RTG kręgosłupa

RTG kręgosłupa (badanie rentgenowskie kręgosłupa, prześwietlenie kręgosłupa) - lędźwiowego, szyjnego, piersiowego i krzyżowego - pozwala ocenić zniekształcenia kręgów oraz obecność zmian chorobowych w obrębie kręgosłupa. Jak wygląda RTG kręgosłupa? Jak przygotować się do badania?

Spis treści

 1. RTG kręgosłupa lędźwiowego
 2. RTG kręgosłupa szyjnego
 3. RTG kręgosłupa piersiowego
 4. RTG kręgosłupa krzyżowego
 5. RTG kręgosłupa - jak się przygotować do badania?
 6. RTG kręgosłupa - jak wygląda badanie?
 7. RTG kręgosłupa - cena

RTG kręgosłupa (badanie rentgenowskie kręgosłupa, prześwietlenie kręgosłupa) polega na prześwietlaniu danych odcinków kręgosłupa - lędźwiowego, szyjnego, piersiowego i krzyżowego - promieniami Roentgena.

Wynik badania to zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa, które otrzymuje się na kliszy lub na płycie CD.

RTG kręgosłupa lędźwiowego

RTG kręgosłupa lędźwiowego to badanie tej część pleców kręgosłupa, która znajduje się między żebrami a miednicą.

Badanie rentgenowskie kręgosłupa lędźwiowego pozwala wykryć zmiany zwyrodnieniowe oraz uwidocznić schorzenia, takie jak osteooporoza, wady postawy, niektóre nowotwory pierwotne i przerzutowe o umiejscowieniu w kręgosłupie lędźwiowym, ZZSK i inne spondyloartropatie.

RTG kręgosłupa szyjnego

Wskazaniami do RTG kręgosłupa szyjnego są m.in. urazy okolicy szyi, bóle głowy, szyi i barków oraz zawroty głowy. Pozwala wykryć wady rozwojowe (m.in. obecność żebra szyjnego)

RTG kręgosłupa piersiowego

Wskazaniami do RTG kręgosłupa piersiowego są m.in. podejrzenie zmian zapalnych (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) i jałowej martwicy kości (choroba Scheuermanna), ocena wad postawy (skolioza, nadmierna kifoza piersiowa)

RTG kręgosłupa krzyżowego

Najczęściej wykonuje się z powodu bólu tej okolicy, którego przyczyny mogą być bardzo różne.

  RTG kręgosłupa - jak się przygotować do badania?

  Jedynie do RTG odcinka lędźwiowego lub lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa należy się specjalnie przygotować.

  Właściwe przygotowanie pacjenta gwarantuje obraz RTG kręgosłupa lędźwiowego dobrej jakości. Podczas badania prawidłową ocenę kręgosłupa znacznie utrudniają gazy, a zwłaszcza zalegające w jelitach masy kałowe, dlatego należy je usunąć z układu pokarmowego.

  W związku z tym:

  • 72 godziny przed badaniem - należy wypić nie mniej niż 3 litry płynów dziennie
  • 2 dni przed badaniem - należy zastosować dietę lekkostrawną (ostatni posiłek należy zjeść około g. 18). Nie należy spożywać produktów ciężkostrawnych i bogatych w błonnik, pokarmów wzdymających, napojów gazowanych
  • 1 dzień przed badaniem - obowiązuje dieta płynna: woda niegazowana, przecedzony bulion, galaretki owocowe, słaba herbata bez cukru.
  • u pacjentów z zaparciami zaleca się na 48 godzin przed badaniem należy podać środek przeczyszczający
  • na badanie należy się zgłosić na czczo (jeśli badanie nie odbywa się rano, nie można jeść co najmniej 5 godzin przed badaniem)
  • w dniu badania nie należy palić papierosów, żuć gumy
  • zaleca się zadbać o wypróżnienie przed badaniem

  Przed badaniem należy poinformować radiologa o przebytych chorobach i urazach kręgosłupa (mogą mieć wpływ na obraz) oraz ewentualnej ciąży.

  Na badanie należy zgłosić się z ważnym skierowaniem oraz z wcześniej wykonywanymi zdjęciami RTG kręgosłupa (jeśli takie są).

  RTG kręgosłupa - jak wygląda badanie?

  Podczas badania trzeba odsłonić dany odcinek kręgosłupa oraz przyjąć pozycję zgodnie z zaleceniem osoby wykonującej badanie. Czasem ze względu na istniejący uraz (np. złamanie kręgów) lub kalectwo nie jest to jednak konieczne.

  Zdjęcie RTG kręgosłupa można wykonać w kilku projekcjach:

  • projekcja boczna spoczynkowa - wykonywane jest zdjęcia kręgosłupa z boku w pozycji stojącej lub leżącej
  • projekcja AP (przednio-tylna) - promienie wnikają od przodu i rzutowane są na kliszę rentgenowską ustawioną z tyłu badanego - a także w pozycji bocznej
  • projekcja skośna
  • projekcja czynnościowa - to badanie, w trakcie którego wykonywane są projekcje  kregosłupa w maksymalnym zgięciu i wyproście (w maksymalnym przodo i tyłopochyleniu)

  W przypadku RTG kręgosłupa odcinka szyjnego zdjęcie może być jeszcze wykonane RTG kręgosłupa celowane. Wykonywane jest ono przez otwarte usta i pozwala zobaczyć zmiany w najwyższych dwóch kręgach i połączeniu kręgosłupa z czaszką.

