Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

34 komentarze
Autor: lek. med. Magdalena Nowacka

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej, ciągle powraca albo pojawia się ból głowy, prawdopodobnie problem leży w zatokach. Jeśli szybko podejmiesz leczenie zapalenia zatok, po zapaleniu zatok nie zostanie śladu.

Zapalenie zatok często pojawia się po banalnym przeziębieniu. Pierwsze objawy zapalenia zatok mogą nie zwrócić twojej uwagi, bo przecież po chorobie został ci tylko katar. Ale potem zaczyna pobolewać głowa, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa. Typowe jest także to, że dolegliwość nasila się w godzinach porannych lub przy pochylaniu. Leczenie zapalenia zatok jest trudne i nie zawsze wymaga pomocy specjalisty. Ale pod warunkiem, że zaczniesz działać natychmiast. Warto to zrobić, bo nieleczone zapalenie zatok to już znacznie poważniejszy problem.

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny

Zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest zakażeniem wirusowym, czasem bakteryjnym, rzadko grzybiczym. Sprzyjają mu nawracające i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych oraz... próchnica zębów. Problemy z zatokami dotykają znacznie częściej alergików i chorych na astmę lub alergiczny nieżyt nosa, osób mających jakieś nieprawidłowości anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.

Zatoki przynosowe to jamy powietrzne w obrębie czaszki, połączone naturalnymi ujściami z jamą nosa po to, by powietrze i śluz mogły się przemieszczać. Spełniają ważne funkcje: są rodzajem amortyzatorów chroniących delikatne struktury mózgu przed urazami, modulują głos, nawilżają wdychane przez nos powietrze. Jeżeli w tkance wyściełającej zatoki zacznie toczyć się proces zapalny, wytwarza się wydzielina, która zatyka ujścia zatok. Powietrze nie może się wydostać i naciska na ściany zatok. To z tego powodu odczuwamy ból różnych okolic twarzy lub głowy.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jeśli choroba dopiero się zaczęła, możesz próbować wyleczyć ją domowymi zabiegami. Zadbaj o to, by zatoki mogły się oczyścić. Pomogą w tym inhalacje i rozgrzewające okłady. Jeśli mimo domowej kuracji dolegliwości nasilają się i trwają ponad tydzień, konieczna jest wizyta u lekarza, który zdecyduje, czy trzeba podać antybiotyk.

Objawy zapalenia zatok

Zatok przynosowych jest kilka. Zapalenie obejmuje najczęściej zatoki czołowe, szczękowe i sitowe. A od tego, gdzie się ono rozwija, zależą dolegliwości. Ból w okolicy czoła wskazuje na zapalenie zatok czołowych. Infekcja zatok szczękowych powoduje często ból górnej szczęki, zębów oraz bolesność uciskową policzków. Obrzęk powiek i okolic oczu to znak, że chorują zatoki sitowe. Ich zapalenie może też powodować zatkanie nosa, bolesność uciskową boków nosa oraz utratę powonienia.

  • Bóle zatok nasilają się rano i przy pochylaniu głowy do przodu. Bardzo częstym objawem jest wydzielina z nosa. Wodnista i przezroczysta, jeśli przyczyną zapalenia są wirusy, lub gęsta i ropna, gdy zakażenie wywołane jest przez bakterie. Czasem występują także dolegliwości ogólne, np. gorączka, złe samopoczucie, uczucie rozbicia czy brak apetytu. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z zatok może powodować przewlekły kaszel i chrząkanie.

Leczenie zapalenia zatok

W typowych przypadkach lekarz tylko na podstawie badania i rozmowy z pacjentem podejmuje właściwe leczenie. W razie nawracających lub długo utrzymujących się objawów zwykle konieczne są dodatkowe badania. Jeśli antybiotyki są nieskuteczne, lekarz może zlecić badania mikrobiologiczne, czyli hodowlę bakterii znajdujących się w wydzielinie pobieranej z nosa lub z zatok podczas ich punkcji (nakłucia). Na tej podstawie dobiera się lek niszczący te właśnie drobnoustroje. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach coraz częściej wykonuje się endoskopię nosa i zatok. Lekarz wprowadza głęboko do nosa cienki wziernik, który umożliwia ocenę niedostępnych w czasie normalnego badania laryngologicznego miejsc, np. ujść zatok, głębszej części przegrody nosowej czy ujścia kanalików łzowych. Obecnie coraz rzadziej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zatok, bo niezbyt dokładnie pokazuje ono nieprawidłowości. Znacznie doskonalsza jest tomografia komputerowa. Jeśli podejrzewa się tło alergiczne zapalenia zatok, wskazane jest wykonanie badań potwierdzających alergię, np. testów skórnych. Zatoki trzeba wyleczyć, bo nieleczone zapalenie może prowadzić do powikłań takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
  • Ogranicz kontakt z zanieczyszczeniami (pyły, dym tytoniowy, związki chemiczne), które uszkadzają błonę śluzową nosa.
  • Unikaj alergenów, dbaj o czystość filtrów w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza. Tkwią w nich bakterie, które błyskawicznie rozprzestrzeniają się z wydmuchiwanym powietrzem.
  • Dużo pij, szczególnie gdy powietrze jest suche. Nawilżona od środka śluzówka nosa stanowi dobrą zaporę dla chorobotwórczych drobnoustrojów utrzymuj prawidłową wilgotność powietrza w mieszkaniu. W sezonie grzewczym bardzo pomocne są nawilżacze powietrza.

