto utkanego płótna nasyp soli kuchennej. Podgrzej je (np. na patelni lub w piekarniku) i przyłóż do policzków i czoła. Sól nie może być za gorąca, by nie poparzyła skóry. Woreczki możesz też napełnić gorczycą. Jej przyjemny zapach przyśpiesza udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od potrzeb okłady powtarzaj nawet kilka razy dziennie. Gdy śluz zacznie spływać, delikatnie oczyść nos – dmuchaj, zatykając jedną dziurkę.
  • Inhalacje – świetne efekty przynoszą inhalacje pary wodnej z dodatkiem odrobiny soli oraz ewentualnie ziół, np. rumianku. Możesz też dodać kilka kropli olejku kamforowego. Pochyl się nad miseczką (nakryj głowę cienkim ręcznikiem lub płótnem) i wdychaj opary. Po 5 minutach inhalacji zdejmij ręcznik z głowy i staraj się delikatnie wydmuchać nos. Gdy idzie to opornie, znów schowaj głowę pod ręcznik. Inhalacje powinno się stosować 3 razy dziennie po około 10 minut. Wskazane są także ciepłe kąpiele lub przebywanie w saunie.

Metody udrażniania zatok są coraz mniej inwazyjne

Źródło wideo: lifestyle.newseria.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 48)
bobi , 08.10.2015 21.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, a jak gruba błona sluzowa była? Mnie wyszła 7 mm zadnych innych objawów już nie mam diagnoza była masywne przewlekłe zapalenie zatok. jeden lekarz natychmiasyt wysyła mnie na operację bo te 7mm drugi popukał się w głowę i powiedział zadna operacja.
 
Jerzy, 22.09.2015 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Istnieje metoda fizjoterapeutyczna o nazwie haloterapia. Polega ona na leczeniu wysoko dyspersyjnym suchym aerosolem NaCl m.in. chorób górnych i dolnych dróg odechowych, chorób laryngologicznych i alergii. W przypadku chorób zatok powoduje udrożnienie kanałow zatokowych i niszczy ogniska bakteryjne. Haloterapia cechuje się niezwykle wysoką skutecznością na poziomie 80% potwierdzona badaniami klinicznymi. Jest terapią bezfarmakologiczną, nie ma skutków ubocznych. Proszę porozumieć się ze swoim lekarzem zeby wskazał odpowiednie inhalatorium
 
marzena, 22.09.2015 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W sierpniu ubiegłego roku miałam przeprowadzoną operację zatok(FESS)Operacja w pełnej narkozie przebiegła prawidłowo,wycięto kilka polipów,oczyszczono i poszerzono ujścia zatok.Przez jakieś pół roku święty spokój.Wiosną tego roku powtórka z rozrywki plus całkowity zanik węchu.Leki pomagają jest lepiej.Od sierpnia zatkany nos z żółtą gęstą i lepką wydzieliną której rana wysmarkuję kolosalne ilości,problemy z oddychaniem przez ten zatkany nos,poranny kaszel,zściekająca wydzielina w gardle i ciągłe chrząkanie .Koszmar!!!
 
Halina Borkowska, 20.09.2015 19.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaczęło się od duszącego kaszlu i kataru siennego, Lekarze leczyli mnie na alergię, której badania nie wykazało tej choroby, następna diagnoza to koklusz, potem astma a na końcu zapalenie zatok. Przez 3 lata męczył mnie kaszel i katar. Lekarze rozkładali ręce. Na własną prośbę poprosiłam o rezonans magnetyczny głowy, gdyż miałam zawroty głowy. Okazało się, że należy skonsultować się z laryngologiem, bo na zatokach nosowych jest zacienienie. Tak mnie leczono na kaszel i katar. Miałam operację która nie dała żadnego rezultatu/ rewizja zatok przynosowych/ Problem pozostał.
 
