Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny i objawy. Leczenie zatok przynosowych

26 komentarze
Autor: lek. med. Magdalena Nowacka

Jakie są objawy zapalenia zatok? Zwykły katar mija po kilku dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej, ciągle powraca albo pojawia się ból głowy, prawdopodobnie problem leży w zatokach. Jeśli szybko podejmiesz leczenie zapalenia zatok, po zapaleniu zatok nie zostanie śladu.

Zapalenie zatok często pojawia się po banalnym przeziębieniu. Pierwsze objawy zapalenia zatok mogą nie zwrócić twojej uwagi, bo przecież po chorobie został ci tylko katar. Ale potem zaczyna pobolewać głowa, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa. Typowe jest także to, że dolegliwość nasila się w godzinach porannych lub przy pochylaniu. Leczenie zapalenia zatok jest trudne i nie zawsze wymaga pomocy specjalisty. Ale pod warunkiem, że zaczniesz działać natychmiast. Warto to zrobić, bo nieleczone zapalenie zatok to już znacznie poważniejszy problem.

Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny

Zapalenie zatok najczęściej spowodowane jest zakażeniem wirusowym, czasem bakteryjnym, rzadko grzybiczym. Sprzyjają mu nawracające i niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych oraz... próchnica zębów. Problemy z zatokami dotykają znacznie częściej alergików i chorych na astmę lub alergiczny nieżyt nosa, osób mających jakieś nieprawidłowości anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.

Zatoki przynosowe to jamy powietrzne w obrębie czaszki, połączone naturalnymi ujściami z jamą nosa po to, by powietrze i śluz mogły się przemieszczać. Spełniają ważne funkcje: są rodzajem amortyzatorów chroniących delikatne struktury mózgu przed urazami, modulują głos, nawilżają wdychane przez nos powietrze. Jeżeli w tkance wyściełającej zatoki zacznie toczyć się proces zapalny, wytwarza się wydzielina, która zatyka ujścia zatok. Powietrze nie może się wydostać i naciska na ściany zatok. To z tego powodu odczuwamy ból różnych okolic twarzy lub głowy.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jeśli choroba dopiero się zaczęła, możesz próbować wyleczyć ją domowymi zabiegami. Zadbaj o to, by zatoki mogły się oczyścić. Pomogą w tym inhalacje i rozgrzewające okłady. Jeśli mimo domowej kuracji dolegliwości nasilają się i trwają ponad tydzień, konieczna jest wizyta u lekarza, który zdecyduje, czy trzeba podać antybiotyk.

Objawy zapalenia zatok

Zatok przynosowych jest kilka. Zapalenie obejmuje najczęściej zatoki czołowe, szczękowe i sitowe. A od tego, gdzie się ono rozwija, zależą dolegliwości. Ból w okolicy czoła wskazuje na zapalenie zatok czołowych. Infekcja zatok szczękowych powoduje często ból górnej szczęki, zębów oraz bolesność uciskową policzków. Obrzęk powiek i okolic oczu to znak, że chorują zatoki sitowe. Ich zapalenie może też powodować zatkanie nosa, bolesność uciskową boków nosa oraz utratę powonienia.

  • Bóle zatok nasilają się rano i przy pochylaniu głowy do przodu. Bardzo częstym objawem jest wydzielina z nosa. Wodnista i przezroczysta, jeśli przyczyną zapalenia są wirusy, lub gęsta i ropna, gdy zakażenie wywołane jest przez bakterie. Czasem występują także dolegliwości ogólne, np. gorączka, złe samopoczucie, uczucie rozbicia czy brak apetytu. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z zatok może powodować przewlekły kaszel i chrząkanie.

Leczenie zapalenia zatok

W typowych przypadkach lekarz tylko na podstawie badania i rozmowy z pacjentem podejmuje właściwe leczenie. W razie nawracających lub długo utrzymujących się objawów zwykle konieczne są dodatkowe badania. Jeśli antybiotyki są nieskuteczne, lekarz może zlecić badania mikrobiologiczne, czyli hodowlę bakterii znajdujących się w wydzielinie pobieranej z nosa lub z zatok podczas ich punkcji (nakłucia). Na tej podstawie dobiera się lek niszczący te właśnie drobnoustroje. W trudnych do zdiagnozowania przypadkach coraz częściej wykonuje się endoskopię nosa i zatok. Lekarz wprowadza głęboko do nosa cienki wziernik, który umożliwia ocenę niedostępnych w czasie normalnego badania laryngologicznego miejsc, np. ujść zatok, głębszej części przegrody nosowej czy ujścia kanalików łzowych. Obecnie coraz rzadziej wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zatok, bo niezbyt dokładnie pokazuje ono nieprawidłowości. Znacznie doskonalsza jest tomografia komputerowa. Jeśli podejrzewa się tło alergiczne zapalenia zatok, wskazane jest wykonanie badań potwierdzających alergię, np. testów skórnych. Zatoki trzeba wyleczyć, bo nieleczone zapalenie może prowadzić do powikłań takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

» Ogranicz kontakt z zanieczyszczeniami (pyły, dym tytoniowy, związki chemiczne), które uszkadzają błonę śluzową nosa.
» Unikaj alergenów, dbaj o czystość filtrów w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza. Tkwią w nich bakterie, które błyskawicznie rozprzestrzeniają się z wydmuchiwanym powietrzem.
» Dużo pij, szczególnie gdy powietrze jest suche. Nawilżona od środka śluzówka nosa stanowi dobrą zaporę dla chorobotwórczych drobnoustrojów utrzymuj prawidłową wilgotność powietrza w mieszkaniu. W sezonie grzewczym bardzo pomocne są nawilżacze powietrza.