Leczenie zapalenia zatok: rodzaje zabiegów

Niekiedy jedynym sposobem uwolnienia się od przewlekłych i nawracających zapaleń zatok jest przeprowadzenie zabiegu. Oto najczęściej wykonywane:

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FEOZ).
To obecnie najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna operacja zatok. Dzięki zastosowaniu endoskopu i bardzo precyzyjnych instrumentów mikrochirurgicznych możliwe jest dokładne usunięcie zmian chorobowych i poszerzenie naturalnych ujść zatok. 

Septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa
. Operację przeprowadza się wtedy, gdy lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody nosa (wrodzone lub w wyniku urazu). Niewielkie skrzywienie zwykle nie upośledza drożności nosa czy zatok, ale gdy dołączy się obrzęk błony śluzowej nosa wywołany infekcją lub procesem alergicznym, może to utrudniać oddychanie przez nos i blokować ujścia zatok przynosowych. Wtedy wskazana jest septoplastyka. 

Polipektomia.
Zabieg polega na usunięciu polipów nosa i zatok. Polipy to patologiczne narośla błony śluzowej. Wypełniają one jamy nosowe oraz zatoki, blokując ich ujście i drożność. Operacja najczęściej wykonywana jest przez otwory nosowe, ale czasem trzeba też nakłuć lub naciąć skórę nad zatoką.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

  • Sól lub gorczyca w woreczkach – do woreczków uszytych z gęsto utkanego płótna nasyp soli kuchennej. Podgrzej je (np. na patelni lub w piekarniku) i przyłóż do policzków i czoła. Sól nie może być za gorąca, by nie poparzyła skóry. Woreczki możesz też napełnić gorczycą. Jej przyjemny zapach przyśpiesza udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od potrzeb okłady powtarzaj nawet kilka razy dziennie. Gdy śluz zacznie spływać, delikatnie oczyść nos – dmuchaj, zatykając jedną dziurkę.
  • Inhalacje – świetne efekty przynoszą inhalacje pary wodnej z dodatkiem odrobiny soli oraz ewentualnie ziół, np. rumianku. Możesz też dodać kilka kropli olejku kamforowego. Pochyl się nad miseczką (nakryj głowę cienkim ręcznikiem lub płótnem) i wdychaj opary. Po 5 minutach inhalacji zdejmij ręcznik z głowy i staraj się delikatnie wydmuchać nos. Gdy idzie to opornie, znów schowaj głowę pod ręcznik. Inhalacje powinno się stosować 3 razy dziennie po około 10 minut. Wskazane są także ciepłe kąpiele lub przebywanie w saunie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 03.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 34)
awslupsk, 05.03.2015 12.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja wyrwałam ósemke (oczywiście nie sama) i skonczyl się problem z zatokami przyszczękowymi proszę zrobić zdjęcie pantomograficzne zębów i udać się do chirurga szczękowego może tu jest problem
 
errororek, 06.02.2015 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od paru dni całe dnie boli mnie głowa na czole, w okolicach oczu i mam wrażenie jakby oczy miały mi wyskoczyć z gałek. A przy schylaniu czy kręceniu głową to już masakra. Samopoczucie też mam do bani. Czy to mogą być objawy chorych zatok??? Pomóżcie proszę. Pozdrawiam
 
Kamfora, 25.01.2015 20.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każdy powinien wiedzieć że chore zatoki same się nie wyleczą a nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok może prowadzić też do innych poważnych następstw. Mi pomogli w cm mml, bo 1,5 roku lekceważyłam ból zatok i sama na własną rękę się "leczyłam" do momentu wylądowania w szpitalu. Także od tamtej pory nie bagatelizuje tego typu bóli.
 
Kozak, 24.01.2015 22.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też miałem problemy z zatokami, i wszystkim oczywiście tego współczuje. Trafiłem do przychodni mml na konsultacje u specjalisty a zostałem wysłany też przez inną przychodnie- powiedzieli że tam mi pomogą, dr zbadał mnie dokładnie i przepłukał mi zatoki, dzięki B, że tylko na tym się skończyło.
 
