LORDOZA (plecy wklęsłe) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

4 komentarze
Autor: Monika Majewska

Lordoza pogłębiona (inaczej plecy wklęsłe) to wada postawy, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców. Nieleczona lordoza może nie tylko się pogłębić i zaburzyć proporcje sylwetki, lecz także dać poważne powikłania, np. przewlekłe bóle pleców czy artretyzm. Jakie są przyczyny i objawy lordozy? Na czym polega leczenie? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, by zmniejszyć lordozę?

Lordoza pogłębiona (potocznie plecy wklęsłe, hiperlordoza) to wada postawy polegająca na postępującym stopniowo nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej (w dole pleców).

Kręgosłup w sposób naturalny wygina się lekko ku przodowi w części szyjnej i lędźwiowej, a do tyłu w odcinku piersiowym i krzyżowym. W ten sposób absorbuje wstrząsy i utrzymuje ciężar głowy. Jeśli jednak naturalne wygięcie kręgosłupa w części lędźwiowej jest zbyt wielkie, mowa o lordozie patologicznej, pogłębionej - hiperlordozie.

Lordoza - przyczyny

Lordoza może być wynikiem utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała i/lub braku ruchu, otyłości, a także wadą wrodzoną. Ponadto może być też następstwem:

  • innej wady postawy - kifozy pogłębionej (nadmiernego wygięcia na zewnątrz w środkowej części pleców);
  • urazów (np. zwichnięcia biodra)
  • niektórych schorzeń, takich jak: krzywica, osteoporoza, dystrofia mięśniowa (czyli zanik mięśni), zapalenie krążków międzykręgowych (tzw. dysków), choroba zwyrodnieniowych kręgosłupa i rwa kulszowa, achondroplazja (choroba prowadząca do karłowatości), kręgozmyk (przemieszczenie się kręgów względem siebie - wyższy kręg ulega podwichnięciu do przodu względem niższego). Lordoza może być nawet powikłaniem gruźlicy

Lordoza - objawy

Człowiek z lordozą wygląda jakby się nadmiernie prostował. Między jego pośladkami a środkową częścią kręgosłupa tworzy się charakterystyczna litera C. Wówczas (patrząc na chorego z boku) widać, że:

  • plecy są wklęsłe
  • brzuch jest wypięty
  • pośladki są bardziej uwypuklone niż normalnie

Ponadto mogą się pojawić dolegliwości bólowe w dolnym odcinku pleców ze względu na nadmierne jego obciążenie, kurcze mięśniowe, mrowienie lub drętwienie kończyn dolnych oraz zaburzenia oddawania moczu i stolca.

Ważne

Ważne

Lordoza - powikłania

Nieleczona lordoza może doprowadzić do wielu powikłań w późniejszym czasie, takim jak artretyzm, przewlekły ból pleców, zaburzenia w obrębie obręczy biodrowej, kończyn dolnych czy narządów wewnętrznych.

Lordoza - diagnoza

Aby zdiagnozować lordozę, wystarczy położyć się na plecach na twardej powierzchni, a następnie wsunąć dłoń pod dolny odcinek kręgosłupa, nad pośladkami. Prawidłowo przestrzeń pod dolną częścią pleców powinna być niewiele większa od wsuniętej dłoni. Jeśli jednak jest ona większa, wskazuje to na lordozę patologiczną.

W zdiagnozowaniu lordozy pomocne są badania obrazowe - RTG kręgosłupa.

Lordoza - leczenie

Nie każda postać lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli nadmierne wygięcie kręgosłupa znika dzięki zmianie pozycji ciała - gdy dziecko pochyla się do przodu - nie wymaga ono leczenia. Pomocne mogą być jedynie odpowiednie ćwiczenia, które zapobiegną pogłębianiu się wady.

Jeśli jednak wygięcie kręgosłupa nie ulega zmianie przy skłonie do przodu albo pojawiają się ból, skurcze mięśni, mrowienie lub drętwienie czy problemy z oddawaniem moczu lub kału, należy udać się do lekarza.