Leczenie zapalenia zatok: rodzaje zabiegów

Niekiedy jedynym sposobem uwolnienia się od przewlekłych i nawracających zapaleń zatok jest przeprowadzenie zabiegu. Oto najczęściej wykonywane:

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FEOZ).
To obecnie najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna operacja zatok. Dzięki zastosowaniu endoskopu i bardzo precyzyjnych instrumentów mikrochirurgicznych możliwe jest dokładne usunięcie zmian chorobowych i poszerzenie naturalnych ujść zatok. 

Septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa
. Operację przeprowadza się wtedy, gdy lekarz stwierdzi skrzywienie przegrody nosa (wrodzone lub w wyniku urazu). Niewielkie skrzywienie zwykle nie upośledza drożności nosa czy zatok, ale gdy dołączy się obrzęk błony śluzowej nosa wywołany infekcją lub procesem alergicznym, może to utrudniać oddychanie przez nos i blokować ujścia zatok przynosowych. Wtedy wskazana jest septoplastyka. 

Polipektomia.
Zabieg polega na usunięciu polipów nosa i zatok. Polipy to patologiczne narośla błony śluzowej. Wypełniają one jamy nosowe oraz zatoki, blokując ich ujście i drożność. Operacja najczęściej wykonywana jest przez otwory nosowe, ale czasem trzeba też nakłuć lub naciąć skórę nad zatoką.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

» Sól lub gorczyca w woreczkach – do woreczków uszytych z gęsto utkanego płótna nasyp soli kuchennej. Podgrzej je (np. na patelni lub w piekarniku) i przyłóż do policzków i czoła. Sól nie może być za gorąca, by nie poparzyła skóry. Woreczki możesz też napełnić gorczycą. Jej przyjemny zapach przyśpiesza udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od potrzeb okłady powtarzaj nawet kilka razy dziennie. Gdy śluz zacznie spływać, delikatnie oczyść nos – dmuchaj, zatykając jedną dziurkę.

» Inhalacje – świetne efekty przynoszą inhalacje pary wodnej z dodatkiem odrobiny soli oraz ewentualnie ziół, np. rumianku. Możesz też dodać kilka kropli olejku kamforowego. Pochyl się nad miseczką (nakryj głowę cienkim ręcznikiem lub płótnem) i wdychaj opary. Po 5 minutach inhalacji zdejmij ręcznik z głowy i staraj się delikatnie wydmuchać nos. Gdy idzie to opornie, znów schowaj głowę pod ręcznik. Inhalacje powinno się stosować 3 razy dziennie po około 10 minut. Wskazane są także ciepłe kąpiele lub przebywanie w saunie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 21.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 26)
lljnpp, 06.12.2014 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja od sierpnia mecze sie z ostrym zapaleniem zatoki szczekowe, juz bylam u 5 lekarza, oni nie rozumieja,ze te durne antybiotyki nawet nie pomagaja !! a to ,ze chce inna metode leczenia to jak to oni mowia nie jest konieczne , bo sa najnowszej technologii antybiotyki, a to,ze na samym rtg wyszlo,ze mam calkowicie zatkana zatoke to juz niewazne.......zal...
 
szyt, 17.11.2014 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do butelki ze słomką wsypujesz łyżkę soli dolewasz ciepławej wody i ... dociskasz do jednej dziurki nosa i wciskasz butelkę, aby połowa zawartości przelała ci się przez jedno nozdrze, zatoki i drugą dziurą nosową wyleci. Następnie analogia z drugą dziurą. 3 razy dziennie. Zacząłem wczoraj - nie wiem czy skutkuje.
 
Igor, 05.11.2014 16.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Spróbujcie łykać SinusSeptan. Miałem kiedyś masakryczne problemy z zatokami a od czasu jak go łykam jakbyręką odjął.
 
Rafał, 05.11.2014 16.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja odkąd miałem zapalenie zatok wiem, że nie chcę go mieć już nigdy więcej. Dlatego regularnie łykam sobie polecany przez lekarza SinusSeptan.
 
maniek, 20.10.2014 17.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nikt nie wspomina o łzawieniu oczu przy bólu zatok! prawie nie widze na oczy przez dobry tydzien łzy leją sie strumieniami nie musze wspominac jak wygląda twarz po kilku dniach no i zaden lekarz nie potrafi mi pomóc.Czy wogóle ktos ma podobne obiawy??
 