Kuba, 18.01.2015 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wydzielina jest rzadka i przezroczysta jeśli jest to spowodowane zatokami, a przechodzone zapalenie zatok skutkuje długotrwałym leczeniem. Każdy lekarz Ci to powie
 
robert, 09.01.2015 14.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po pierwsze trzeba sie wygrzać(noc)-rewelacja lipa!!!,brac inhalacje,przepłukiwac nos Sinugter,dobrze odżwyiać,a przede wszystkim nie narzekać i nie siedziec w domu-zatoki lubia powietrze!!!!!!.Ruch to podstawa!!!.Miałem sam osobiście zapalenie zatok,z nosa litrami leciała mi żółta wydzielina,stałem nad zlewem nieraz 5 minut takaą miałem produkcje tego gó...a.ŻADNE ANTYBIOTYKI!!!!!,rano mozna oczywiście niecodzoennie czosnek plus cebula,zdrowia życzę i mnie stękania ,nara.
 
poddany UE, 02.01.2015 19.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nieleczony-7 dni, leczony antybiotykiem i.t.p. , 1 tydzień
 
tomi, 02.01.2015 11.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli bym napisał co przeżywałem i tak nikt by nie uwierzył w sezonie antybiotyk 2-3 razy sinupret , krople , nawilżanie, i tak dobrych kilka lat, choć zawsze był problem z gardłem i zatokami. Miałem nawet znajomego który przepisywał mi receptę na siebie i podsyłał żeby nie chodzić po lekarzach. Ale w końcu zobaczyłem że to droga do nikąd zacząłem szukać innych metod i wpadłem na "Głodówkę leczniczą" G Małachowa to była inspiracja żeby szukać dalej rozmawiałam z ludźmi poznałem osobę która wyleczyła się postem. Poleciła mi Dr Dąbrowską są wykłady na YOUTUB, książki, wczasy lecznicze. ja zrobiłem to w domu wystarczy 3-4 tygodnie postu i zatoki zdrowe. Aż trudno uwierzyć już trzecia zima i nawet jednego małego proszka (2,5 roku bez leków). Warto zrozumieć dlaczego to działa i zrobić to dobrze
 
lljnpp, 06.12.2014 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja od sierpnia mecze sie z ostrym zapaleniem zatoki szczekowe, juz bylam u 5 lekarza, oni nie rozumieja,ze te durne antybiotyki nawet nie pomagaja !! a to ,ze chce inna metode leczenia to jak to oni mowia nie jest konieczne , bo sa najnowszej technologii antybiotyki, a to,ze na samym rtg wyszlo,ze mam calkowicie zatkana zatoke to juz niewazne.......zal...
 
szyt, 17.11.2014 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do butelki ze słomką wsypujesz łyżkę soli dolewasz ciepławej wody i ... dociskasz do jednej dziurki nosa i wciskasz butelkę, aby połowa zawartości przelała ci się przez jedno nozdrze, zatoki i drugą dziurą nosową wyleci. Następnie analogia z drugą dziurą. 3 razy dziennie. Zacząłem wczoraj - nie wiem czy skutkuje.
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SZUM w USZACH - metody leczenia SZUM w USZACH - metody leczenia

Szum w uszach to uciążliwa dolegliwość, która męczy, psuje humor, powoduje problemy z koncentracją,...

więcej

36582

Zapalenie zatok przynosowych najczęściej zaczyna się od uporczywego kataru Zapalenie zatok przynosowych najczęściej zaczyna się od uporczywego kataru

Zapalenie zatok jest jednym z dziesięciu najczęściej nękających nas schorzeń. W dodatku nagminnie...

więcej

22851

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha...

więcej

10045

Sposoby na ból gardła Sposoby na ból gardła

Ból gardła zwiastuje zazwyczaj drobną niedyspozycję. Zwykle spowodowany jest infekcją wywołaną...

więcej

14054

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W 6. dniu cyklu stężenie progesteronu jest niskie. Niskie stężenie progesteronu w 6. dniu cyklu nie świadczy o braku owulacji. Niskie stężenie testosteronu jest wynikiem zmniejszonej jego produkcji....

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

W zespole policystycznych jajników rzadko występują cykle owulacyjne i dlatego najprawdopodobniej będzie Pani wymagała stymulacji jajeczkowania. Lekarz, najlepiej by było gdyby to był lekarz...

Grupy wsparcia
data

Marzec 29, 2015

Miałem wątpliwości czy to rzeczywiście działa, teraz wiem, że warto było zaryzykować. W 2 miesiące zrzuciłem 20kg i to bez żadnej diety i regularnych ćwiczeń. Polecam.

data

Marzec 28, 2015

ja schudłam 4 kg i sie bardzo ciesze bo moge robic to na co mam ochote..

data

Marzec 28, 2015

Ja mam totalną alergię na chemię w suplementach oraz produktach .Zawsze trzy razy sprawdzę co zamierzam wziąć. Od stycznia piję Aloe Live Bio - jest to w 100% sok z aloesu, bez żadnych dodatków. Całkowite przeciwieństwo do tych sklepowych, w których aloesu jest jedynie niewielki procent....

data

Marzec 28, 2015

Może nie sama kapusta poradzi sobie z tkanką tłuszczową, bo w kapsułkach Magic Kaps oprócz kapusty są naturalne koncentraty warzywne i witaminy. Do tego potrzeba jeszcze trochę gimnastyki i figura i forma murowane.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.