Weronika, 09.09.2015 22.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Inhalacje są bardzo dobre w przypadku problemów z zatokami, jednak inhalacja nad miską bywa niebezpieczna, wrzątek może się wylać i niebezpiecznie poparzyć nasze ciało. Lepiej skorzystać z dobrego inhalatora jak inhalator pro sanity. Dzięki takim urządzeniom możemy skutecznie leczyć różne obszary dróg oddechowych.
 
perkun, 02.09.2015 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem niedawno zabieg na przegrodę nosową i wycięcie zgrubień błony śluzowej. Po dwóch dniach od zabiegu już w 90 % lepiej mi się oddychało. Chwalę lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego z Olsztyna za bardzo dobrze przeprowadzony zabieg. W ogóle nie bolało.
 
kimi, 31.08.2015 12.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie dopiero na nawracające stany zapalne zatok pomogła szczepionka polyvaccinum- poza tym uważam że należy zawsze działać na przyczynę , a nie tylko hamować skutki problemu
 
zatoki, 10.08.2015 21.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie jestem lekarzem ale te same obiawy na 100% zatoki operacje mam za miesiac Powodzenia
 
zatoka, 30.07.2015 23.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilku miesięcy lecze zatoki sitowe. Antybiotyki pomagają tylko doraźnie. Po wybraniu dawki nadal są nawroty. Zaczęłam więc płukać nos rozcieńczona woda utlenioną. Znacznie pomoglo, ale mam często obrzęk od strony nosa nad okiem.
 
Pitur, 10.07.2015 14.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na zatoki dobrze dziala woda utleniona. Wystarczy kilka kropel dodac do soli fizjologicznej i zakroplic nos. Po zakropleniu polozyc sie z glowa za tapczanem na 15-20 minut i wysmarkac. Powtorzyc. Mozna czuc szczypanie/pieczenie w okolicy oczodolow - to dobry znak. Polecam
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach Angina: przyczyny, objawy, leczenie w pytaniach i odpowiedziach

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, bo jej powikłania mogą być...

więcej

53460

Zapalenie błędnika: przyczyny i objawy. Ile trwa leczenie wirusowego zapalenia błędnika? Zapalenie błędnika: przyczyny i objawy. Ile trwa leczenie wirusowego zapalenia błędnika?

Zapalenie błędnika, znane także jako ostre zapalenie ucha wewnętrznego, najczęściej jest...

więcej

25384

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha...

więcej

10045

Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy Angina i jej powikłania. Jakie mogą być powikłania nieleczonej anginy

Angina to choroba, której nie można zlekceważyć. Powikłania nieleczonej anginy są poważne, mogą być...

więcej

15709

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Dobrze pan to ujął, to jest problem, który zaczyna się w głowie. Oczywiście jego skutki słychać w mowie, ponieważ stres atakuje układ oddechowy i głosowy. Warto jednak udać się do logopedy, który...

Mogę jedynie napisać, że rutynowym leczeniem w przypadku rozrostu bez atypii jest leczenie hormonalne trwające co najmniej 3 miesiące. Po tym czasie wykonywany jest zabieg, podczas którego pobiera...

Najczęstszą przyczyną podwyższonego znacznie stężenia prolaktyny jest albo ciąża, albo gruczolak przysadki.

Forum
data

Październik 06, 2015

Ja już nie miałam cierpliwości na leczenie domowymi sposobami zatok czy próbowaniem różnych specyfików z apteki na zasadzie prób i błędów. Zapalenie zatok ciągle powracało. Zawsze wzbraniałam się przed stosowaniem antybiotyków bazując na renomie jaką posiadają, ale niestety w tym wypadku...

data

Wrzesień 30, 2015

Witam od 3 miesięcy mam powiększony jeden migdalek jest on dziwny pod względem wyglądu oraz zaczerwienione gardło i powiększony policzek i lekko szyję po stronie powiększonej migdalka węzły chłonne ok czasami odczuwam tak jak by drapanie po stronie migdalka i promieniuje to do ucha...

data

Wrzesień 23, 2015

Witam serdecznie! Niestety, zdiagnozowano u mnie zapalenie ucha wewnętrznego, lekarz przepisał sterydy (Encorton) + leki osłonowe oraz lek na zawroty głowy i problemy z równowagą. Sterydy przyjmuję od wczoraj, wydaje mi się, że czuję poprawę... Jednak nie wiem, czy to nie efekt...

data

Wrzesień 14, 2015

mam podobne aczkolwiek bardziej przeźroczyste i raczej w okolicy zatrzonowcowej Co to jest? Badania wykluczyły pęcherzyce i pemfigoid. Pęcherzyki mnie nie bolą. aniazhpv@gmail.com

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.