  Wynik przekazywany jest na kliszy rentgenowskiej z dołączonym opisem.

  RTG kręgosłupa - cena

  Ceny RTG każdej części kręgosłupa zaczynają się do ok. 40 zł. Jest to zwykle zdjęcie RTG kręgosłupa AP i boczne z cyfrowym opisem, tzn. wynik badania jest na płycie CD.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Karina
  |

  Moja córka ma problem z plecami. Na początku myślałam, że się tylko garbi i cały czas ją poprawiałam. W końcu trafiłam do lekarza, który kazał zrobić zdjęcie kręgosłupa z kątami skrzywienia i okazało się, że dziecko ma skoliozę, a nie tylko garbi się. I znów wiele osób mówiło o pływaniu, ćwiczeniach korekcyjnych i chodziła faktycznie i na basen i na te ćwiczenia w grupie, bo na takie dostała skierowanie, ale po roku okazało się, że to nic nie daje, a na zdjęciu kontrolnym wyszło jeszcze gorzej. Zaczęłam szukać czegoś innego i trafiłam rehabilitacje, tam przesympatyczna Pani zaproponowała ćwiczenia na pressio i córka zaczęła to. Teraz po kolejnych miesiącach ćwiczeń na zdjęciu okazało się, że jest lepiej, zmniejszyło się skrzywienie. Więc w końcu znalazłam metodę na problem mojego dziecka. U nas działa i jestem pełna nadziei, że będzie tylko lepiej.

  mariusz
  |

  witam
  to do zdjecia rtg kregosłupa dolnego ledzwiowego za tyle wynogów przez zdjeciem ?????
  dlaczego badanie ostoperozy nie ma tyle wymagan ani płuc ?jak ludzie po wojnei nie było tyleu schenatów ?
  pozdro

  Jowa
  |

  Co oznacza niwelacja w przypadku skoliozy u dziecka? O czym Ty piszesz ? Jak widać masz znikome pojęcie o chorobie.

  Maja
  |

  O zdrowy kręgosłup trzeba zadbać jak najwcześniej. Byłam z moją córką u ortopedy i zrobilłam jej RTG ORTHO co w przypadku kręgosłupa jest bardzo potrzebne i okazało się, że ma lekką skoliozę. Po konsultacji z fizjoterapeutą wiemy co teraz robić, aby wada się nie powiększyła, a nawet z racji, że córka jest młoda (10 lat) zniwelowała.

  2211 dora
  |

  Witaj,polecam super neuroghirurga dr Kitlińskiego,przyjmuje on w Bydgoszczy w Centrum Gizińscy,niestety nie mam do niego nr tel.Tez mialam problemy a po oreracji jest dobrze.

  volter
  |

  jestem po 2 operacjach mqm 31 lat..operowano mnie na odziale neurochirurgi w jednym z warszawskich szpitali..pierwsza operacja niby zrobiona ale wyszlam z pomoca meza do domu ..wrocilam po tygodniu bo juz dluzej nie wytrzymalam z bolu..spowrotem mnie operowano ..mialam operowane przepukliny..po tygodniu nastepna operacja..wyszlam ze szpitala juz o wlasnych nogach ale z niedowladem prawej nogi mam prawa stope 3 ostatnie palce dretwe stope od zewnetrznej strony az do gory do loda caly czas kuleje.nie mam sily chodzic ..bylam na badaniu kontrolnym po 3 mies dostalam skierowanie na rezonans i wyszlo..
  BADANIE DWOFAZOWE MRI KREGOSLUPA L-S WYKONANE W SEKWENCJI SE OBRAZY T1 I T2
  ZALEZNE UWIDOCZNILO ZMIANY ZWYRODNIENIOWE KRAZKOW MIEDZYKREGOWYCH L3-L4-L4-L5,L5-S1 KTORE UCISKAJA BRZUSWZNA POWIERZCHNIE WORKA OPONOWEGO
  SPLYCENIE ZACHYLKOW BOCZNYCH OBUSTRONNIE S UCISKIEM NA KORZENIE NERWOWE GLOWNE W OREBIE ZACHYLKOW.ZMIANY KOMPRESYJNE NAJBARDZIEJ NASILONE NA POZIOMIE L4-L5, Z PRZEWAGA PO STRONIE LEWEJ-ZMNIEJSZENIE REZERWY KANALOWEJ
  ZMIANY ZWYRODNIENIOWO WYTWORCZE NA KRAWEDZIACH SASIADUJACYH TRZONOW
  PROSZE O POMOC MOZE ZNA KTOS LEKAZA KTORY ZROBI TORAZ A DOBRZE..MAM 3 DZIECI MALYCH I JUZ NIE MAM SILY WALCZYC Z BOLEM..PROSZE O POMOC..CZY WIE KTOS CO ZNACZY TEN OPIS BO POWIEDZIANO MI ZE MUSZE MIEC 3 OPERACJE..DLACZ<ego kuleje..="">