Wiwaldi, 20.10.2014 16.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie się wydaje, że to chyba raczej Twoje wypowiedzi powinny być moderowane. Jeśli ktoś nie ma zaufania do lekarzy i stwierdza fakt, że lekarze czegoś tam nie wiedzieli, to jeszcze nie powód, aby kogoś takiego obrzucać epitetami i tym samym obrażać. Zarozumialcze z tym swoim nickiem ("ja"), zanim odeślesz kogoś do psychiatry, pomyśl głęboko nad tym, czy czasem sam go nie potrzebujesz. 6 lat studiów niczego nie dowodzi. Można bowiem studiować i te studia skończyć, ale z uwagi na różne okoliczności nie korzystać należycie ze zdobytej wiedzy. Czasem sama wiedza ma pewne luki, do czego zarozumiałym lekarzom czy tez ich zwolennikom, trudno jest się przyznać.
 
Ela, 21.09.2014 18.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zatoki sa bardzo trudne do wyleczenia calkowicie,Boli mnie rowniez glowa i ciagle mi cieknie po prawej sciance.Bylam u kilku lekarzy i zaden mnie nie pomogl a lekow zjadlam /tone/ antybiotyki bralam tez.Pewna pani poradzila mi abym w aptece kupila sobie zestaw /butelka i w saszetkach proszek /specjalny do przemywania zatok.To dziala na caly dzien mam spokoj bo rozpuszczony proszek sypie sie do lteniej wody i /jak lewatywe/przystwaia sie do jednej pozniej do drugiej dziurki w nosie i wprowadza sie ten plyn.Zaden lekarz mi tego nie powiedzial ale ta kuracja mi pomaga .
 
ja, 24.07.2014 17.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ty czlowieku powinienes udac sie do psychiatry na pewno!!!Takie wypowiedzi powinny byc moderowane sa strqasznie szkodliwe... "lekarze nic nie wiedz nie znaja sie" itd...A Ty skad czlowieku czerpiesz swoja wiedze???Jasne 6 lat studiow lekarskich potem specjelizacje i wieloletnie doswiadczenie to nic dla takich idiotow oni maja swoje sprawdzone teorie...masakra jakas....
 
A, 19.06.2014 12.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bioenergoterapeuta zalecił memu bratu inhalacje z kompozycji ziół: rumianku, mięty pieprzowej i szałwii. Pomogło bardzo i do dnia dzisiejszego ma spokój.
 
Tomasz, 18.06.2014 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak mnie dorwał ból zatok przyzębowych nie byłem w stanie włączyć komputera i poszukać czegoś na forum. Kichło mi się a to, że byłem w miejscu publicznym zatkałem nos. Ból zaatakował mnie straszny i paraliżujący, Pół twarzy i zębów nie czułem wcale. Stomatolog przepisał mi antybiotym Clioclin 600 i po kilku godzinach zacząłem funkcjonować. Laryngolog dopisał mi spray DYMISTA. Paskudnie zmienia smak na kilka godzin. Ale może zadziała. Czy ktoś z Was używał może tego specyfiku i czy jest skuteczny? Bo cena jest paskudna bo aż 120zł... Proszę o odp. Pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie zatok przynosowych najczęściej zaczyna się od uporczywego kataru Zapalenie zatok przynosowych najczęściej zaczyna się od uporczywego kataru

Zapalenie zatok jest jednym z dziesięciu najczęściej nękających nas schorzeń. W dodatku nagminnie...

więcej

16518

Choroby krtani - objawy i leczenie Choroby krtani - objawy i leczenie

Choroby krtani często rozpoznawane są późno, bo ich objawy początkowo przypominają przeziębienie i...

więcej

40526

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę Najlepsze domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić...

więcej

34008

Od kataru do zapalenia zatok [WYWIAD] Od kataru do zapalenia zatok [WYWIAD]

Bóle głowy, ucisk w okolicach nosa i przewlekły katar mogą być związane z chorobą zatok. Jeśli ból...

więcej

7879

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 19, 2014

wszyscy polecali mi błonnik bo moim głownym problemem była bardzo powolna przemiana materii ale działał on intensywnie i co parę dni także nie czułam się z tym dobrze, za to Novoslim wpływa na pracę jelit regularie przez co czujesz się lepiej jak dla mnie to numer 1

data

Grudzień 18, 2014

no niezła sprawa.. nie wiedziałem o tym

data

Grudzień 17, 2014

''Boisz się, że święta Bożego Narodzenia i dieta odchudzająca będą trudne do pogodzenia? Masz rację! Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężną bombą kaloryczną. Zdarza się, że pochłaniamy nawet 5000-6000 kcal, a więc kilkakrotnie więcej niż wynosi dobowe zapotrzebowanie...

data

Grudzień 17, 2014

''Nadchodzi Boże Narodzenie, a ty jesteś w ciąży. Jak uniknąć przedświątecznej gorączki - sprzątania, gotowania, kupowania prezentów? Co zrobić, by święta w ciąży spędzić względnie spokojnie?'' Link do artykułu: Święta - 6 rad jak w ciąży przetrwać świąteczną gorączkę

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.