Leczenie lordozy zależy od stopnia wygięcia i obecności innych objawów. Na szczęście bardzo niewiele przypadków lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Zwykle podstawą terapii jest gimnastyka korekcyjna, której celem jest spłaszczenie lordozy. Lekarz może także zlecić leki (w celu zmniejszenia bólu) i fizykoterapię (w celu wzmocnienia mięśni tułowia). W niektórych przypadkach konieczne może się okazać noszenie gorsetu ortopedycznego, który naciskając na kręgosłup, wymusza jego właściwe ustawienie. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Bardzo pomocne są joga, masaże oraz pływanie. U osób otyłych wskazanie jest zrzucenie wagi.

Ważne

Ważne

Lordoza - jakich pozycji unikać?

Osoby zmagające się z lordozą powinny unikać pozycji, takich jak: kołyski, mostki, stanie na rękach, przerzuty bokiem, skłony w tył. Niewskazana jest także gimnastyka artystyczna, akrobatyka. Ponadto nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów, by nie przeciążać kręgosłupa.

Lordoza - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie nr 1

Połóż się na plecach. Ugnij prawą nogę w kolanie i podciągnij ją do klatki piersiowej, przytrzymując kolano rękami. Druga noga pozostaje wyprostowana. Następnie przyciągaj rękami kolano nogi ugiętej do klatki piersiowej i jednocześnie przyciskaj nogę wyprostowaną do podłogi. Powtórz ćwiczenie 10 razy i powtórz na drugiej nodze.

Ćwiczenie nr 2

Wykonaj klęk podparty. Następnie usiądź na piętach i jednocześnie wysuń ręce do przodu (tzw. skłon japoński). Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie nr 3

Tzw. koci grzbiet. Wykonuj klęk podparty (na czworaka). Dłonie rozstaw na szerokość ramion, a kolana i stopy na szerokość bioder. Następnie wykonaj wydech i wypchnij kręgosłup delikatnie w górę, jednocześnie przesuwając miednicę ku przodowi i zadzierając głowę w stronę mostka. Wykonaj wdech i powróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia korekcyjne powinny być wykonywane minimum 3 razy w tygodniu. Tylko wtedy u dziecka będą widoczne efekty

Źródło: lifestyle.newseria.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 03.07.2017

Komentarze (1 - 4 z 4)
Fizjo, 16.03.2017 17.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zacznijmy od tego, że lordoza to zjawisko fizjologiczne. Jest to wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, które występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Leczymy hiperlordoze (lordozę pogłębioną), bądź hypolordozę (lordozę zniesioną). Pisanie o leczeniu lordozy jest dalece nieprofesjonalne.
 
ms, 20.05.2016 08.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jesli chodzi o pływanie lepiej zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, z doświadczenia wiem ze przy tym schorzeniu odradza ale pływanie na brzuchu bo wygięcie ciała wypychanego przez wode pogłębia jedynie wadę i ból. Zawsze doradzano mi basen jednak jak się okazało jedynie pływanie na plecach mogło być rehabilitacyjne.
 
Richie, 28.08.2015 02.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Raczej nie inaczej ;-) W pomiarze chodzi o krzywiznę samego kręgosłupa, a nie o "modelujący sylwetkę" tłuszczyk. Sama mam problem z wykonaniem takiej diagnozy, bo moje 'wałeczki' przylegają do podłogi i nie zostawiają miejsca na wsunięcie dłoni ;-p
 
Czarownica, 26.08.2015 00.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Aby zdiagnozować lordozę, wystarczy położyć się na plecach na twardej powierzchni, a następnie wsunąć dłoń pod dolny odcinek kręgosłupa, nad pośladkami." Czy ma znaczenie wielkosc pewnych kobiecych gabarytow co do pomiaru?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

390

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

377

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

328

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

315

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Raczej nie ma szans na ciążę. Bardziej prawdopodobna wydaje się niekorzystna interakcja obu czynników na funkcje wątroby.

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.