Choroba Osgooda-Schlattera – przyczyny, objawy i leczenie

2018-07-18 9:06

Choroba Osgooda-Schlattera to schorzenie dotykające młodych sportowców - najczęściej chłopców w wieku 10-15 lat, którzy grają w piłkę nożną. Choroba powoduje ból okolicy kolana i uniemożliwia dalszą aktywność ruchową. Jakie są przyczyny i objawy choroby Osgooda-Schlattera? Na czym polega leczenie?

Choroba Osgooda-Schlattera – przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Choroba Osgooda-Schlattera to schorzenie dotykające młodych sportowców - najczęściej chłopców w wieku 10-15 lat, którzy grają w piłkę nożną.

Spis treści

  1. Choroba Osgooda-Schlattera - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Choroba Osgooda-Schlattera - objawy
  3. Choroba Osgooda-Schlattera - diagnoza
  4. Choroba Osgooda-Schlattera - leczenie

Choroba Osgooda-Schlattera to aseptyczne zapalenie guzowatości kości piszczelowej, zaliczane do grupy jałowych martwic kości.

Guzowatość to niewielkie zgrubienie kości piszczelowej, które można wyczuć nieco poniżej rzepki. Służy ono jako miejsce przyczepu jednego z końców więzadła rzepki, które jest częścią wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Mięsień ten umożliwia prostowanie nogi w kolanie.

Choroba Osgooda-Schlattera - przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny choroby nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że może nią być tzw. złamanie awulsyjne (z przeciążenia) guzowatości kości piszczelowej. Niektórzy za przyczynę choroby uważają procesy degradacyjne więzadła rzepki, infekcje bądź urazy.

Stałym czynnikiem ryzyka jest wiek: choroba najczęściej atakuje dzieci między 10. a 15. rokiem życia. Nie bez znaczenia jest także płeć - chłopcy chorują trzy razy częściej niż dziewczynki.

Poza tym zauważono, że niektóre dyscypliny sportowe w znacznej mierze zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby w tym wieku. Są nimi lekkoatletyka i piłka nożna, choć mogą się do niej przyczynić każde ćwiczenia, podczas których dochodzi do wyprostu kolana ze zgięciem powyżej 40 st. (to wyjaśnia, dlaczego choroba nie pojawia się u dzieci, które np. pływają).

Podczas tego typu ćwiczeń dochodzi do obciążenia guzowatości kości piszczelowe, która u dzieci w okresie wzrostu jest słaba i szczególnie narażona na uszkodzenia.

Jeśli dojdzie do takiego przeciążenia, konsekwencją jest oderwanie fragmentu kości piszczelowej, do której przymocowane jest więzadło rzepki, a dalej rozwój stanu zapalnego w obrębie guzowatości. Kość ulega regeneracji, ale guzowatość zgrubieniu.

Choroba Osgooda-Schlattera - objawy

  • guzek, który pojawia się pod kolanem, w miejscu przyczepu mięśnia czworogłowego do kości piszczelowej
  • ból kolana, który nasila się po biegu, dłuższym chodzeniu czy wchodzeniu po schodach
  • tkliwość, obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie kolana
  • napięcie mięśni nóg, szczególnie mięśnia czworogłowego uda

Choroba Osgooda-Schlattera - diagnoza

Diagnozę stawia się na podstawie objawów i zdjęcia rentgenowskiego kolana.

Choroba Osgooda-Schlattera - leczenie

Przede wszystkim należy odciążyć kolano, aby tkanki mogły się zregenerować.

Chory powinien nosić specjalne ortezy, które ograniczą ruch zgięcia w kolanie. Jeśli takie postępowanie będzie nieskuteczne, konieczne może okazać się umieszczenie nogi w gipsie na 3-4 tygodnie.

Po wyleczeniu pozostaje pogrubienie i zmiana kształtu górnej okolicy piszczeli

Ból można łagodzić okładami z lodu i lekami przeciwbólowymi. Pomocna jest także fizykoterapia, która przyśpieszy proces gojenia. Poleca się krioterapię i pole magnetyczne.

W skrajnych przypadkach konieczny może być zabieg operacyjny.